1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure
  3. Azure Activity Log Nedir?

Azure Activity Log Nedir?

? Azure kaynaklarımızı Resource Grup, Subscription olarak ya da aynı hesap üzerinde RBAC yöntemiyle birçok takım arkadaşımız ya da danışmanlarla paylaşıyoruz. Bu kaynaklar üzerinde ne, ne zaman, kim sorularına cevap vermek için ne yapmam gerekir sorusuna çözüm arıyorsanız cevabı ’tur.

Bu şekilde Azure üzerinde yapılan işlemin durumunu ve konu ile alakalı diğer özellikleri görebilirsiniz.

Azure Activity Log ile Diagnostic Logs tamamen farklıdır. Azure Activity Log’da Resource Grup’daki ve Subscription içindeki hizmetlerin nasıl çalıştığına (performans vb.) değil kaynakların işleyişi (PUT, POST, DELETE ) hakkında bilgi verir. Diagnostic Log ise IIS Log’ları, Logic App vb… kaynakların Log’larını toplar.

Kısaca örnek vermek gerekirse; kim VM’i durdurmuş veya silmiş ya da kim yeni bir hizmet açmış gibi aktiviteleri takip etmek istiyorsanız Azure Activity Log kullanmanız gerekir.

Azure Activity u portal üzerinden Query ile ya da PowerShell, Rest API ve CLI ile kullanabilirsiniz.

Azure Activity Log’ların saklanma süresi 90 gündür. Daha eski bir Data’ya ulaşmak için Azure Storage üzerine Export etmeniz gerekir.

Diğer seçenekler ise Azure Audit Logs content pack ile Power BI ürerinden analiz yaptırabilirsiniz

Ya da Event Hubs üzerinden Stream edebilirsiniz.

Portal üzerinden Activity Log’lara ulaşmak için;

More Services — > Activity Log ile devam ediyoruz.


Resim-1


Resim-2

Açılan ekranda belirlediğim Subscription’ları, Resource Grupları seçerek Event Category’de Administrative olaylarını seçiyorum. Tarih aralığı olarak son 1 aylık dönemi belirledim ve Apply dediğimde 60 tane olay getiriyor.


Resim-3

Sonuçlara daha detaylı bakmak için isterseniz CSV dosyası olarak kaydedip Excel’de daha anlamlı verilere ulaşabilirsiniz.

Power BI hesabınız var ise ;

Veri AL — > Hizmetler — > AL –> Azure Audit Log Content Pack register olduktan sonra Audit log’larını izlemek istediğiniz Subscription ID’sini girmeniz yeterli olacaktır.


Resim-4


Resim-5


Resim-6

Faydalı olması dileğimle.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

https://docs.microsoft.com/tr-tr/azure/monitoring-and-diagnostics/monitoring-overview-activity-logs#what-you-can-do-with-the-activity-log

https://channel9.msdn.com/Blogs/Seth-Juarez/Logs-John-Kemnetz

https://azure.microsoft.com/tr-tr/blog/analyze-azure-audit-logs-in-powerbi-more/

https://docs.microsoft.com/en-us/azure/monitoring-and-diagnostics/monitoring-archive-activity-log

 

TAGs : Azure Activity Log Nedir, , , , , , Azure Activity Log

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1979 İstanbul doğumludur. Trakya Üni. Elektronik Bölümünü bitirdikten sonra sektörün önde gelen entegratör firmalarında çeşitli pozisyonlarda çalışmış şuan da Netaş’da Kurumsal Uygulama Çözümleri Danışmanı olarak çalışmaktadır. Yaklaşık olarak 12 yıldır Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisinde hizmet vermekte olup özellikle son 7 yıldır profesyonel olarak Microsoft Teknolojileri üzerine uzmanlaşmıştır.

Yorum Yap