1. Ana Sayfa
  2. EMS
  3. Azure RMS ile Koruma Uygulanmış Belgelerinize Mobil Cihazlarınız Üzerinden Erişin

Azure RMS ile Koruma Uygulanmış Belgelerinize Mobil Cihazlarınız Üzerinden Erişin

071918_1302_AzureRMSile1.png

makalele serimizin 3. başlığında Korumalı belgelere üzerinden nasıl erişebileceğimizi ele alacağız.

Hızlıca belirtmeliyim ki sınıflandırma ve koruma politikaları uygulanmış olan bir belgeye mobil cihaz üzerinden erişim sağlayabilirsiniz. Yalnız korumalı bir belgeye erişim sağlayabilmek için bazı gereksinimleri yerine getirmeniz gerekmektedir;

  1. Android, IOS ve ya Windows mağazalarından Azure Information Protection Uygulaması yüklenmelidir.
  2. Erişmek istediğiniz belgenin Office Uygulamasını yüklemeniz gerekmektedir.

Dosyayı görüntüleyebilmeniz için önce Rights Management hizmetinin, kullanıcı adınızı ve parolanızı denetleyerek dosyayı görüntüleme yetkiniz olduğunu onaylaması gerekir. Bazı durumlarda, bu bilgiler önbelleğe alınmış olabilir ve kimlik bilgileriniz istenmeyebilir. Diğer durumlarda kimlik bilgilerinizi sağlamanız istenir.

Dosya Gezgini’ni veya eki içeren e-posta iletisini kullanarak, korunan dosyaya çift tıklayın ve istenirse kimlik bilgilerini girmek gerekecektir.

Korumalı belgeye eriştiğinizde eğer ki kısıtlı erişiminiz var ise aşağıdaki gibi bir pop-up görebilir ve yetki sahibi olduğunuz izinleri görebilirsiniz.

Resim-1

Bahsettiğimiz iki gereksinimi sağladıktan sonra belgeyi açmak için istekte bulunulduğunda kimlik bilgileri ile office uygulaması ve azure information protection üzerinden kimlik bilgilerini eşleştirerek yetki kontrolünde bulunacaktır.

Belgeyi açmak için credential bilgilerini giriyorum;

Resim-2

Yukarıda söz ettiğim yetki kontrol mekanizması kullanıcı bilgilerini denetledikten sonra belgeye erişim iznim var ise aşağıdaki gibi dökümanı açmamı sağlayacaktır;

Resim-3

Açmış olduğum belgede benim için yalnızca read hakkı tanımlı olduğu için belge üzerinde herhangi bir düzenleme ve kaydetme işlemi yapamıyorum.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: Azure Information Protection, Mobil Cihaz, ,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur PEKDAĞ , İstanbul doğumludur. Öğrenim hayatını Sakarya Üniversitesinde Bilişim Sistemleri üzerine Yüksek Lisans yaparak tamamlamıştır. Daha önce sektörde Sistem Uzmanı, Danışman ve Eğitmen olarak görev yapmış ve birçok önemli firmayla çalışmıştır. Microsoft altyapı ve bulut ürünleriyle çalışmış olup, bu kategorilerde yer alan çözümler üzerine eğitim ve projelerde yer almıştır. Bulut teknolojileriyle yakından ilgilenmekte ve çalışma hayatına BDH bünyesinde Danışman olarak devam etmektedir.Microsoft Bulut çözümleri başta olmak üzere tüm Microsoft Altyapı çözümleriyle birlikte eğitim ve danışmanlık hizmetleri vermeye devam etmektedir.

Yorum Yap