1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure
  3. Microsoft Azure Cool Blob Storage Nedir ?

Microsoft Azure Cool Blob Storage Nedir ?

Microsoft Azure Cool Blob Storage Nedir ? Microsoft Azure’un hem maliyet açısından hem de göstermiş olduğu performans ve erişilebilirlik değerleri açısından en başarılı ve en çok kullanılan servislerinden bir tanesi hangisidir diye sorsak neredeyse tüm cevaplar Azure Storage hizmeti olacaktır. Microsoft geçtiğimiz günlerde bu servise yeni bir özellik ekleyerek kullanım başına maliyetleri daha da düşürmeyi başardı. Bugün Microsoft Azure Cool Blob Storage nedir sorusuna bu yazımızda cevap bulacağız.

Aslına bakarsanız bir süredir Amazon Web Services Storage hizmetinde ’n benzeri olarak karşımıza çıkmakta. Infrequent Access ile Azure Cool Blob karşılaştırması için bu linki incelemenizi tavsiye ederim.


Resim-1

Microsoft Azure’da normalde sağlanan Blob Storage hizmetine artık “Hot Storage” diyeceğiz, uzun süreli saklanması gereken, sürekli erişim gerektirmeyen verilerin (yedekler, arşivler gibi) saklandığı Blob Storage hizmetine ise artık “Cool Storage” adı verilmektedir.

Azure Cool Storage seçimini ön plana çıkan başlıkları uygun maliyet, performans, erişilebilirlik, güvenirlik, global erişim, ölçeklenebilirlik ve uyumluluk şeklinde sıralayabiliriz.


Resim-2

Daha fazla detay için bu linki incelemenizi ve fiyatlaması hakkında bilgi edinmek için pricing linkini incelemenizi öneririm.

Bir sonraki Azure makalesinde görüşmek üzere.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

 

TAGs: aws s3, , azure cool storage, , ,S3 Infrequent Access

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Şu an COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.

Yorum Yap