1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2016
  3. Exchange Server Schema Versiyon Kontrolü

Exchange Server Schema Versiyon Kontrolü

Server Versiyonunun Kontrolü. Schema versiyonlarını zaman zaman bazı güncellemelerden sonra kontrol etmek gerekebiliyor. Örneğin bir CU geçtikten sonra dönüp Schema’da o güncellemeye ilişkin versiyon numaralarını kontrol etmek zaman zaman olası kazaların önüne geçebiliyor. Bundan dolayı Server barındıran mimarilerde Schema versiyon numarasının nasıl kontrol edileceğini bilmekte fayda var. Bu yazıda bu kontrolün PowerShell ile nasıl gerçekleşeceğini göreceksiniz.

PowerShell ISE’yi bir DC üzerinde ya da Exchange Server’larınızdan bir tanesi üzerinde Admin yetkisi ile çalıştırın.

Aşağıdaki kod parçacığında sarı ile işaretlenmiş yere kendi Exchange Organizasyonunuzun adını yazıp PowerShell ISE’de çalıştırın. Karşınıza gelen ekran aşağıdakine benzer olmalı. Bu şekilde Forest düzeyinde Schema versiyon bilgisini aldınız.

$RootDSE= ([ADSI]“”).distinguishedName

([ADSI]“LDAP://CN=ms-Exch-Schema-Version-Pt,CN=Schema,CN=Configuration,$RootDSE).rangeUpper

([ADSI]“LDAP://cn=mshowto,cn=Microsoft Exchange,cn=Services,cn=Configuration,$RootDSE).objectVersion


Resim-1

Şimdi aynı bilgiyi Domain bazında almaya sıra geldi. Aşağıdaki kod parçacığında herhangibir değişiklik yapmadan PowerShell ISE’de çalıştırın. Karşınıza gelen ekran aşağıdakine benzer olmalı. Bu şekilde Domain düzeyinde Schema versiyon bilgisini aldınız.

$RootDSE= ([ADSI]“”).distinguishedName

([ADSI]“LDAP://CN=Microsoft Exchange System Objects,$RootDSE).objectVersion


Resim-2

Bizim örneğimizde aynı olmasına karşın Forest Level ile Domain Level farklılık gösterebilir.

Bu örnekteki ortamda :

Forest (rangeUpper) : 2016 Preview

Forest (objectVersion) : 2016 Preview

Domain (objectVersion) : 2016 Preview


Resim-3

Şimdi Exchange Server 2016’nın Setup.exe’sini CU4’lü versiyon ile tekrar çalıştırıp sonucuna bakalım.


Resim-4

Setup devam ederken tekrar yukarıdaki komutu çalıştırdığımda karşıma gelen ekranda versiyonun kedeme kademe yükseltildiğini görüyorum. Setup henüz bitmemiş olmasına rağmen şu anda Forest (objectVersion) 2016 RTM seviyesine gelmiş durumda.


Resim-5

NOT : Adsiedit.msc ile de aynı bilgilere arayüzden ulaşabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: Exchange, schema, , , , , , , , , ,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır. Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir. Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar: MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yorum Yap