İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure
  3. Azure Backup’ı Kullanan Linux VM’ler için Uygulama Tutarlı Yedekleme GA olarak Kullanımda

Azure Backup’ı Kullanan Linux VM’ler için Uygulama Tutarlı Yedekleme GA olarak Kullanımda

032518_0912_AzureBackup1.png

’ı kullanarak Azure’de çalışan Linux VM’ler için uygulama tutarlı yedeklemenin genel kullanılabilirliğini (GA) geçtiğimiz günlerde duyuruldu. Geçen sene bu özellik önizleme olarak duyurulmuş ve birçok müşteri Oracle, , , ve gibi çeşitli uygulamalar için kullanmaya devam ediyorlardı.

Uygulama tutarlı yedekleme nedir? () İsterseniz kısaca bunu bir açıklayalım, sonrasında Linux VM’ler için uygulama tutarlı yedeklemeyi incelemeye devam edelim. Uygulama tutarlı yedekleme, yedeklenen verilerin işlem açısından tutarlı olmasını ve bu uygulamaların önyükleme sonrası VM geri yüklemesini sağlar. İşlemsel tutarlılığı sağlamak için, uygulamalar durdurulmalı ve bir VM anlık görüntüsünü çekerken bitmemiş işlemler olmamalıdır.

Windows, uygulama tutarlı VM yedeklemesini sağlamak için Volume Snapshot Service (VSS) framework’üne sahiptir, ancak Linux için böyle genel bir framework yoktur. VM’lerinin daha fazla benimsenmesiyle, Azure VM’lerde çalışan önemli kurumsal uygulamaların yedeklenmesi talebi giderek artmaktadır. Herhangi bir Linux dağıtımı üzerinde çalışan Linux uygulamaları için uygulama tutarlı VM yedeklemesini sağlamak için bir VSS benzeri genel framework kullanıma sunuldu. Bu framework, VM önyükleme işleminin bir parçası olarak pre ve post scriptlerini yürütme esnekliği sağlar. Bu komut dosyaları, uygulama tutarlılığını garanti eden bir VM anlık görüntüsünü alırken uygulama G/Ç’larını durdurmak için kullanılabilir.


Resim-1

Temel Özellikler

  • Zahmetsizce uygulama verilerini test edin ve onarın
  • Geliştirilmiş izleme
  • Uygulama ve dağıtım agnostik
  • GitHub’da örnek komut dosyaları
  • Azure CL ile ölçeklendirme otomasyonu

 

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: azure backup,, azure linux, ,,application consistent backup,azure application consistent backup,Oracle,MySQL,Mongo DB,SAP HANA,PostGreSQL,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Şu an COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.

Yorum Yap