1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure
  3. Azure Üzerinde Çalışan Linux VM’e RDP ile Nasıl Bağlanabiliriz?

Azure Üzerinde Çalışan Linux VM’e RDP ile Nasıl Bağlanabiliriz?

020819_0940_Azurezerind12.png

Azure VM Üzerine Kubernetes (MicroK8s) Kurulumu ve Azure VM Üzerine Traefik Kurulumu yazılarında kullandığımız VM’e SSH üzerinden bağlanarak bash üzerinden işlemler gerçekleştirmiştik. Windows üzerine kursaydık da desktop üzerinden daha rahat yapsaydık diye düşünüyorsanız, size güzel bir haberim var: VM’e ile bağlanmak mümkün. Ancak bunu yapmadan önce yine ssh ile bağlanmamız ve terminal üzerinde bazı komutları çalıştırmamız gerekiyor. 🙂

MicroK8s ve Traefik yazılarını pas geçen arkadaşlar için ssh ile bağlantı kurma ve güncelleme kısımlarını tekrar yazıyorum. Öncelikle ssh <kullanıcı_adı>@<dns_adı> komutu ile Azure üzerindeki Server 18.04 LTS Linux VM’e bağlanıyoruz (Resim-1).

Resim-1

Bağlandıktan sonra ortam güncel mi emin olmak için apt-get update ve apt-get upgrade komutlarını çalıştırıyoruz (Resim-2).

Resim-2

Remote “Desktop” yapmamız için öncelikle bir desktop’a ihtiyacımız olacak. Bunun için de Xfce Desktop Environment
kuracağız. Komutumuz Resim-3‘te göreceğiniz gibi sudo apt-get install 4 -y

Bir masaüstü ortamı kuracağımız için bağımlı paket sayısı da fazla olacağından bu işlem biraz zaman alabilir.

Resim-3

Henüz görememiş olsak da masaüstümü ortamımız hazır. Bağlanmak için ise açık kaynak RDP () sunucusu olan xrdp‘yi kuracağız. Komut tahmin edeceğiniz ve Resim-4‘te de göreceğiniz üzere sudo apt-get install -y

Resim-4

RDP sunucunu kurduk, şimdi sırada aktifleştirmek var. Resim-5 ve komutumuz sudo systemctl enable xdrp

Resim-5

Xrdp’ye kullanıcı session’I başladığı zaman hangi masaüstü ortamını kullanacağını söylememiz gerekiyor. Resim-6 ve bu kez de komutumuz echo xfce4-session >~/.xsession

Resim-6

Yaptığımız değişiklileri aktif hale getirmek için xrdp servisini yeniden başlatmamız gerekiyor. Resim-7‘de de göreceğiniz gibi sudo service xrdp restart dememiz yeterli.

Resim-7

Bağlanmamız için her şey hazır, ancak üzerinde bütün portlar siz tanımlamadığınız sürece kapalı olarak geldiğinden RDP portunu (3389) üzerinden açmamız gerekiyor. Tanımlı Network Security Group üzerinden Add inbound security rule seçeneği ile Resim-8‘de göreceğiniz gibi RDP portunu açıyoruz.

Resim-8

Port açma işlemini tamamladıktan sonra bağlantıyı denemeye sıra geldi. Windows (mstsc) ya da Mac (Microsoft ) üzerindeki uygulamanıza Azure üzerinde kurulu VM’e ait DNS değerini ya da IP adresini girmeniz yeterli.

Resim-9

İlk bağlantıda Resim-10‘da göreceğiniz gibi bir uyar mesajı veriyor. Bildiğimiz bir makine olduğu için çok dikkate almadan Continue ile devam ediyoruz.

Resim-10

Klasik olarak bizden kullanıcı adı ve şifre istiyor. Sanal makineyi oluştururken belirlediğimiz kullanıcı adı ve şifreyi girerek devam ediyoruz (Resim-11)

Resim-11

Resim-12‘de göreceğiniz üzere artık Azure üzerinde çalışan Ubuntu VM’e RDP ile bağlanmış bulunuyoruz.

Resim-12

İlk bağlantıda çözünürlük fazla olduğu için çok da kullanışlı olmayan masaüstümüzü Resim-13‘te çözünürlüğün daha okunaklı olduğu bir halde görebilirsiniz.


Resim-13

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

https://www.xfce.org/

http://www.xrdp.org/

https://docs.microsoft.com/en-gb/azure/virtual-machines/linux/use-remote-desktop

TAGs: Azure, Azure Portal, Azure VM, Linux, Ubuntu, Remote Desktop, Remote Desktop Protocol, RDP, xrdp, Xfce Desktop Environment, xcfe,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Mert Yeter, lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı Mühendisliği bölümünde, yüksek lisans eğitimini ise Bahçeşehir Üniversitesi Bilgi Teknolojileri bölümünde tamamlamıştır. Yazılım dünyasına üniversitenin ilk yıllarında aldığı QBasic ile başlayan Mert, .NET ve SQL Server gibi Microsoft teknolojileri ile devam etmiş; yüksek lisans tezini ise Linux konusunda yapmıştır. Netaş ve Ziraat Teknoloji gibi sektörün önde gelen firmalarında C#, .NET, SQL Server, Cisco Contact Center ürünleri ve Linux üzerine çalışmış, bir çok firmaya da bu konularda danışmanlık vermiştir. Şu anda da Done'de Cloud Development Manager olarak Azure, .NET Core, SQL Server, Docker vb güncel teknolojiler üzerinde çalışmaktadır.

Yorum Yap