İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sanallaştırma
  3. Microsoft Virtual Pc Kurulumu ve İşletim Sistemi Sanallaştırması

Microsoft Virtual Pc Kurulumu ve İşletim Sistemi Sanallaştırması

Sanallaştırma teknolojisinin gün geçtikçe ivmelenmesi microsftu da hareket geçirdi aslında microsoftun sanallaştırmaya ne kadar önem verdiği ve gelecek yıllarda da sektörün bu yönde gideceğini en son çıkardığı işletim sistemine bakarak anlayabiliriz windows 7 de xp mode ile sanallaştırma nın önemini vurgularken windows 8 de sanallaştırmanın önemli olacağını ifade etmesi ile önümüzdeki yıllarda da sanallaştırmanın önemli olucağı ifade edilebilir.

Sanal makina çözümleri incelendiğinde küçük ,orta ve büyük şirketlerin ihtiyaçlarını en iyi karşılayan çözümlerden biri olduğu görülür.

2 farklı işletim sisteminin tek bir fizksel makinada aynı anda kullanılıyor olabilmesi

Yazılım geliştiricilerin programlarını farklı işletim sistemlerinde aynı anda deneyebilmesi, teknik uzmanların testlerini gerçekleştirebilmesi microsoft virtual pc yazılımını tenik uzmanların vazgeçilmezi haline getirmiştir.

Microsoft Virtual pc 2007 SP1’in desteklediği işletim sistemleri

Microsoft Virtual pc x32 bit mimarisini ve x64 bit mimarisini desteklemektedir ayrıntıları aşığıda verilmiştir.

Host’un desteklediği işletim sistemleri

Windows Server 2003 x64 editions

Windows Server 2003

Standard Edition (32-bit x86)

Windows Vista 64-bit Editions Service Pack 1

Windows Vista Business

Windows Vista Business 64-bit edition

Windows Vista Enterprise

Windows Vista Enterprise 64-bit edition

Windows Vista Service Pack 1

Windows Vista Ultimate

Windows Vista Ultimate 64-bit edition

Windows XP Service Pack 2

Windows XP Service Pack 3

Guest’in desteklediği işletim sistemleri

Windows Vista® Ultimate Edition

Windows Vista® Business Edition

Windows Vista® Enterprise Edition

Windows Server® 2008 Standard

Windows XP Professional

Microsoft Virtual pc 2007 SP1 kurmak için sistem gereksinimleri

Microsoft virtual pc 2007 SP1’i kurmak için aşağıdaki işletim sistemlerinden birine sahip olmanız gerekli.

Desteklediği işletim sistemleri : Windows Server 2003 x64 editions; Windows Server 2003, Standard Edition (32-bit x86); Windows Vista 64-bit Editions Service Pack 1; Windows Vista Business; Windows Vista Business 64-bit edition; Windows Vista Enterprise; Windows Vista Enterprise 64-bit edition; Windows Vista Service Pack 1; Windows Vista Ultimate; Windows Vista Ultimate 64-bit edition; Windows XP Service Pack 2; Windows XP Service Pack 3

Microsoft virtual pc 2007 SP1’i kurmak için sahip olmanız gereken işlemcinin özellikleri aşağıda verilmiştir.

İşlemci : AMD Athlon/Duron, Intel Celeron, Intel Pentium II, Intel Pentium III, Intel Pentium 4, Intel Core Duo, and Intel Core2 Duo

CPU Hız : x86 bit mimarisi veya 64 bit mimarisinde cpu hızı 400 Mhz veya daha üstü tavsiye edilen 1 Ghz ve işlemcinin L2 cache belleğe sahip olması.

Microsoft Virtual pc 2007 SP1 ile gelen yenilikler

Birden fazla sanal bilgisayar yaratma, varolan fiziksel donanımları kullanma, disk imajlarıyla çalışabilme, sanal sabit disk ile çalışma, gelişmiş BIOS ayarları, pencere üzerinde çalışma özellikleri var olan microsoft virtual pc’ye aşağıdaki özellikler eklendi.

Vista ve XP nin SP3 iiçin gerekli uyumluluk sağlandı.

Ortak pano özelliği eklendi ortak panonun hususiyeti Sanal makine ile Gerçek makine arasında kopyala yapıştır ortaklığının sağlanması

Ayarlar panosu basitleştirildi

En önemli gelen yeniliklerden biri de microsoft virtual pc nin ücretsiz olması.

Buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz linkten erişebilirsiniz.

Microsoft Virtual pc 2007 SP1’in kurulumu

Microsoftun sitesinden virtual pc yi ücretsiz indirebilirsiniz.

Microsftun sitesinden indiriğiniz virtual pc nin setup.exe si çalıştırlarak kuruluma geçilir.


Şekil 1.1 : İlk ekran hoşgeldin ekranı bu ekranda next diyerek ilerlenir.

Şekil 1.2 : Kurulum ekranında Son kullanıcı lisans sözleşmesini onaylarak kuruluma devam edilir, Lisansın kabul edilmemesi durumunda kurulum sonlandırılacaktır.

Şekil 1.3 : Virtual pc kurulumunun yapılacağı klasörü belirleyerek kuruluma devam edilir.Standartta Program files klasörüne kurulmaktadır.İstenirse Change ile bu klasörün yeri değiştirilir.

Şekil 1.4 :Finish ile kurulum sonlandırılır.

Microsoft Virtual pc 2007 SP1 ile sanal makina kurulumu

Microsoft Virtual pc yazılımı ile sanal işetim sistemi kurulumunu gerçekleştimek için aşağıdaki adımlar takip edilir.

Şekil 1.5 : Virtual Pc konsolundan new diyerek yeni sanal işletim sistemi kurmak için gerekli ayarların yapılması başlatılır.

Şekil 1.6 : Bu ekran yeni bir sanal makine oluşturabilceğiniz gibi var olan sanal makinenizi de konfigüre edebilceğinizi ve sanal makinenin uzantısının .vmc dosyası olarak kayıt edileceğine dair bilgi verir. Bu ekrandan nextle bir sonraki ekrana geçilir.

Şekil 1.7 : Bu ekranda yeni bir sanal makine oluşturabilir veya elinizdeki mevcut sanal makineyi kullanabilirsiniz. 3 seçenek var

Create a virtual machine : Seçilecek olan işletim sistemine uygun bir sanal disk oluşturur.

Use default settings to create a virtual machine : Belirtilen bir adda sanal makine oluşturur . Yükleyeceğiniz işletim sistemiyle ilgili diğer ayarları sonra kendiniz yaparsınız.

Add an existing virtual machine : Daha önceden oluşturulmuş .vmc uzantılı sanal bilgisayarı programa ekler.

Şekil 1.8 : Oluşturulacak sanal makineye bir ad belirlenip istenirse browse ile de oluşturulacak sanal makine nin kalsörünün yeri değiştirilir. Varsayılanda belgelerimde ki my virtual machines klasörüne .vmc uzantılı olarak oluşturulur.

Şekil 1.9 : Yüklenecek işletim sistemi seçilir bu ekranda Linux veya listede olmayan diğer işletim sistemlerini yüklemek için ise ‘Other’ seçeneği seçilir.

Şekil 1.10 :Bu ekranda Oluşturulacak sanal bilgisayar için kaç MB RAM kullanılacağı belirtilir.

Using the recommended RAM : Bir önceki aşamada belirtilen işletim sistemine bağlı olarak kullanılacak RAM otomatik ayarlanır.

Adjusting the RAM : Ne kadar RAM kullanılacağını kendiniz ayarlayabilirsiniz.

Şekil 1.11 : An existing virtual hard disk: Daha önceden oluşturulmuş bir sanal disk kullanmak içindir.

A new virtual hard disk: Kullanılabilir yeni bir sanal disk oluşturur.

Şekil 1.12 : Oluşturulacak sanal disk için bir yer ve ad belirtilmelidir.Sanal diskin boyutu ayarlanabilir bu ekranda yer alan Virtual hard dik size kısmından

Şekil 1.12 : Finish diyerek işlem sonlandırılır.

Şekil 1.13 : Virtual pc konsolundan settings tabı seçilerek donanımsal ayarlar özelleştirilir.

Şekil 1.15 : Bu ekrandan donanımsal ayarlar yapılandırılır.

Şekil 1.16 : Cd tabı seçilerek capture .iso imaj ile mevcur iso mount edilir. İso mount edildikten sonra kurulum başlar.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar


 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Neslihan Türkeri, İstanbul doğumluyum. Üniversiteye kadar olan eğitimimi İstanbul'da tamamladım. Kocaeli Üniversitesi Fizik bölümü öğrencisiyken sektörde çeşitli firmalarda çalıştım. Üniversiteyi bitirdikten sonra sistem ve network eğitimi aldım ve bilişimle ilgili şirketlerde çalıştıktan sonra Türkiye'nin en iyi bilişim kurumu olan Bilgeadam'da eğitmenlik yapmaktayım. Verdiğim Eğitimler -Bilgisayar Mimarisi ve Ağ Teknolojileri Temelleri -Bilgisayar Yönetimi ve Kullanıcı Desteği -Sunucu Sistemleri Yapılandırma -Sunucu Sistemleri Yönetimi -HP Sunucu Teknolojileri ve Yönetimi -Cisco Ağ Teknolojileri -Microsoft Exchange Server Yönetimi -Microsoft ISA Server Yönetimi Verdiğim Seminerler Windows Small Business Server Ailesi Windows Home Server Internet Information Services 7.5 Windows PowerShell 2.0

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Avatar
    7 sene önce

    ben mcse sertifam var beyinden ameliat oldum şun anda aklımda bir şey yok ama virttual kursam her şey aklıma gelir diye düşünüyorum lütfen windows 2003.VHD nasıl yapılır yada nereden indiririm