1. Ana Sayfa
  2. EMS
  3. Azure Rights Management Services ile Kendi Şablonunuzu Oluşturun – Bölüm 5

Azure Rights Management Services ile Kendi Şablonunuzu Oluşturun – Bölüm 5

Yazı dizimizin bu bölümünde Azure RMS üzerinde kendi şablonumuzu nasıl oluşturacağımızı göreceğiz. Bu bölüm sonunda kendi şablonlarınızı şirket politikalarına göre rahatça oluşturabileceksiniz.

https://manage.windowsazure.com ile panelimize bağlanıyoruz. Active Directory tabına geliyoruz.


Resim-1

Rights Management sekmesini tıklıyoruz. İlgili kısmı tıklayıp sayfanın en altındaki Active i tıklıyoruz.( Daha önce ben aktif etmiştim )


Resim-2

Create a new rights policy template ile yeni şablon oluşturacağız.


Resim-3

Aşağıdaki ilgili bölümleri kendinize göre doldurunuz.


Resim-4

Şablonumuzu kaydettikten sonra açıyoruz.


Resim-5

Şablonumuzu oluştururken hangi adımları izlememiz gerektiğini gösteriyor. Configure rights for users and groups ile işlemimize başlıyoruz.


Resim-6

Get Started Now tıklıyoruz.


Resim-7

Oluşturduğumuz şablonun hangi kullanıcı veya gruplar için uygulanacağını gösteriyoruz. Kendi yapınıza göre uyarlayabilirsiniz.


Resim-8

Orijinalliği bozmamak için Türkçe’ye çevirmedim. Hazır olarak gelen hakların içerikleri aşağıdaki şekildedir.

Viewer: View, Reply, Reply All

Reviewer: View, Edit, Reply, Reply All, Forward

Co-Author: View, Edit, Copy, Print, Reply, Reply All, Forward

Co-Owner: All Rights

Custom: Assign Right Individually

Custom seçerek kendi özel haklarımızı tanımlıyoruz.


Resim-9

Şablonunuzda hangi hakları vermek istiyorsak burada seçiyoruz ve kaydediyoruz.


Resim-10


Resim-11

Şablonumuz şu an için yayınlanmadı. Publish seçeneği ile yayınlıyoruz.


Resim-12

Şablonumuza korumak için dahil ettiğiniz pdf, word vb. dokumanlar için ekstra olarak kurallar tanımlayabiliriz. Bu kadar gün sonra içerik expire olsun vb. gibi. Yapınıza göre seçebilirsiniz. Daha sonra kaydediyoruz.


Resim-13

Şablonumuzu oluşturduk ve yapımıza göre kurallar atadık. Fakat bu kuralların kullanıcılarımızın hemen görebilmesi için Powershell yardımı ile birkaç komut çalıştıracağız. İlk olarak aşağıdaki komutları çalıştırmak için Powershell ile oturum açmanız gerekiyor.

Oturum oluşturduktan sonra Import-RMSTrustedPublishingDomain –Name “RMS Online – 1” –RefreshTemplates –RMSOnline komutu ile şablonlarımızı yeniliyoruz (refresh).


Resim-14

Get-RMSTemplate – TrustedPublishingDomain “RMS Online – 1” –Type All ile yeni şablonumuzun gelip gelmediğini kontrol ediyoruz.


Resim-15

Import ettiğimiz şablonun Outlook Web app içerisinde de görebilmek için Set-RMSTemplate –Identity “HDRule” –Type Distributed komutunu kullanıyoruz.


Resim-16

Kontrolümüzü yaptığımızda  şablonumuzun Outlook Web App içerisine geldiğini görüyoruz.


Resim-17

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

https://msdn.microsoft.com/en-us/library/dn629398.aspx

https://technet.microsoft.com/en-us/library/jj585027.aspx

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Profesyonel iş hayatıma 2008 yılında başladım. 10 Yıllık dönem içerisinde teknikerlikten başlayarak bir çok farklı pozisyonda çalıştım. Dünyanın en büyük sigorta şirketleri arasında yer alan Allianz Türkiye’de Kıdemli Sistem Uzmanı olarak çalışmaktayım. Profesyonel iş yaşantımın dışında yönetim kadrosunda yer aldığım mshowto.org sitesinde gönüllü yazarlık yapmaktayım. 15+ konferansta konuşmacı olarak yer aldım. 150+ makale ve bu yazı serisi ile birlikte beşinci E-Kitabımı yazmanın mutluluğunu yaşamaktayım. İki defa TRT Kent Radyosunda söyleşi yapma deneyimini yaşadım. MCSE,MCPS,MS ve Tenable Certificate of Proficiency ünvanlarına sahibim. Aynı zamanda 2 yıl Microsoft Enterprise Mobility MVP ünvanına layık görüldüm. MVP | Enterprise Mobility ,2016,2017 MCSE | Server Infrastructure MCSA | Server 2012 MCPS | Microsoft Certified Professional Microsoft Specialist : Server Virtualization with Windows Server Hyper-V and System Center Specialist Tenable Certificate of Proficiency Cyberoam Certified Network & Security Professional Backup Academy Certified Professional

Yorum Yap