1. Ana Sayfa
  2. Server 2019
  3. IIS Redirect HTTP to HTTPS

IIS Redirect HTTP to HTTPS

URLRewrite_960

Yeni bir site oluşturduğumuz da varsayılan olarak http 80 portun dan yayın yapar . Kullanıcılarımızın veya müşterilerimizin güvenli bir şekilde erişim sağlamaları için site ‘ lerimiz üzerinde sertifika yükleme işlemlerini gerçekleştiririz . Bu yükleme sonrasında sitemiz hem http 80 hemde https 443 portun dan yayın yapmaya başlar . Kullanıcılarımızın daha kolay hemde güvenli bir şekilde oluşturduğumuz sitelere erişimlerini sağlamak için http isteklerini https yönlendirmek aşağıdaki adımları uygulayabiliriz .

Aşağıdaki linkten IIS URL Rewrite ekletisini indiriyoruz.

Eklentiyi indirdikten sonra IIS sunucumuz üzerinde kurulumuna başlıyoruz. Eğer bir Shared Config yapımız mevcut ise öncelikle Shared Config yapısını devre dışı bırakmamız ve her bir IIS sunucusu için ayrı ayrı kurulumumuzu gerçekleştiriyoruz.

Programın kurulumu oldukça basit  .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Resim-1

Install ile ilerliyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Resim-2

Lisans sözleşmesini kabul edip ilerliyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Resim-4

Kurulum başarılı bir şekilde tamamlandı .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Resim-5

Daha sonra IIS Manager üzerine eklentinin yüklendiğini görmekteyiz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Resim-6

Daha sonra oluşturacağımız kural için sitemizin üzerine gelerek URL Rewrite bölümüne girerek Add Rule(s) kısmından  yeni bir kural oluşturuyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Resim-7

Pattern kısmın (.*) kodunu giriyoruz. Conditions kısmına input metoda {HTTPS} , Pattern kısmın ^OFF$ yazıyoruz. Action Type ‘ ımızı Redirect olarak seçiyoruz ve https://{HTTP_HOST}/{R:1} kodunu giriyoruz. Redirect kısmını See Other (303) olarak seçiyoruz.

URL bölümleri ile ilgili daha detaylı bilgi için aşağıdaki linki inceleyebilirisiniz .

https://docs.microsoft.com/en-us/iis/extensions/url-rewrite-module/url-rewrite-module-configuration-reference#Accessing_URL_Parts_from_a_Rewrite_Rule

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Resim-8

Kuralımızı oluşturduktan sonra site ‘ miz üzerinde kuralımızın detaylarını görebiliyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Resim-9

Kuralımız yazıldıktan sonra site ‘ mizin web config dosyasını control ettiğimizde aşağıdaki kodların web.config dosyamıza eklendiğini görebiliyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Resim-10

Daha sonra http olarak sayfamızın çağırıyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Resim-11

Sayfamızın otomatik olarak https ‘ e yönlendirildiğini görebilmekteyiz .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Resim-12

 

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: ,,,,,iis url rewrite kullanımı

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Hatay-Reyhanlı doğumluyum. İlk ve Orta öğrenimimi Malatya Zafer İlkokulu, Lise eğitimimi Denizli Anadolu Teknik Lisesi Elektrik bölümünde okudum. Üniversite eğitimimi Trakya Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde tamamladım. Hizmet verdiği sektörler de lider olan Türkiye’nin öncü kurumlarında, Danışman – Kıdemli Uzman – Sistem Yöneticisi – Sistem & Network Yöneticisi gibi pozisyonlarında görev aldım. Teknik uzmanlık alanlarım Microsoft (MCT – MCSE – MCSA – MCSA + S + M , MCSE + S + M),Veeam (VMCE), Cisco (CCNA), HPE, DellEMC ürün aileleridir. Microsoft ürünlerinden , Active Directory, Exchange Server, Skype for Business , FailOver Cluster ve IIS, ile ilgili planlama, kurulum ve yaygınlaştırma projelerini yürüttüm. Sanallaştırma ve yedeklilik katmanın da VMware, ve Veeam ürünlerini kullandım. Data Center projeleri kapsamında Hyper Converged (Hiper Bütünleşik) ve Traditional (Geleneksel) mimariler ile çalışabilme imkanım oldu. Manage Engine ServiceDesk Plus, AD Manager , AD Self Service , AD Audit ürünlerini kullandım. BELBiM Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş. ‘de Microsoft Sistemleri Takım Lideri olarak görev yapmaktayım.

Yorum Yap