İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure
  3. Azure Ortamında SQL Server İşlemleri

Azure Ortamında SQL Server İşlemleri

Bu makalede sizlerle Azure ortamında yapılabilecek işlemlerinin neler olduklarını paylaşacağım. Öncelike http://www.windowsazure.com adresinden bir adet Azure hesabı oluşturuyoruz.


Resim-1

Azure hesabımız için bir adet Microsoft Outlook hesabı ve kimlik doğrulama içinde kredi kartı hesabınızın olması gerekmektedir.90 günlük ücretsiz deneme sürümü için de bu doğrulamaları yapmanız gerekmektedir. İşlemlerimizi yaptıktan sonra Azure yönetim sayfası karşımıza gelmektedir.


Resim-2


Resim-3

SQL DATABASES sekmesinden CREATE SQL DATABASE seçeneğini tıklıyoruz ve SQL databasemizi oluşturmaya başlıyoruz.


Resim-4

Local SQL Server işlemlerinde localimizde Server bağlıyız Azure de ise henüz Server oluşturmadığımız için Burada New SQL database Server seçeneğini seçip bir adet Server oluşturacağız. Bu ekranda SQL database boyutumuzu da belirliyoruz. Sağ alttaki ok işaretini tıklayıp ilerliyoruz.


Resim-5

Bu kısımda ise SQL databasemizin yer alacağı Server ayarlarını yapıyoruz. Kullanıcı adı ve şifremizi girip daha sonra bölge seçeneğini seçip Check butonunu tıklıyoruz.


Resim-6

SQL Serverimizi oluşturduk. Bu ekranda Server’imizin yer aldığı Server adı aynı zamanda database bilgilerimiz yer almaktadır. Burada databasemize tıkladıktan sonra karşımıza SQL Serverımıza ait olan Dahsboard ekranı gelecektir. Bu ekranda;


Resim-7

Set up Windows Azure firewall rules for this IP address seçeneğini seçip gerekli firewall ayarlarını yapılandırıyoruz. Bizden database yönetmemiz için ayarları ekrana getirip onaylamamız isteniyor onaylıyor ve devam ediyoruz. Daha sonra aynı ekranda yer alan Dashboard seçeneğini tıklıyoruz ve databasemizi yöneteceğimiz web adresine tıklıyoruz.


Resim-8

MANAGE URL adresine tıklıyoruz.

Resim-9

SQL Server oluştururken belirlediğimiz kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz ve Log On butonunu tıklayarak databasemizi açıyoruz.


Resim-10

Artık SQL database işlemlerimize başlayabiliriz. Design sekmesine gelip New Table seçeneğinden tablo ekleyebilir ;


Resim-11

Tablomuzun adını değiştirebilir ve tablo kolonlarını oluşturacağımız veri tabanına göre ayarlayabiliriz. Tablomuzu kayıt ediyoruz. Eğer istersek New Query seçeneğinden kod yazarak da tablo oluşturup dizayn edebiliriz.


Resim-12

Azure ortamında sadece tablo oluşturma işlemiş yapılmamaktadır. Bunun yanısıra Stored Procedure işlemlerini de yapabiliriz.


Resim-13

New Stored procedure seçeneğini tıklıyoruz ve prosedür yazıp kayıt edelim.


Resim-14


Resim-15

Bu işlemlerin yanısıra Azure veritabanın da T-SQL işlemlerini(insert-update-delete-select) yapabiliriz.İstersek bilgisayarımızdan oluşturduğumuz bir SQL dosyasını Azure ortamına taşıyabiliriz. Bunun için en üst kısımda bulunan Open seçeneğini seçip dosyamızı seçebiliriz.


Resim-16

SQL Server Managament Studio ile gerçekleştirdiğimiz birçok işlemi Azure ortamında da gerçekleştirebiliyoruz. Bir sonraki makalede görüşmek dileğiyle.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Servan Oral, 1991 yılında Diyarbakır’da doğdu. Üniversite öncesi öğrenimini Malatya’da tamamladı. Dicle Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunudur. .Net Developer olarak birçok firmada görev almıştır. MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapmaktadır. Uzmanlık alanları olan; Bilişim Güvenliği, Microsoft Azure, Microsoft Visual Studio, C# .Net, Asp.Net, Cloud Computing, Microsoft Azure SQL, Microsoft SQL Server, MVC .Net alanlarında yazarlık yapmakta ve etkinliklerde uzmanlık alanlarında konuşmacı olarak görev almaktadır. MCP sertifikası bulunmaktadır.

Yorum Yap