1. Ana Sayfa
  2. EMS
  3. Active Directory Right Management Service Event ID 225 Hatası ve Çözümü

Active Directory Right Management Service Event ID 225 Hatası ve Çözümü

090618_1323_ActiveDirec3.png

kullanıyorsunuz ve tüm konfigürasyonlarınızın doğru olduğundan eminsiniz fakat yine de üzerinden protect edilmiş bir e-mail ve ya attachment gönderdiğinizde erişim sağlayamıyorsanız, siz de benim gibi AD RMS Server üzerinde hatası alıyor olabilirsiniz.J

Webmail üzerinde protect edilmiş maile erişim sağlanmak istendiğinde mesaj;

Resim-1

Maile erişim sağlamaya çalışıldığında AD RMS’te oluşan hata mesajı (Event ID 225); Client için gerekli olan Use License valid edilemediği için aşağıdaki event oluşmakta ve protect edilmiş maile erişim sağlanamamaktadır.

Resim-2

Outlook üzerinde herşey yolundayken, webmail üzerinde erişim sağlanamayınca akıllara ilk olarak konfigürasyonu geliyor elbette. Fakat bu sorunun çözümü için ilgili AD RMS sunucuları üzerinde Internet Information Services () altında, kategorisi içerisinde yer alan Windows Kimlik doğrulaması için NTLM seçeneğini en üstte taşımak gerekecektir. Default Web Site à _wmcs à Licensing à seçeneğine sağ tıklayarak providers sekmesi seçilir. Akabinde NTLM kimlik sağlayıcı en üstte çekilir.

Resim-3

Benzer sorunu yaşayanlar bu ayarın konfigüre edilmesinden sonra tekrar test yaptıklarında korumalı e-mail ve ekli dosyalara erişim sağlayabileceklerdir.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar:        

https://www.mshowto.org

TAGs: AD RMS, Webmail,IRM,Licensing,IIS,, Windows Authentication, Event ID 225

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur PEKDAĞ , İstanbul doğumludur. Öğrenim hayatını Sakarya Üniversitesinde Bilişim Sistemleri üzerine Yüksek Lisans yaparak tamamlamıştır. Daha önce sektörde Sistem Uzmanı, Danışman ve Eğitmen olarak görev yapmış ve birçok önemli firmayla çalışmıştır. Microsoft altyapı ve bulut ürünleriyle çalışmış olup, bu kategorilerde yer alan çözümler üzerine eğitim ve projelerde yer almıştır. Bulut teknolojileriyle yakından ilgilenmekte ve çalışma hayatına BDH bünyesinde Danışman olarak devam etmektedir.Microsoft Bulut çözümleri başta olmak üzere tüm Microsoft Altyapı çözümleriyle birlikte eğitim ve danışmanlık hizmetleri vermeye devam etmektedir.

Yorum Yap