İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2013
  3. Exchange Server 2013’te Shell ile Inbox Rule Modifikasyonları

Exchange Server 2013’te Shell ile Inbox Rule Modifikasyonları

Kullanımı son kullanıcı için önemli olan ’ların nasıl yönetilebileceğinden bahsedeceğim. Aynı komutlar hem 2010’da hem de 2013’te de kullanılabilir durumdadır. Bu cmdlet’ler ile inbox Rule’larını yönetebilirsiniz ve inbox Rule’larından kaynaklı olabilen Mailbox problemlerini çözümleyebilirsiniz.

Management Shell ile örneklerime başlıyorum.


Resim-1

Üstte gösterildiği gibi kitaro isimli Mailbox‘a baris@aydogmusoglu.com‘dan Email gelirse önem derecesi high olarak ayarlanacaktır. Sonuç aşağıdaki gibidir.Resim-2

Öncesinde yapılandırılan bir kuralı Modifiye etmek isterseniz set-* cmdlet’ini kullanabilirsiniz. Örneğin ismi Rule1 olan Inbox Rule’u aşağıdaki cmdlet ile değiştirebilirsiniz.

Set-InboxRule -Identity Rule1 -Mailbox baris -MarkImportance Low

Kuralı devre dışı bırakmak için disable cmdlet’ini kullanabilirsiniz.

Disable-InboxRule -Identity Rule1 -Mailbox baris

Kuralı silmek için remove cmdlet’ini kullanabilirsiniz.

ReMove-InboxRule -Identity Rule1 -Mailbox baris -Confirm:$false


Resim-3

Remove cmdlet’inde kullandığım Confirm anahtarı True yerine False olarak da yapılandırılabilir. Örneklerle devam edeceğim.


Resim-4


Resim-5

Başka bir örnek aşağıdaki gibidir.


Resim-6


Resim-7

Üstteki örnekte bir Email’in “to” ya da “cc” kısmında kitaro ismi geçerse o Email’i baris@aydogmusoglu.com adresine gönderiyoruz. Durum üstteki gibi!

Son oluşturduğum inbox Rule’un description detayını görmek için aşağıdaki cmdlet’ten faydalandım.


Resim-8

Bulk işlemler için de örnek vermek istiyorum.


Resim-9

Üstteki örnekte, HR Organizational Unit’inde bulunan Mailbox’lar için inbox Rule oluşturdum. Bu Mailbox’lara gelen Email’lerin konu kısmında “parola problemi” ifadesi geçerse, bu Email Rule’dan dolayı Junk’a gönderilecek.


Resim-10

Test sonucunu üstte görebilirsiniz. Bu cmdlet’tin ve döngünün kullanılmasında dikkat edilmesi gereken bir hususu paylaşmak istiyorum. İşlemi, domain Administrator Account’unu kullanarak yapıyor olsanız bile MovetoFolder parametresi için işlemi yapan Account’un, Rule’un oluşturulacağı Mailbox’lar üzerinde Full Access Permission’ı olmalıdır. Sanıyorum bu döngü örneği ile hemen her Bulk işlem için daha karmaşık Script’ler hazırlanabilir. Aslında bu konuda çok da karmaşık bir Script’e ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum.

Bulk işlemlerde ve sunucu tarafında Inbox Rule yönetimi için üstte bahsettiğim cmdlet’ler ve döngü ile yapabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1981'de Isparta’da doğdum. Üniversiteye kadar yaşantım Isparta'da devam etti. Lisansımı ve Yüksek Lisansımı Yıldız Teknik Üniversitesinde tamamladım. Windows NT'nin zamanının geçip Windows 2000 Server ve Client tarafının yaygınlaşmaya başladığı dönemlerde Microsoft sertifikasyon eğitimleri ile amatörce ilgilendiğim Bilişim Teknolojileri alanında, profesyonelliğe doğru ilerleyişim başladı. Lisans eğitimimin son zamanlarında ve yüksek lisansım ilk yılında freelance olarak çalıştım. 2006'in ilk çeyreğinden itibaren Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akademisi’nde Microsoft Sertifikasyon eğitimleri vermeye bağladım. Ardından Ankara Kızılay şubesinde 2 yıl Sistem ve Ağ Uzmanlığı departmanında Bölüm Başkan Yardımcılığı yaptım. Bilge Adam Kurumsal’da MS Sistem ve Platform kısmında Danışmanlık ve Eğitim hizmetleri ile Bilge Adam macerama devam ettim. Son 1.5 yıl kurumum adına Savunma Teknolojileri Mühendisliği A.Ş. 'ye MS Sistem ve Platform, Vmware Infrastructure (ESXi, vSphere) , Endpoint Security & Content Gateways (Checkpoint & Websense) , Network Infrastructure (Cisco Systems - Routing & Switching) alanlarında danışmanlık hizmeti verdim. Şu an SYMTURK firmasında Enterprise Vault ve Altiris CMS ürünlerinde danışmanlık hizmetine devam ediyorum. Vakit ayırabildiğim ölçüde eşimle WoW oynuyorum.

Yorum Yap