1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2013
  3. Exchange Server 2013 ve 2016 versiyonlarında ECP erişimini kısıtlamak

Exchange Server 2013 ve 2016 versiyonlarında ECP erişimini kısıtlamak

092718_1153_ExchangeSer2.jpg

Exchange Server 2013 ile hayatımıza giren ECP ekranı birçoğumuzun hayatını kolaylaştırmıştır. İnternet erişimi olan herhangi bir cihazdan ECP ekranına erişip gerekli değişiklikleri yapmak bizlere gerçekten zaman kazandıran bir özellik olmuştur. Tabi ki madalyonun diğer tarafında bu özelliğin ataklara maruz kalması durmaktadır. Hal böyle olunca bazı güvenlik tedbirleri için ECP erişimini internete kapatmak ya da sadece belli ip aralığından erişime açık olmasını isteyebilirsiniz. İşte bu makalemizde bu işlemi üzerinde nasıl yapabileceğimizi anlatacağız. Öncelikle üzerinde standartta bulunmayan IP and Domains Restrictions özelliğini yüklememiz gerekiyor. Bunun için Server Manager üzerinde “Add Roles and Features” kullanılarak Roller > Web Server (IIS) > Security > özelliğini tıklayarak kurunuz.

Resim-1

Yükleme işlemi başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra IIS üzerinde “Default Web Site” içerisinde bulunan ECP kısmını tıklayın. Sağ tarafta bulunan “> IP And Domain Restrictions” kısmı artık erişilebilir durumdadır. Bu kısma giriş yapınız.

Resim-2

Sağ tarafta bulunan “Actions” menüsü içerisinde “Add Allow Entry” kısmını seçiniz.

Resim-3

Bu kısım ECP kısmına erişim sağlayacağınız ip adresi ya da ip aralığını belirteceğiniz alan olacaktır. Bu kısmı istediğiniz kriterlere göre doldurunuz.

Resim-4

Kuralınızı ekledikten sonra gene “Actions” menüsü içerisinde “Edit Feature Settings” kısmını açın ve “” kısmını “Deny” olarak değiştirip kaydedin.

Resim-5

Bu işlemleri tamamladıktan sonra IIS servisini yeniden başlatın.

Yapılacak işlemler bu kadardır. Başka bir makalede görüşmek dileğiyle.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: , , , IIS, IP And Domain Restrictions, Access for unspecified clients

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1982 yılında İstanbul'da doğan Fatih Teke, Atatürk Üniversitesi Endüstriyel Elektronik Bölümünü bitirdikten sonra şirketlerin bilgi işlem departmanlarında çalışmaya başladı. Commodore 64 ile başlayan bilgisayar macerası, 2003 yılında profesyonel olarak devam etmiştir. Şu anda meslek hayatına özel bir firmada danışman olarak devam etmektedir. Microsoft yetkili eğitmeni MCT (Microsoft Certified Trainer) sertifikasına sahip olan Fatih Teke, Symantec Official Web sitesinde yaptığı çözümler, paylaştığı videolar ve makaleler ile Symantec Trusted Advisor ünvanına layık görülmüştür. Türkiye’deki ilk ve tek Trusted Advisor olan Fatih Teke boş zamanlarında tenis, basketbol ve satranç müsabakalarına katılmaktadır. Symantec EndPoint Protection, Exchange, TMG, Lync, SCCM, SCOM ve Server İşletim Sistemleri ilgi alanları dahilindedir.

Yorum Yap