1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2013
  3. Exchange Server 2013 Management Shell ile Genel Yönetimsel Görevler Nelerdir? – Bölüm 2

Exchange Server 2013 Management Shell ile Genel Yönetimsel Görevler Nelerdir? – Bölüm 2

Exchange Server 2013 organizasyonun Management Shell ile nasıl yönetilebileceği konusunun detaylarını bu yazıda biraz daha sizler ile paylaşmak istiyorum. Microsoft, Exchange 2007 ile mimaride gerçekleştirdiği değişiklikler ile tanıştırmıştı bizi. Bu değişimler ve PowerShell yapısı, Exchange Server yöneticilerine bir komut satırı ile tüm organizasyonu yönetme imkanı tanıyordu. Zaman içinde Exchange Server 2013’e(150 civarında yeni cmdlet ile) kadar geldik. Tabii ki değişimler ve gelişimler de devam etti ve PowerShell 3.0 ile yönetimsel işlerimize devam ediyoruz.

Exchange Server 2013 organizasyonunda yönetimse işler için kullanılan Exchange Management Console, yerini Exchange Admin Center’a bıraktı. Bununla birlikte halen Exchange Management Shell’e sahibiz(hatta yeni gelen 140+ yeni cmdlet ile ).

Yazımın devamında;

Exchange Management Shell için EMS kısaltmasını kullanacağım

Exchange Admin Center için EAC kısaltmasını kullanacağım.

Windows PowerShell için WPS kısaltmasını kullanacağım.

Remote Desktop Protocol için RDP kısaltmasını kullanacağım.

Exchange organizasyonu yönetimi için; bir Client’a EMS’yi yükleyebilirsiniz(Exchange Management Tool ile yüklenmekte), doğrudan Exchange Server’larınızdan birine RDP ile bağlanabilirsiniz ya da PowerShell Remoting’den yararlanabilirsiniz.

PowerShell Remoting ile Yönetimi incelemek istiyorum.

Domain Controller(bu yazım için test Client olarak düşünülebilir) üzerinde Windows PowerShell uygulaması ile PowerShell Remoting’i kullandım.


Resim-1

Üstte görüldüğü üzere 00E2 isimli Exchange Server’da hizmet veren IIS altındaki PowerShell VirtualDirectory’sinden faydalanarak açtığım session’i 00DC1’in Windows PowerShell session’ina import etmiş olduk.

Get-pssession cmdlet’i ile açtığımız session’ı gözleyebiliriz.


Resim-2

Test amaçlı olarak get-ExchangeServer cmdlet’ini kullanabiliriz.


Resim-3

Üstte görüldüğü üzere session’ımızda Exchange cmdlet’lerini çalıştırabiliyoruz.

Remote Session’da pipelining kullanımına bir örnek verelim.


Resim-4

Mailbox’ı CorporateDB’de olan kullanıcıların departman niteliklerini değiştirmiş olduk.


Resim-5

Sonucun detayı üstteki gibidir.(h harfini unutmuşum J )

Açılan session’da, çalışmak istediğimiz scope’u belirleyerek çalışmak da mümkün.


Resim-6

Üstteki örneğe bakacak olursak; session’ı “services” OU’su ile sınırlandırıp Mailbox’lara baktığımızda iki adet Mailbox görmekteyiz.

Scope’u tüm forest’a çevirerek baktığımızda tüm Mailbox’ları görebiliyoruz. Scope kısıtlaması sırasında gerekiyorsa, Domain Controller ve Global Catalog seçimi de yapabilirsiniz. Seçimler için,

-SetPreferredDomainControllers Server_fqdn ve -PreferredGlobalCatalog Server_fqdn parametrelerini kullanabilirsiniz.

Özet:

Exchange Server 2013 yönetiminde PowerShell Remoting’den bahsetmiş olduk. Genel olarak kullanımı Management Tool yüklü olan bir sunucu konforunda olsa da Remote PowerShell session’ının kullanımında pipelining’e dikkat etmek gerekebilir. Remote PowerShell session’ı içerisinde neler yapabileceklerinizin cevabı, aslında neler yapmak istediklerinizle orantılıdır.

Herkese sorunsuz ve neşeli günler dilerim.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1981'de Isparta’da doğdum. Üniversiteye kadar yaşantım Isparta'da devam etti. Lisansımı ve Yüksek Lisansımı Yıldız Teknik Üniversitesinde tamamladım. Windows NT'nin zamanının geçip Windows 2000 Server ve Client tarafının yaygınlaşmaya başladığı dönemlerde Microsoft sertifikasyon eğitimleri ile amatörce ilgilendiğim Bilişim Teknolojileri alanında, profesyonelliğe doğru ilerleyişim başladı. Lisans eğitimimin son zamanlarında ve yüksek lisansım ilk yılında freelance olarak çalıştım. 2006'in ilk çeyreğinden itibaren Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akademisi’nde Microsoft Sertifikasyon eğitimleri vermeye bağladım. Ardından Ankara Kızılay şubesinde 2 yıl Sistem ve Ağ Uzmanlığı departmanında Bölüm Başkan Yardımcılığı yaptım. Bilge Adam Kurumsal’da MS Sistem ve Platform kısmında Danışmanlık ve Eğitim hizmetleri ile Bilge Adam macerama devam ettim. Son 1.5 yıl kurumum adına Savunma Teknolojileri Mühendisliği A.Ş. 'ye MS Sistem ve Platform, Vmware Infrastructure (ESXi, vSphere) , Endpoint Security & Content Gateways (Checkpoint & Websense) , Network Infrastructure (Cisco Systems - Routing & Switching) alanlarında danışmanlık hizmeti verdim. Şu an SYMTURK firmasında Enterprise Vault ve Altiris CMS ürünlerinde danışmanlık hizmetine devam ediyorum. Vakit ayırabildiğim ölçüde eşimle WoW oynuyorum.

Yorum Yap