1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure
  3. Azure DNS Hizmeti Nasıl Kullanılır

Azure DNS Hizmeti Nasıl Kullanılır

Bu makalemizde, portalını kullanarak ’larımızı nasıl yöneteceğimizi inceliyor olacağız. İlk başta tarafındaki DNS mantığından bahsedeceğim, akabinde DNS Zone hizmetini nasıl kullanacağını adım adım sizlere göstereceğim.

Servisi Nedir

Azure DNS servisi belirli bir etki alanıyla ilgili DNS kayıtlarını barındırmak için kullanılır. Etki alanınızı Azure DNS’de barındırmaya başlamak için bir DNS bölgesi oluşturmanız gerekir. Ardından bu DNS bölgesinde etki alanınız için tüm DNS kayıtları oluşturulur. Son olarak, DNS bölgenizi Internet’te yayımlamak için etki alanının ad sunucularını yapılandırmanız gerekir.

Not: Azure DNS, şu anda alan adlarının satın alımını desteklememektedir.

Azure portalında oturum açın.


Resim-1

Hub menüsünde New- Networking ve ardından DNS Zone‘a tıklayarak DNS bölgesini oluşturun.


Resim-2

Oluşturulan Zone’nun alan adı bilgileri ve Resource group bilgilerini girip, erbulmus.com etki alanımı tanımlıyorum.


Resim-3

DNS bölgesinin ve kayıtlarınızın doğru bir şekilde ayarlandığından emin olduğunuzda, etki alanı adınızı Azure DNS’ın NS kayıtlarını kullanacak şekilde yapılandırmanız gerekir. Bu da Internet’teki diğer DNS kayıtlarını bulmalarını sağlar. (Etki alanını satın aldığınız yere bu kayıtların girişi yapılması gerekir.)


Resim-4

Tüm kayıtlar başarılı bir şekilde girildikten sonra erbulmus.com adresine ait istediğimiz dns kayıtlarını girebiliriz. Bu işlem Record Set butonuna tıklayarak gerçekleştirilir.


Resim-5

Record girişleri ise tüm DNS servis sağlayıcılarında olduğu gibi ve Type bölümünde görebildiğiniz gibi DNS kayıtların girişi yapılır. (A, AAAA, CNAME, MX, NS, SRV, TXT, PTR)

Aşağıdaki kaynak linkinden faydalanarak Azure DNS hizmetini Powershell ile de yönetebilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

https://docs.microsoft.com/en-us/azure/dns/dns-getstarted-portal

TAGs: azure, Azure DNS, , , , , DNS Zone, ,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İSS, Global-BT, BilgeAdam firmalarında Teknik Destek Uzmanlığı, IT Danışmanlığı ve Sistem yöneticiliği yaptım. Bu sektöre gönül vermiş biri olarak en iyi yerlerde olmayı hedefliyorum. O yüzden "DAHA İYİSİ OLABİLİR" kelimesini hayatımdan çıkartmıyorum. Şuan ise PeakUp Information Technologies firmasından Cloud Technologies Consultant olarak çalışmaktayım. İlgilendiklerim ve üzerinde çalıştıklarım; MS Windows Server Ailesi, Sanallaştırma Platformları, Active Directory, Exchange Server, System Center ürünleri, Microsoft Cloud Çözümleri (OFFİCE 365, Azure ve OMS).

Yorum Yap