1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure
  3. Azure Portal Üzerinden Managed Diske Taşıma

Azure Portal Üzerinden Managed Diske Taşıma

080718_0945_AzurePortal3.png

Microsoft’un, Azure Sanal makinelerin disk kullanımı için son dönemde birçok yeni alternatif getirdiğini sizlere duyurmuştum. Birkaç gün önce Unmanaged Disk (Yönetilmeyen Disk) kullanan Azure VM disklerini ’e taşınması özelliği Azure Portal’da kullanılır hale getirildi. Bende bu yazımda kendi Azure aboneliğimde yer alan Unmanaged Disk’e (Yönetilmeyen Disk) sahip bir Azure VM’in ’e (’e) nasıl taşınacağını göstereceğim.

Yönetilen Disk’lerin faydalarını tekrar bu yazıda belirtmek istemiyorum, yine de bilgi edinmek isteyenler https://www.mshowto.org‘daki Managed Disk yazılarımızı okuyabilirler. Şunu kısaca söylebilirim Azure VM Disk yönetimi, performans hesaplaması gibi konuları Managed Disk’le birlikte unutuyorsunuz. Şimdi biz bu migration işlemi nasıl olacak ona geçelim. Öncelikle sizlere Azure Portal üzerinden bu bilgiyi göstermeyi tercih ettim. Eğer Azure Portal üzerinden bu işlemi yapmak istemez ya da birçok VM’inizde ’ı otomatikleştirmek isterseniz bunun için PowerShell veya CLI talimatlarını da kullanarak yapabilirsiniz. Yönetilen Disk kullanmayan makinemin özelliklerine Azure Portal’dan geliyorum. Zaten kırmızı kutu ile işaretledim aşağıdaki ekran görüntüsünde bunu görebilirsiniz. Bize kısaca artık Azure Portal üzerinden Yönetilen Disk’e taşımanın mümkün olduğunu ve ne faydalar sağlayabileceğini görmek için bu linke tıklamamızı söylüyor. Taşıma işlemine devam edebilmek için elbette bu yazıya tıklıyoruz.

Resim-1

Migrate to managed disks penceresinde yukarıda belirttiğim gibi yönetilen diskin faydaları belirtiliyor ve işleme devam etmek için bu seferde Migrate butonuna basıyoruz.

Resim-2

Çalışır durumda olan Azure VM durduruluyor ve ardından Disk’in Managed Disk’e taşınması işlemi başlıyor.

Resim-3

Çok uzun olmayan bir sürede Managed Disk’e migrate işlemi tamamlanıyor. Sonrasında Azure VM’in özellikleri içerisinde yer alan Disks bölümünden başarılı bir şekilde işlemin tamamlandığını görebiliyoruz.

Resim-4

Özellikle I/O sorunundan dolayı performans sıkıntısı, depolama sınır problemleri, düşük kullanılabilirlik sorunları yaşamamak adına Managed Disk kullanmak gerçekten Azure yöneticilerinin işini kolaylaştırıyor. Sadece birkaç dakika sürecek bu migrate işlemini yapmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

TAGs: Managed Disk Migration, , , managed disk, , yönetilen disk

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Şu an COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.

Yorum Yap