İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Microsoft PowerShell
  3. AD Kullanıcılarına PowerShell ile SMTP ve E-mail Adresi Nasıl Eklenir

AD Kullanıcılarına PowerShell ile SMTP ve E-mail Adresi Nasıl Eklenir

Bu makalemizde üzerindeki kullanıcıların E-mail ve Proxy Address kısımlarına mail adresini, ile nasıl ekleyeceğimizi göreceğiz.

Resim-1

Active Directory üzerindeki kullanıcı özelliklerini kontrol ettiğimizde E-mail ve Proxy Address kısımlarının boş olduğunu görüyoruz. (Ortamda Exchange alt yapısı yok ise)


Resim-2

İlgili Powershell komutumuzu çalıştırmadan önce Active Directory üzerindeki işlem yapacağımız kullanıcıları belirleyip, o kullanıcıların bulunduğu bir CSV dosyası oluşturuyoruz. (UserPrincipalName ve ProxyAddress başlığı altında)


Resim-3

$Path = “C:\list.csv”

$result = Import-Csv -Path $Path

foreach($item in $result)

{

Get-ADUser -Filter * | Where-Object UserPrincipalName -eq $item.UserPrincipalName | Set-ADUser -Add @{Proxyaddresses=”SMTP:” + $item.Proxyaddresses;mail=$item.Proxyaddresses}

}

Resim-4

Ardından yukarıdaki Powershell komutumuzu çalıştırarak, kullanıcı üzerindeki belirttiğimiz tab’ların mail adresi olarak güncellendiğini görebiliriz.

Ortamınızda bulut alt yapısını kullanıyorsanız ve ADconnect ile beraber şifre senkronizasyon işlemini gerçekleştirirken kullanıcı tarafındaki iş yükünüzü çok daha aza indirebilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: , powershell upn eklemek, , , , , Office 365 , , ,Powershell, Active Directory, ,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İSS, Global-BT, BilgeAdam firmalarında Teknik Destek Uzmanlığı, IT Danışmanlığı ve Sistem yöneticiliği yaptım. Bu sektöre gönül vermiş biri olarak en iyi yerlerde olmayı hedefliyorum. O yüzden "DAHA İYİSİ OLABİLİR" kelimesini hayatımdan çıkartmıyorum. Şuan ise PeakUp Information Technologies firmasından Cloud Technologies Consultant olarak çalışmaktayım. İlgilendiklerim ve üzerinde çalıştıklarım; MS Windows Server Ailesi, Sanallaştırma Platformları, Active Directory, Exchange Server, System Center ürünleri, Microsoft Cloud Çözümleri (OFFİCE 365, Azure ve OMS).

Yorum Yap