1. Ana Sayfa
 2. Exchange Server 2016
 3. Exchange 2016’da Eşzamanlı Olarak (Simultaneous) Yapılabilecek Mailbox Move Sayısı Nasıl Arttırılır?

Exchange 2016’da Eşzamanlı Olarak (Simultaneous) Yapılabilecek Mailbox Move Sayısı Nasıl Arttırılır?

2016’da Eşzamanlı Olarak (Simultaneous) Yapılabilecek Mailbox Move Sayısı Nasıl Arttırılır? 2010 ve 2013’te Move işlemlerinin biraz daha hızlı gerçekleşmesi için C:\Program Files\Microsoft\ Server\V15\Bin\MsExchangeMailboxReplication.exe.config dosyası içerisinde yer alan aşağıdaki alanları biraz daha arttırırdık. Bu şekilde eşzamanlı (simultaneous) olarak Move edilebilecek Mailbox sayısını arttırmış olurduk. Mesela 2010 Default olarak eşzamanlı sadece 5 Mailbox Move işlemini destekler. Default ayarlar ile 1.000 Mailbox’ı olan bir firmada Mailbox Move işlemi çileye dönerdi. Bu yazıda 2016’da eşzamanlı olarak Move edilebilecek Mailbox sayısının nasıl arttırılacağını göreceksiniz.

Exchange 2010’da aşağıdaki gibi gelen Default ayarlar ile aynı anda sadece 5 Mailbox’ı Move edebiliyorduk.

MaxActiveMovesPerSourceMDB = “5”
MaxActiveMovesPerTargetMDB = “2”
MaxActiveMovesPerSourceServer = “50”
MaxActiveMovesPerTargetServer = “5”
MaxTotalMovesPerMRS = “100”

Ve bu default değerleri aşağıdaki gibi değiştirip süreci network altyapınızın da desteklediği ölçüde hızlandırabiliyorduk.

MaxActiveMovesPerSourceMDB = “50”
MaxActiveMovesPerTargetMDB = “50”
MaxActiveMovesPerSourceServer = “50”
MaxActiveMovesPerTargetServer = “50”
MaxTotalMovesPerMRS = “100”

Merak edip ’da default ayarların hangi değerler ile geldiğine bakmak istedim. Sonuç aşağıdaki gibi. Gelen istekler üzerine Default değerleri olukça yükseltmişler.

Resim-1’de olabilecek maksimum ve minimum değerleri görebilirsiniz. Dosya içerisindeki ilgili değerleri bu maksimum ya da minimum değerlere göre değiştirebilirsiniz.


Resim-1

Aşağıdaki ekranda ise aktif olan değerleri görebilirsiniz. Yani o anda sizin kullandığınız değerler.


Resim-2

Eğer Resim-2’deki Default değerler sizin için yetersiz ise seçili olan alanlardaki değerleri Resim-1’deki Maximum değerlere kadar çıkartabilirsiniz. Bu biçimde eş zamanlı olarak daha fazla sayıda Local ya da Remote Move Mailbox işlemi yapabilirsiniz.

Dosya içerisinde değişiklik yaparsanız Microsoft Exchange Mailbox Replication hizmetini yeniden başlatmayı unutmayın.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs : Exchange, Exchange 2016, , , , , , ,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır. Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir. Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar: MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yorum Yap

Yorumlar (3)

 1. Avatar

  Güzel makale Emre hocam, eline sağlık.

  • Avatar
   4 sene önce

   Teşekkürler Ümit Can,

   Paylaşmak istediklerin oluyorsa senide dahil edelim ekibe.

 2. Avatar

  Merhabalar ;

  Bu işlem toplu pst import içinde geçerli olur mu ? 20 adet pst dosyasını import komutu başlatıldığında 5 tane başlıyor diğerleri bekliyor. Bu işlemleri yapmama rağmen değişmedi. Farklı bir ayar olabilir mi ?

  Teşekkürler.