İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2013
  3. Exchange Server 2013 Üzerinde Database ve Log Dosyalarının Yerini Değiştirmek

Exchange Server 2013 Üzerinde Database ve Log Dosyalarının Yerini Değiştirmek

Exchange Server’ınıza ait Database’lerin bulunduğu diskte yer azalması yaşadığınızda log dosyaları ile Database in yerini değiştirip başka bir diske taşımanız gerekebilir.

Aşağıdaki örnek durumda Database in bulunduğu yer D:\mailbox\DB1 klasörü olarak gözükmektedir.


Resim-1

Bu Database i ve log dosyalarını aynı sunucu üzerinde E diskine taşıyacağız. Bu işlem için gereken komutumuz Move-DatabasePath komutudur.

Move-DatabasePath “DB1” -EdbFilePath “E:\mailbox\DB1\DB1.edb” -LogFolderPath “E:\Logs\Db1\”

İle hem log dosyalarını hem de .edb dosyasını E diskine taşıyoruz.


Resim-2

Öncelikle bu işlemi yapmamız için onay isteyecektir. Yes (Y) bastığınızda bu sefer Database Mount durumda olduğu için Database i geçici olarak Dismount edeceğini belirten uyarısı gelecektir. Bu işlemi de Y harfine basarak geçiniz.

İşlem tamamlandığında Database ve log dosyalarınız yeni yerine taşınmış olduğunu göreceksiniz.


Resim-3

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1982 yılında İstanbul'da doğan Fatih Teke, Atatürk Üniversitesi Endüstriyel Elektronik Bölümünü bitirdikten sonra şirketlerin bilgi işlem departmanlarında çalışmaya başladı. Commodore 64 ile başlayan bilgisayar macerası, 2003 yılında profesyonel olarak devam etmiştir. Şu anda meslek hayatına özel bir firmada danışman olarak devam etmektedir. Microsoft yetkili eğitmeni MCT (Microsoft Certified Trainer) sertifikasına sahip olan Fatih Teke, Symantec Official Web sitesinde yaptığı çözümler, paylaştığı videolar ve makaleler ile Symantec Trusted Advisor ünvanına layık görülmüştür. Türkiye’deki ilk ve tek Trusted Advisor olan Fatih Teke boş zamanlarında tenis, basketbol ve satranç müsabakalarına katılmaktadır. Symantec EndPoint Protection, Exchange, TMG, Lync, SCCM, SCOM ve Server İşletim Sistemleri ilgi alanları dahilindedir.

Yorum Yap