1. Ana Sayfa
  2. EMS
  3. Azure RMS Super User Nedir? ve Super User ile Korumalı Belgelerinizi Yönetin

Azure RMS Super User Nedir? ve Super User ile Korumalı Belgelerinizi Yönetin

080718_1017_AzureRMSSup6.png

makale serimizin beşincisinde özelliği nedir ve neden kullanılır konularını inceleyeceğiz. hizmeti olan Super User özelliği, tarafından korunan verilerinize, belge owner’ı kim olursa olsun, bu verilere her zaman erişebilmeyi ve gerektiğinde koruma politikalarını kaldırma, değiştirebilme gibi olanaklar sağlar.

Super User olarak tanımlanan kullanıcı RMS ile korunan tüm belge ve e-postalar üzerinde tam denetime sahip olur. Başka bir ifadeyle korunan tüm verilerin owner’ı durumunda olur. Super User kullanımı birçok senaryoda ortaya çıkabilir. Bazı senaryolarla örnekleyecek olursak;

  • Çalışanlarınızın işten ayrılması durumunda, koruma altına aldığı belgeler erişmek isteyebilirsiniz.
  • Belgeler için daha önce yapılandırılmış olan koruma ilkelerini kaldırmak veya yeni bir koruma politakası uygulamak isteyebilirsiniz.
  • Denetleme, yasal veya diğer uyumluluk nedenleriyle dosyaların toplu olarak şifresini çözmeniz gerekir.

 

özelliği varsayılan olarak etkin değildir ve daha önceden SuperUser olarak tanımlanmış kullanıcı bulunmamaktadır. Exchange için RMS Connector yapılandırırsanız bu hizmet otomatik olarak etkinleştirilecektir.

Ek olarak  Azure RMS modulünün kullanılabilmesi için  Powershell üzerinde modülün  yüklü olması gerekmektedir.

Resim-1

Süper Kullanıcı özelliğini aktif etmek isterseniz, Enable-AadrmSuperUserFeature PowerShell cmdlet’ini kullanmak gerekmektedir. Öncelikle hizmete bağlanmak için Connect-AadrmService parametresini kullanmak gerekmektedir.

Resim-2

Add-AadrmSuperUser cmdlet’ini veya Set-AadrmSuperUserGroup cmdlet’ini kullanarak kullanıcılar (veya hizmet hesapları) atayabilir ve ya gerektiğinde gruba kullanıcılar (veya başka gruplar) ekleyebilirsiniz.

Resim-3

Get-AadrmSuperUserGroup parametresini kullanarak yetki tanımlanan kullanıcıları da görebilirsiniz.

Resim-4

Super User  özelliğini sürekli olarak kullanmak istemezseniz veya a  ihtiyaç duymuyorsanız, özelliği sadece gereksinim duyduğunuzda etkinleştirebilirsiniz. Disable-AadrmSuperUserFeature cmdlet’ini kullanarak Super User özelliğini disable edebilirsiniz. Aktif etmek istediğinizde tekrar Enable-AadrmSuperUserFeature parametresini kullanarak aktif etme işlemini sağlayabilirsiniz.

Resim-5

Azure RMS SuperUser Hesabı Belgeye Nasıl Erişim Sağlar?

Örnek olarak emre.martin@demo.com kullanıcısının owner’ı olduğu bir belgeyi Internal olarak sınıflandırdığını ve yalnızca kendi erişebileceği şekilde protect ettiğini (only for me) varsayalım.

Resim-6

Bu belgeyi SuperUser olarak tanımladığım onur.pekdag@demo.com kullanıcısı ile açabiliyorum.

Resim-7

Only For Me ve Internal olarak Emre Martin tarafından paylaşılan belgeyi, Super User sayesinde  açabilir, korumayı kaldırabilir, etiketi değiştirebilir ve ya içeriği düzenleyebilirim;

Resim-8

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

TAGs: , Nedir, , AIP, , RMS, Azure RMS, Super User, Azure RMS Super User,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur PEKDAĞ , İstanbul doğumludur. Öğrenim hayatını Sakarya Üniversitesinde Bilişim Sistemleri üzerine Yüksek Lisans yaparak tamamlamıştır. Daha önce sektörde Sistem Uzmanı, Danışman ve Eğitmen olarak görev yapmış ve birçok önemli firmayla çalışmıştır. Microsoft altyapı ve bulut ürünleriyle çalışmış olup, bu kategorilerde yer alan çözümler üzerine eğitim ve projelerde yer almıştır. Bulut teknolojileriyle yakından ilgilenmekte ve çalışma hayatına BDH bünyesinde Danışman olarak devam etmektedir.Microsoft Bulut çözümleri başta olmak üzere tüm Microsoft Altyapı çözümleriyle birlikte eğitim ve danışmanlık hizmetleri vermeye devam etmektedir.

Yorum Yap