1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2013
  3. Exchange Server 2013’de Shell ile Mailbox Boyutlarının Raporlanması

Exchange Server 2013’de Shell ile Mailbox Boyutlarının Raporlanması

Yazımda Exchange Management Shell ile Mailbox boyutlarının raporlanmasından bahsedeceğim. PowerShell’in sunduğu cmdlet’ler ile tüm Organizasyon bazında Mailbox boyutları için detaylı rapor almak mümkündür. Bahsi geçecek olan Cmdlet’ler daha gelişmiş görsel raporlar almak için temel teşkil etmektedir.

Örnekler üzerinde devam ediyorum.


Resim-1

Cmdlet’in son kısmına Export-CSV c:\mbreport.csv –NoType eklenerek, komutun çıktısı bir dosyaya kaydedilebilir.

Cmdlet’te anlatılmak istenen şudur.

**Bütün database’lere bak ve “Disconnected State” ‘te olamayan bütün Mailbox’ların displayname’lerini ve totalitemsize’ları listele**

İstenizse custom property tanımlanarak çıktı kısmında Mailbox boyutlarını KB (kilobyte) yada MB (megabyte) cinsinden raporlayabilirsiniz.

KB cinsinden değerler için aşağıdaki custom property kullanılabilir.


Resim-2

MB cinsinden değerler için aşağıdaki custom property kullanılabilir


Resim-3

Dilerseniz raporunuzu html biçimde alabilirsiniz.

Resim-4

HTML’in görseli konusu size kalmış J

Görsel ekleme konusunda kaynak ararsanız http://technet.microsoft.com/en-us/library/ff730936.aspx adresinden başlayabilirsiniz.

Herkese neşeli günler dilerim.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1981'de Isparta’da doğdum. Üniversiteye kadar yaşantım Isparta'da devam etti. Lisansımı ve Yüksek Lisansımı Yıldız Teknik Üniversitesinde tamamladım. Windows NT'nin zamanının geçip Windows 2000 Server ve Client tarafının yaygınlaşmaya başladığı dönemlerde Microsoft sertifikasyon eğitimleri ile amatörce ilgilendiğim Bilişim Teknolojileri alanında, profesyonelliğe doğru ilerleyişim başladı. Lisans eğitimimin son zamanlarında ve yüksek lisansım ilk yılında freelance olarak çalıştım. 2006'in ilk çeyreğinden itibaren Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akademisi’nde Microsoft Sertifikasyon eğitimleri vermeye bağladım. Ardından Ankara Kızılay şubesinde 2 yıl Sistem ve Ağ Uzmanlığı departmanında Bölüm Başkan Yardımcılığı yaptım. Bilge Adam Kurumsal’da MS Sistem ve Platform kısmında Danışmanlık ve Eğitim hizmetleri ile Bilge Adam macerama devam ettim. Son 1.5 yıl kurumum adına Savunma Teknolojileri Mühendisliği A.Ş. 'ye MS Sistem ve Platform, Vmware Infrastructure (ESXi, vSphere) , Endpoint Security & Content Gateways (Checkpoint & Websense) , Network Infrastructure (Cisco Systems - Routing & Switching) alanlarında danışmanlık hizmeti verdim. Şu an SYMTURK firmasında Enterprise Vault ve Altiris CMS ürünlerinde danışmanlık hizmetine devam ediyorum. Vakit ayırabildiğim ölçüde eşimle WoW oynuyorum.

Yorum Yap