1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2019
  3. Exchange Server 2019 Preview Accepted Domains Ayarları

Exchange Server 2019 Preview Accepted Domains Ayarları

072618_1233_ExchangeSer1.png

Daha önceki makalelerimizde Exchange Server 2019 Preview sürümünün yeniliklerinden, kurulumundan bahsetmiştik. Şimdi ilk ayarlarımız diye adlandırabileceğimiz “Accepted Domains” ten bahsedeceğim. Accepted Domains Exhange sunucunuzun hangi domainleri yönettiğini belirttiğimiz kısımdır. Burada olmayan bir domain adından da bir e-posta gelirse Exchange Server bu e-postayı reddecektir.

Exchange sunucunuzu kurduğunuzda standart olarak Active Directory domain adınız ne ise ilk olarak o domain adını varsayılan olarak kabul edecek ve o domaine güvenecektir. Aşağıdaki resimde görüleceği üzere Active Directory domain adı “mshowto.org” olduğu için Exchange Server otomatik olarak kabul edilen domainler arasına ekledi ve varsayılan olarak işaretledi.

Resim-1

Yönettiğiniz yapılarda birden fazla domain bulunması kuvvetle muhtemeldir. Böyle bir durumda diğer domainler için e-posta adresi açmanız gerekebilir. Bu durumda yönetimi yaptığınız domainleri “Accepted Domains” kısmına eklemeniz gerekmektedir. Bu işlem için Mail Flow menüsü altındaki “Accepted Domains” kısmına gelin ve oradaki artı “+” işaretine basın.

Açılan ekrada karşınıza “New Accepted Domain” kısmı gelecektir. Name kısmı ekleyeceğiniz domainin adı “Accepted domain” kısmı ise domainin tam adıdır. İlgili bilgileri ekledikten sonra üç adet seçenek bulunmaktadır. Bunlar;

Bunlara kısaca değinmek gerekirse;

Authoritative: E-postaların bu domain içerisindeki ilgili kişilere teslim edilmesini sağlar, bu domainde bilinmeyen kullanıcılar için gelen e-postaları reddeder.

Internal Relay: Exchange organizasyonunuzdaki başka bir sunucuya yönlendirmek için kullanılır.

External Relay: Bu Exchange organizasyonu dışındaki yerlere iletmek için kullanılır.

Authıritative’ i seçip Save e basınız.

Resim-2

Böylece yeni domaininizi eklemiş oldunuz. Gerekli DNS kayıtlarını oluşturduktan ve güvenlik duvarı yönlendirmelerini tamamladıktan sonra eklediğiniz domain üzerinden e-posta alıp gönderebiliriniz.

Resim-3

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

TAGs: , ,,, Internal Relay,External Relay

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1982 yılında İstanbul'da doğan Fatih Teke, Atatürk Üniversitesi Endüstriyel Elektronik Bölümünü bitirdikten sonra şirketlerin bilgi işlem departmanlarında çalışmaya başladı. Commodore 64 ile başlayan bilgisayar macerası, 2003 yılında profesyonel olarak devam etmiştir. Şu anda meslek hayatına özel bir firmada danışman olarak devam etmektedir. Microsoft yetkili eğitmeni MCT (Microsoft Certified Trainer) sertifikasına sahip olan Fatih Teke, Symantec Official Web sitesinde yaptığı çözümler, paylaştığı videolar ve makaleler ile Symantec Trusted Advisor ünvanına layık görülmüştür. Türkiye’deki ilk ve tek Trusted Advisor olan Fatih Teke boş zamanlarında tenis, basketbol ve satranç müsabakalarına katılmaktadır. Symantec EndPoint Protection, Exchange, TMG, Lync, SCCM, SCOM ve Server İşletim Sistemleri ilgi alanları dahilindedir.

Yorum Yap