1. Ana Sayfa
  2. Sanallaştırma
  3. Hyper-V Replica – Genel Bakış

Hyper-V Replica – Genel Bakış

Hyper-V Replica, Hyper-V hostun üzerinde bulunan sanal makinelerin farklı lokasyonda olan bir Hyper-V hostuna replikasyonunu sağlar. Microsoft’un felaketten kurtarma çözümüdür.

Hyper-V Replica Process

  • Üretici Bağımsız : Herhangi bir üretiye bağlımlı oladan kullanma imkanı vardır. Mevcut sunucu, depolama ve ağ üreticilerine bakmadan hedef tarafta farklı donanım üzerinde hizmet veren Hyper-V hosta replikasyon yapar.
  • Veri güvenliği, askekron yapı : Hyper-V Replica, VSS (Volume ShadowCopy Service) desteği ile replikasyon sağlar. 5 dakikalık gecikme ile replikasyon devam eder.
  • Çapraz replikasyon : Kendi ortamınızda çalışan domain yapınıza üye bir Hyper-V Host üzerindeki sanal makineyi, herhangi bir Workgroup olarak çalışan bir Replica Hyper-V Host’a gönderebilirsiniz.
  • Transfer, periyodik replikasyon : Bütüm replikasyonu TCP/IP üzerinden sağlar. HTTP veya HTTPS kullanarak hedef host arasında iletişimi kurar.
  • Artımlı Replikasyon : İlk replikasyon bittikten sonra replikasyon sürecini artık değişen verinin gönderilmesiyle devam eder.
  • Kesintisiz Replikasyon : Aktif iş yükleriniz hizmetlerine devam ederken, replikasyonu oluşturabilirsiniz. Bu sırada herhangi bir hizmet kesintisi yaşamazsınız

Hyper-V Replica Bileşenleri

Replication Engine

Replikasyonu yönetimini sağlar, Replikasyonu detaylandırıp, Initial Replikasyon, Delta Replikasyon, Test Failover, Failover gibi işlemleri yönetir.

Change Tracking Module

Replikasyonu sağlanan iş yükünü izler ve herhangi bir deşiklikte artımlı olarak gidecek veriyi belirler.

Network Module

Hostların replikasyonu için güvenli(ssl) bağlantı ve sıkıştırılmış bir yol sağlar. Konfigürasyona göre istenilen portları kullandırabilir.

Clustering Broker Service

Hyper-V Failover Cluster ortamlarında bulunur. Failover Cluster yapısında Hyper-V Replica kullanabilmek için bu rolün Failover Cluster yapısına eklenmiş ve yapılandırılmış olması gerekir. Eğer bir Failover Cluster yapısı varsa, Hyper-V Replica, Clustering Broker cluster objesi üzerinden yapılabilir ve Cluster içindeki tüm nodelar için geçerli olur.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yalova’da doğdu. Aslen Trabzon/OF’ludur. Eğitim yılları Yalova’da geçti Yalova Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde okumuştur. Kişisel Güvenlik ve Microsoft Sistem Ailesi hakkında seminerler ve eğitimler vermektedir. Bilişim Güvenliği ve Bilişim Suçlarına Karışı Mücadele Derneği Yalova İl Temsilciliği yapmıştır. Outsource kaynaklı bir çok kuruma destek vermeye devam etmektedir. Şuan da ise Stratus Bilişim Sistemleri Ticaret A.Ş Bussines Continuity tarafında çalışmaktadır. Aynı zamanda Network Akademi’de Trainer olarak görev almaktadır. MCP, MCSA ve MCSE sertifikalarına sahiptir.

Yorum Yap