1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2016
  3. Exchange Server 2016’da Hesabı Kapatılan Bir Kişinin OWA’yı Kullanmasını Engelleme

Exchange Server 2016’da Hesabı Kapatılan Bir Kişinin OWA’yı Kullanmasını Engelleme

Active Directory üzerinden bir kullanıcıyı “Disable” duruma getirdiğiniz zaman OWA ekranını 15 dakika daha kullanmaya devam edebilmektedir. Bu durum tabi ki de birçok sistem yöneticisi tarafından istenmeyen durumdur. Bu durum aynı zamanda şifresini değiştiren kişilerin eski şifre ile giriş yapmasına da sebebiyet verebilmektedir.

Exchange Server sürümlerinde bu işlem bir Registry değişikliği ise düzeltebilirsiniz.

Exchange Server üzerinde Çalıştır (Run) ekranına Regedit yazınız ve Enter tuşuna basınız. Açılan ekranda aşağıdaki anahtara gidiniz.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\InetInfo\Parameters

Burada sağ klik yeni dize değerini (REG_DWORD) seçiniz ve UserTokenTTL yazınız. (Dikkat büyük harf küçük harf duyarlı olduğundan makaledeki gibi yazınız.)

Değer (value) kısmına ise Hexadecimal olarak 0 ile 0x7FFFFFFF aralığında bir değer veriniz. Bu kısım saniye bazında vereceğiniz değerdir. IIS performansını değerlendirdiğimizde minimum olarak 30 olması önerilir.

Değeri kaydediniz ve IIS i yeniden başlatınız.

Bu yaptığınız işlem ile onay için alınan süreyi kısaltmış olacaksınız. Kullanıcının şifresi değiştiğinde ya da “Disable” duruma getirdiğinizde 15 dk. ya gerek kalmadan işlem gerçekleşecektir.

Sorularınız için lütfen forum.mshowto.org sitemizi kullanınız.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

https://support.microsoft.com/en-us/kb/267568

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1982 yılında İstanbul'da doğan Fatih Teke, Atatürk Üniversitesi Endüstriyel Elektronik Bölümünü bitirdikten sonra şirketlerin bilgi işlem departmanlarında çalışmaya başladı. Commodore 64 ile başlayan bilgisayar macerası, 2003 yılında profesyonel olarak devam etmiştir. Şu anda meslek hayatına özel bir firmada danışman olarak devam etmektedir. Microsoft yetkili eğitmeni MCT (Microsoft Certified Trainer) sertifikasına sahip olan Fatih Teke, Symantec Official Web sitesinde yaptığı çözümler, paylaştığı videolar ve makaleler ile Symantec Trusted Advisor ünvanına layık görülmüştür. Türkiye’deki ilk ve tek Trusted Advisor olan Fatih Teke boş zamanlarında tenis, basketbol ve satranç müsabakalarına katılmaktadır. Symantec EndPoint Protection, Exchange, TMG, Lync, SCCM, SCOM ve Server İşletim Sistemleri ilgi alanları dahilindedir.

Yorum Yap