İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Üretici Teknolojileri
  3. Nakivo Backup Replication’da Evrensel Nesne Kurtarma Nedir?

Nakivo Backup Replication’da Evrensel Nesne Kurtarma Nedir?

nakiort

Nakivo Backup Replication‘da Nedir? Herhangi bir uygulama nesnesini kaynağa veya özel bir konuma geri yükleyebilirsiniz. Bir işin kurtarma seçeneklerinde, “Granül kurtarma” bölümünde “Evrensel Nesne Kurtarma” seçeneğini görebiliriz. Bu seçenek, yöneticinin, yedek diski monte eden tüm sanal makinenin kurtarma işlemini yapmasına gerek kalmadan ayrıntılı bir kurtarma işlemi yapmasını sağlar.

Bir yedekleme disklerini bir VM’ye ISCSI üzerinden eşlemektir. Eşlenen diskleri alacak olan VM verilere erişebilecektir.


Resim-1

Diskleri alacak olan VM’nin, haritalanmış disklerin sistemini okuyabilen bir işletim sistemi gerektirmesi ve diğer yandan ISCSI başlatıcısının kullanımda olması gerektiğidir.

Neden Evrensel Nesne Kurtarma’yı Kullanmalı?

Evrensel Nesne Kurtarma size birden fazla kurtarma seçeneği sunar, kurtarma işleminin esnekliğini artırır ve size önemli miktarda zaman kazandırır.

Genel Nesne Kurtarma, tüm VM’yi kurtarmak zorunda kalmadan tek tek nesneleri geri yüklemenizi sağlar.

Böylece, özellik tam VM kurtarma işleminin karmaşıklığını ortadan kaldırarak, diğer önemli işler için daha iyi kullanabileceğiniz zamandan tasarruf etmenizi sağlar.

Nakivo Backup Replication sayfamıza giriş yaptıktan sonra Kurtarma seçeneklerinde (Recover Options) Kurtar (Recover) bölümünde Granül kurtarma () bölümünü tıklayalım.


Resim-2

Kurtarmak istediğimiz Vm’i Universal Object Recovery Wizard’tan Backup’ı seçiyoruz.


Resim-3

Birden fazla restorasyon noktası olması durumunda kullanmak istediğimiz noktayı seçeceğiz. Diskimizi seçiyoruz.


Resim-4

Mount Location’dan diskin nereye monte edileceği ekibinin bilgilerini girmeniz gerekecektir ve bilgileri girdikten sonra “Test Connection” butonuna tıklayıp bir problem olup olmadığını görebiliriz.


Resim-5

“Test Connection” butonuna tıkladığınızda aşağıdaki uyarı ile karşılaşabilirsiniz.


Resim-6

Bu bildirim bize, diskin bağlanacağı bilgisayardaki ISCSI başlatıcısının başlatılmadığını bildirmektedir.

İşletim sistemi Windows ise, sorunu çözmek için diskin monte edileceği bilgisayarda servisi başlatmak yeterli olacaktır.

Başlat/Çalıştır/Services.msc, Microsoft iSCSI Başlatma Hizmetini başlatınız.


Resim-7


Resim-8

Aşağıdaki metnin nasıl göründüğünü göreceğiz: “Evrensel Nesne Kurtarma işlemi başladı.” Etkinlikler sekmesinde Evrensel Nesne Kurtarma işlemini izleyin veya Sihirbazdan çıkmak için Kapat’ı tıklayabilirsiniz.


Resim-9

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

TAGs :

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Batuhan DEMİRDAL, 12 yılı aşkın bir süredir Bilişim sektöründe çeşitli kuruluşlarda Sistem Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Microsoft Sistem Mühendisliği sertifikasyon eğitimlerini tamamlamış ve “Microsoft MCSA” ünvanını almıştır. VMware Sanallaştırma Platformu sertifikasyon eğitimlerini tamamlamış olup VMware VExpert ünvanını almıştır. Dell Poweredge Sunucu’ya Müdahale Konusunda Yetkili Sertifikaya sahiptir. Sanallaştırma , Hyper-Converged ve Cloud iş alanında aktif olarak çalışmalar ve projeler yürütmeye devam etmektedir. Batuhan DEMİRDAL, hâlen iBB – BELBiM A.Ş. ‘de Sanallaştırma Ve Server Takım Lideri olarak görev yapmaktadır.

Yorum Yap