1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure
  3. Azure SQL Veri Tabanı Hesap Makinası – DTU ve eDTU Nedir?

Azure SQL Veri Tabanı Hesap Makinası – DTU ve eDTU Nedir?

SQL server sunucusundaki veri tabanını Azure SQL Veri tabanına aktarmak isteyen bir geliştirici iseniz önünüze çıkan en önemli soru geçiş sırasında Azure SQL veri tabanı servis seviyesi katmanlarındaki DTU (Tek Databese Servis Katmanı) ve eDTU (Database Havuzu Servis Katmanı) ne oldukları ve bunlardan hangi seviyenin uygun olacağını anlamak olacaktır.

Bu sorunun cevabı için http://dtucalculator.azurewebsites.net/ sitesini kullanabilirsiniz. Site içerisindeki Download Command Line Utility linkini tıklayarak indirdiğiniz powershell scriptini test yapacağınız SQL Sunucusunda PowerShell ISE çalıştırdığınızda size testini yapmak istediğiniz Database ismini soracaktır.


Resim-1

İsmini girdiğiniz database’in 1 saat süresince aşağıdaki değerleri C:\sejour\sql-perfmon-log.csv dosyasına loglayacaytır.

  • Processor – % Processor Time
  • Logical Disk – Disk Reads/sec
  • Logical Disk – Disk Writes/sec
  • Database – Log Bytes Flushed/sec


Resim-2

Sonuçta çıkan C:\sejour\sql-perfmon-log.csv log dosyasını sitesindeki Browse butonuna basarak siteye yükleyelim ve sunucumuzdaki CPU Core sayısını yazdıktan sonra hesaplanması için Calculate butonuna basalım.


Resim-3


Resim-4

Hesaplama yapıldıktan sonra ihtiyacınız olan servis katmanı seviyesini seçmenize yardımcı olacak aşağıdaki şekildeki gibi bir grafik karşımıza çıkacak.


Resim-5


Resim-6

View More Details tıklanarak sunucu ile ilgili daha fazla grafiği aşağıdaki şekilde alabilirsiniz.


Resim-7


Resim-8


Resim-9


Resim-10

Ve artık bundan sonraki sorunuz ile karşı karşıyasınız. Database nasıl Azure SQL Dabase olarak Azure aktarılacak. Sorunun cevabı SQL Database Migration Wizard. Sitedeki linkten indirip deneyebilirsiniz.


Resim-11

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bora Tercan 1974 yılında Ankara’da doğdu. 20 seneden fazla bilişim sektöründe profesyonel iş deneyimi içerisinde; Marka bağımsız Sunucu, Yazılım, Firewall, Router, Veritabanı, Kablosuz Ağ, İnternet, Lan ve Wan vs. her türlü bilişim alt yapısının kurgulanması, projelendirilmesi, sorunsuz çalıştırılmasının sağlanması, merkezi olarak takibi, yönetilmesi ve sorunların tespit edilerek düzeltilmesi/düzelttirilmesi. Bilişim satın alma süreçlerinin takibi ve organizasyonun yapılması, Bilişim personelinin yönetilmesi, bilişim firmalarıyla işbirliği kurarak en iyi çözüme ilk elden ulaşılmasını sağlaması, iş analizi ve proje yönetimi gibi konularda 15 seneden fazlası Turizmde olmak üzere bilişim profesyoneli olarak sektör tecrübesi bulunmaktadır. Kariyerini bulut bilişim konusunda önemli projeleri olan Turizm Yazılımları geliştiren bir firmada Bilgi İşlem Yöneticisi olarak devam ettiriyor. Sahip olduğu sertifikalar; MCP MCSE MCSA MCDBA’dir.

Yorum Yap