1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure
  3. Microsoft Azure Sphere Tanıyalım

Microsoft Azure Sphere Tanıyalım

050918_2001_MicrosoftAz1.png

Birazdan sizlerle paylaşacağım yazıyı bende ilk okuduğumda gözlerime inanamadım, birkez daha okuma ihtiyacı duydum ve sonunda gerçek ötesi bir bilgiyi sizlerle yazmaya karar verdim J . Microsoft geçtiğimiz günlerde akıllı cihazlara, oyuncaklara ve diğer aygıtlara güç sağlayan işlemcileri korumak için tasarlanan yeni bir teknoloji olan ’i duyurdu. Buraya kadar herşey normal J çünkü Microsoft son yıllarda yaptığı inovasyonlarla gerçekten yenilikçi bir teknoloji üreticisi olduğunu gösterdi, normal olmayan şey ise Azure Sphere, Microsoft tarafından bir zamanlar büyük bir tehdit olarak görülen ücretsiz bir işletim sistemi olan Linux tarafından büyük ölçüde desteklenmekte hatta kendi özelleştirdikleri ile gelmekte.

Microsoft, yaptığı duyuruda yeni, güçlü ve güvenli bir mikro işlemci tasarladığını ve bu mikro işlemciyi üreticilere hiç bir ücret almaksızın dağıtımını sağlayacağını da belirtti. Yukarıda belirttiğim gibi ürünün adı Azure Sphere ve üzerinde Linux çalışıyor olacak. Yeni ayrıntıların çok kısa bir zamanda ortaya çıkacağını düşünüyorum, ancak burada gerçekten dikkate değer bir kısım var: Azure Sphere’i güçlendirmek için Microsoft, Microsoft’un bir zamanlar için en büyük tehdit olduğunu düşündüğü ücretsiz açık kaynaklı işletim sistemi olan Linux’un özel bir sürümünü geliştirmiş olması. Ayrıca bulut tabanlı güvenlik hizmetleri ile bu özelleştirilmiş kendi Linux işletim sistemlerinin güncellemesini de yapacağını belirtiyor.

Resim-1

Herhalde bundan 10 yıl önce Microsoft’un kendi özelleştirilmiş Linux çekirdeğini yazacağını, bunu her kanaldan duyuracağını rüyamızda bile görsek inanamazdık J Aslında Microsoft, Azure ile herşeyin değişeceği sinyalini bizlere vermişti. Neydi bu sinyaller neredeyse tüm Linux tabanlı işletim sistemleri Azure’da kullanımda. gibi belkide en çok tercih edilen content management sistemini Azure’da ayağa kaldırmak birkaç dakikamızı alıyor. Azure’da en çok tercih edilen veri tabanı sistemlerden birisi. Artık Linux işletim sistemlerini üzerine SQL Server kurulabiiyor. İşte bu büyük değişim Microsoft’un yeni vizyonunu ve neler yapabileceğini ortaya koyuyor. O yüzden ilerleyen günlerde daha fazla şaşıracağımıza eminim J

Son bir not birçok özgür yazılım kullanıcıları veya geliştiricileri bu haberlerden çok memnun olmayıp, büyük eleştirilerde bulunuyorlar, bakalım bu özelleştirilmiş Linux çekirdeğine yorumları ne olacak.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://azure.microsoft.com/en-us/blog/introducing-microsoft-azure-sphere-secure-and-power-the-intelligent-edge/

www.mshowto.org

TAGs: Azure Sphere, ,Linux çekirdeği, , MySQL, WordPress,,Microsoft’un Linux çekirdeği

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Şu an COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.

Yorum Yap