1. Ana Sayfa
  2. Üretici Teknolojileri
  3. Fortinet Password Recovery ve Factory Reset Nasıl Yapılır?

Fortinet Password Recovery ve Factory Reset Nasıl Yapılır?

092018_2059_FortinetPas3.png

’in ürünleri olan ‘, ’ gibi ürünlerinin admin şifresi unutulduğunda tekrardan şifreyi elde etmek için gereken aşamalar aşağıdaki gibidir.

Resim-1

  1. Cihaza konsol portundan gibi terminal programlarıyla bağlantı sağlayınız.
  2. Cihazı kapatıp tekrardan açınız ve bu esnada terminal ekranında bekleyiniz
  3. Login ekranı geldiğinde kullanıcı adı kısmına ‘maintainer’ parola kısmına ise cihazınızın seri numarasının başına ‘bcpb’ ifadesini ekleyerek ‘bcpbFG200B3909600196’ giriş yapıyoruz.
  4. Terminal ekranında eğer “The hashed password length is invalid Login incorrect” uyarısını görüyorsanız parola hatalı olabilir veya parola girmek için ayrılan süreyi aşmış olabilirsiniz, ortama 1 dakika içerisinde işlemi gerçekleştirmelisiniz.

Resim-2

Yukarıda ki işlemleri gerçekleştirdikten sonra şifreyi değiştirip cihazı fabrika ayarlarına döndürmek için aşağıda ki adımları izleyiniz.

config system admin

edit admin

Set password <Password>

end

Yukarıda ki komutlarla admin kullanıcısının şifresini değiştirme işlemini gerçekleştirdik.

Resim-3

Cihazı fabrika ayarlarına geri döndürmek için ise ‘execute factoryreset’ komutunu girip ‘Y’ diyerek işlemi başlatabilirsiniz.

Not: Maintainer kullanıcısı kapatılamaz bu sebepden kaynaklı durum sizlerin aleyhine kullanılmaması için default’ta hostname de seri numarası yazar hostname’i mutlaka değiştirin.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar:

https://www.mshowto.org

TAGs: Fortigate, Forti Analyzer,Fortinet, Putty,, ,,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İstanbul doğumluyum. Anadolu Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünde öğrenim görmekteyim. IT sektörüne lise stajımda Türkiye İş Bankası GM'de adım attım ve bu süreçte CCNA Discovery : Networking for Home and Small Businesses sertifikasına sahip oldum. Şuan Europ Assistance Türkiye'de IT Uzmanı olarak çalışmaktayım.

Yorum Yap