1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2016
  3. Last Logon Time’a Göre Kimlerin Mail Hesaplarını Kullanmadığını Tespit Etme

Last Logon Time’a Göre Kimlerin Mail Hesaplarını Kullanmadığını Tespit Etme

Last Logon Time’a Göre Kimlerin Mail Hesaplarını Kullanmadığını Tespit Etme. Zaman zaman organizasyonlarınızda açtığınız bazı hesapların kullanılıp kullanılmadığını anlamak ve sonrasında kullanılmayanları disable ederek saklamak istersiniz. Özellikle dışardan gelen danışmanlara verilen geçici hesaplar bunların başında gelir. Proje bitmiştir ama hesap bir şekilde açık kalmıştır ve sonrasında takibi de yapılmadığı için bir sene sonra dönüp bu hesap nereden geldi, kim kullanıyordu, kullanıyor muydu gibi sorular ile karşı karşıya kalırsınız.

Bu ve benzer durumlar ile karşı karşıya kalanlar hesapların kullanılıp kullanılmadığı kolayca Last Logon Time bilgisini çekerek görebilirler. Bu yazıda Last Logon Time bilgisi nasıl çekilir bunu göreceksiniz.

Bunun için aşağıdaki komutları kullanabilirsiniz.

1. Örneğin Emre Aydın isimli kullanıcıya özel bu bilgiyi almak isterseniz aşağıdaki komutu çalıştırabilirsiniz.

-identity “Emre.Aydin”

2. Ya da varolan bir Database içerisindeki tüm kullanıcı hesaplarına ait Last Logon Time’ı öğrenmek istiyorsanız komutu aşağıdaki şekilde kullanabilirsiniz.

Get-MailboxStatistics -Database “MB-MS16-01.mshowto.local”

3. Ya da bir Mailbox rolü barındıran Exchange sunucunuz üzerinden kullanıcılar için Last Logon Time’ı almak isterseniz komutu aşağıdaki biçimde kullanabilirsiniz.

Get-MailboxStatistics -Server “ank-ex16-01.ab.gov.tr” | Sort LastLogonTime -Descending

4. Tüm organizasyonunuzdaki tüm disconnected mailbox’ları ise aşağıdaki komut ile alabilirsiniz.

-ne : Not Equal anlamındadır.

Get-MailboxDatabase | Get-MailboxStatistics -Filter ‘DisconnectDate -ne $null’

5. Tüm çıktıları bir text dosyası içerisinde depolamak için aşağıdaki parametreyi kullanabilirsiniz.

| Out-File c:\scripts\test.txt

Örneğin :

Get-MailboxStatistics -Server “Mb-ms16-01.mshowto.local” | Sort LastLogonTime -Descending | Out-File c:\scripts\test.txt

6. Aynı işleri aşağıdaki biçimde arayüzden de yapabilirsiniz.

Recipients > Mailboxes > İstediğiniz objeyi çift tıklayın ve Mailbox Usage tabına gelin. Burada Last Logon bilgisini görebilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs : exchange, , , , zamani, , time, , , Get-MailboxStatistics, , ,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır. Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir. Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar: MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yorum Yap