1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2016
  3. Exchange 2010’dan Exchange 2016’ya Public Folder Taşıma (Migration) Nasıl Yapılır?

Exchange 2010’dan Exchange 2016’ya Public Folder Taşıma (Migration) Nasıl Yapılır?

Exchange 2010’dan Exchange 2016’ya Public Folder Taşıma (Migration) Nasıl Yapılır? Public Folder’ları taşımak (Migration) nedense eski zamanlardan beri hep zor olmuştur. Taşınamayan öğeler, hata veren replikasyonlar, günlerce bitmeyen Sync işlemleri derken 2016 senesinin sonunda halen bu sorunlar ile uğraşıyoruz yazacaktım ama yazamıyorum 🙂 çünkü Microsoft Exchange 2013 ile başladığı bu alandaki modernizasyonuna Exchange 2016 ile devam ediyor ve getirdiği Public Folder Mailbox özelliği ile dertlerimize sonunda tamamen derman oluyor. Ya da ben en azından şimdilik gerçekleştirdiğim projelerde Public Folder’ları taşımak için daha az zaman harcadığım için böyle yazmak istedim.

Bu yazıda Exchange 2010’dan Exchange 2016’ya Public Folder’ların nasıl taşınacağını (Migration) göreceksiniz.

Hemen şunu söylemek istiyorum. Neredeyse tüm operasyon Exchange Management Shell üzerinden gerçekleşiyor. Birçoğunuza fazla karmaşık gelebilir ama 2-3 projeden sonra insanın eli alışmıyor da değil yani. Taşınacak Public Folder’larınız varsa bana ulaşabilirsiniz 🙂

NOT : Public Folder Database yerine artık modern Public Folder Mailbox’ları kullanabiliyoruz. En büyük artısı tabi ki bu Public Folder Mailbox’ları varolan DAG içerisine dahil edebilmek.


Resim-1

Geçişi gerçekleştirebilmek için Exchange 2010 sunucunuzun minimum SP3 RU8 seviyesinde olmasını öneririm. Exchange 2016 için herhangibir CU geçmiş olmanız gerekli değil.

Geçiş esnasında kullanacağınız tüm Public Folders Migration Scriptlerini buraya tıklayarak indirin.

Ya da alternatif olarak buraya tıklayarak indirebilirsiniz. .Zip dosyasının şifresi : mshowto

İndirdiğiniz Script’leri sunucularınızda C:\PFMigration isimli bir klasöre koyabilirsiniz. Erişimi ve kullanımı bu şekilde kolay olacaktır.

Exchange 2010 Exchange Management Shell üzerinde aşağıdaki komutu çalıştırın.

Ön Hazırlık

Get-PublicFolder -Recurse | Export-CliXML C:\PFMigration\Legacy_PFStructure.xml

Get-PublicFolderStatistics | Export-CliXML C:\PFMigration\Legacy_PFStatistics.xml

Get-PublicFolder -Recurse | Get-PublicFolderClientPermission | Select-Object Identity,User -ExpandProperty AccessRights | Export-CliXML C:\PFMigration\Legacy_PFPerms.xml

Aşağıdaki komutun çıktısı olarak herhangibir data oluşursa

Get-PublicFolderStatistics -ResultSize Unlimited | Where {$_.Name -like “*\*”} | Format-List Name, Identity

Aşağıdaki komutu çalıştırıp rename edebilirsiniz. <public folder identity> alanına yukarıdaki komutun çıktısını yazın. <new public folder name> alanına ise seçtiğiniz bir ismi yazın.

Set-PublicFolder -Identity <public folder identity> -Name <new public folder name>

Data Toplanması

Exchange 2010 Management Shell’de aşağıdaki komutları çalıştırın.

C:\PFScripts\Export-PublicFolderStatistics.ps1 “C:\PFScripts\DATA\FolderSize.csv” “EXCHANGE_2010_Sunucunuzun_FQDN”

C:\PFScripts\PublicFolderToMailboxMapGenerator.ps1 20000000000 C:\PFScripts\DATA\FolderSize.csv” C:\PFScripts\DATA\FoldertoMailbox.csv

Aşağıdaki gibi oluşacak olan FoldertoMailbox.csv dosyasının içini açın. Karşınıza aşağıdakine benzer bir görüntü gelecektir.


Resim-2

Her bir satıra olmasını istediğiniz yeni isimleri yazın ve dosyayı o şekilde kayıt edin. Ben dosya içerisindeki satıra “Public Folder Mailbox 1” yazarak kayıt ediyorum. Birden fazla satır olsaydı diğer satırlarda da benzer işlemi yaparak kayıt edecektim.


Resim-3

Yeni dosyayı (FoldertoMailbox.csv) Exchange Server 2016’ya kopyalayın ve aşağıdaki üç komutu sırası ile Exchange Server 2016’da Exchange Management Shell’de çalıştırın.

C:\PFScripts\Create-PublicFolderMailboxesForMigration.ps1 -FolderMappingCsv FoldertoMailbox.csv -EstimatedNumberOfConcurrentUsers:1000

New-MigrationBatch -Name PFMigration -SourcePublicFolderDatabase (Get-PublicFolderDatabase -Server “EXCHANGE_2010_Sunucunuzun_FQDN”) -CSVData (Get-Content C:\PFScripts\DATA\FoldertoMailbox.csv” -Encoding Byte)

Start-MigrationBatch PublicFolderMigration

Bu son komuttan sonra Exchange Server 2016 Admin Center üzerinde Recipient > Migration alanı içerisinde bir Job’u Syncing durumunda görüyor olmanız gerekiyor.

Ve aşağıdaki komut ile Sync işleminin yüzde kaçta olduğunu da görebilirsiniz.

Get-MigrationUser -Batch PFMigration | Get-MigrationUserStatistics -IncludeReport | fl

Operasyon %95’e geldikten sonra duracaktır. Bunun anlamı Initial data kopyalanmış fakat Public Folder’ınız aktif edilmemiştir. Aktif etmek için canlı durumda olan Public Folder’ınızı deaktif etmeniz gerekir. Yani aşağıdaki adımlardan önce kısa bir Public Folder kesintisini kullanıcılarınıza bildirmelisiniz.

Tekrar Exchange 2010’a geri dönün ve Exchange Management Shell’de aşağıdaki komutları çalıştırın. İlk komut aktif olan Public Folder’a erişimi kapatacaktır. Bu işlem yaklaşık 2-3 saat kadar zaman alabilmektedir. Diğer komutlara devam etmeden önce 2-3 saatlik bir ara vermenizi öneririm.

Set-OrganizationConfig –PublicFoldersLockedForMigration:$true

Yaklaşık 3 saat sonra 🙂

Şimdi tekrar Exchange Server 2016’ya dönün ve Exchange Management Shell’de aşağıdaki komutu çalıştırın.

Set-OrganizationConfig -PublicFoldersEnabled Remote

Ve son olarak aşağıdaki komut ile işlemi bitirin.

Complete-MigrationBatch PFMigration

Bu son komuttan sonra Exchange Server 2016 Admin Center üzerinde Recipient > Migration alanı içerisindeki Job’u Completed durumunda görüyor olmanız gerekiyor. Eğer durumunuz bu şekilde ise artık test edebiliriz. OWA’dan Public Folder’a erişip erişemediğinizi test edin. Erişebiliyorsanız aşağıdaki komutlar ile Exchange Server 2016 Exchange Management Shell’de devam edin.

Get-Mailbox -PublicFolder | Set-Mailbox -PublicFolder -IsExcludedFromServingHierarchy $false

Exchange 2010’a dönün ve Exchange Management Shell’de aşağıdaki komutu çalıştırın.

Set-OrganizationConfig -PublicFolderMigrationComplete:$true

Ve son olarak tekrar Exchange Server 2016 Exchange Management Shell’de aşağıdaki komutu çalıştırın.

Set-OrganizationConfig -PublicFoldersEnabled Local

İşte hepsi bu kadar 🙂

Komutlar ve ne için kullandığımız ile ilgili biraz daha detaylı bilgi almak isteyenler bana ulaşabilir.

OPSİYONEL :

Taşınan son Data ile ilk Public Folder datasını kıyaslamak isterseniz yazının başında aldığımız çıktılar ile aşağıdaki üç komutu Exchange Server 2016 Exchange Management Shell’de çalıştırarak oluşacak çıktıları kıyaslayabilirsiniz.

Get-PublicFolder -Recurse | Export-CliXML C:\PFMigration\Cloud_PFStructure.xml

Get-PublicFolderStatistics -ResultSize Unlimited | Export-CliXML C:\PFMigration\Cloud_PFStatistics.xml

Get-PublicFolder -Recurse | Get-PublicFolderClientPermission | Select-Object Identity,User -ExpandProperty AccessRights | Export-CliXML C:\PFMigration\Cloud_PFPerms.xml

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

https://technet.microsoft.com/en-us/library/mt463355(v=exchg.150).aspx

TAGs : , , , , Exchange 2016 public folder migration, public folder tasimak, , , , , public folder yeni mimari, , ,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır. Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir. Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar: MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yorum Yap