1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Office 365
  3. Office 365 Custom DLP ile Regex Kuralları Nasıl Oluşturulur? Part-2

Office 365 Custom DLP ile Regex Kuralları Nasıl Oluşturulur? Part-2

111918_1431_Office365Cu3.jpg

DLP politikalarınızda kullanmanız için hazır olan Kredi Kartı Numarası ve TC Kimlik Numarası gibi hassas bilgi türlerini içerir. Bu hassas bilgi türleri, belirli bir kalıp halinde ve doğru biçimlendirmeyi sağlayarak, anahtar kelimeleri veya diğer bilgileri arayarak doğrular. oluşturmak ve spesifik ayarlar yapabilmek için ilk olarak .xml formasında bir oluşturulmanız gerekir. Örnek xml oluşturmak için aşağıdaki iki link size yardımcı olacakır.

Link1 : https://support.office.com/en-us/article/create-a-custom-sensitive-information-type-82c382a5-b6db-44fd-995d-b333b3c7fc30#sample

Link2: https://technet.microsoft.com/en-us/library/dn781122(v=exchg.150).aspx

Not: DLP policy için xml dosyasının ekran görüntüsü aşağıdaki gibidir.

 

Resim-1

Bu xml dosyasını kendi ortamınıza göre oluşturduktan sonra Powershell yardımı ile & Compliance Center bölümüne bağlanıp, dlp kuralların içine bu xml kuralını ekliyoruz.

Office 365 Security & Compliance Center bağlantı için ; https://docs.microsoft.com/tr-tr/powershell/exchange/office-365-scc/connect-to-scc-powershell/connect-to-scc-powershell?view=exchange-ps

Yukarıdaki linkte aşağıdaki komutların nasıl kullanıldıkları anlatılmaktadır.

Powershell ile yapılan komut Bilgileri ;

 $UserCredential = Get-Credential

$Session = New-PSSession -ConfigurationName Microsoft.Exchange -ConnectionUri https://ps.compliance.protection.outlook.com/powershell-liveid/ -Credential $UserCredential -Authentication Basic -AllowRedirection

Import-PSSession $Session

New-DlpSensitiveInformationTypeRulePackage -FileData (Get-Content -Path “C:\Users\Emre ERBULMUS\Desktop\dlp.xml” -Encoding Byte)


Resim-2

Powershell komutu sağlıklı bir şekilde çalıştırdıktan sonra, Dlp kurallar bölümünde custom yazdığımız .xml kuralımız eklenecektir.

Powershell komutu yazarken kullanılan kaynak : https://docs.microsoft.com/en-us/powershell/module/exchange/policy-and-compliance-dlp/new-dlpsensitiveinformationtyperulepackage?view=exchange-ps


Resim-3

Data loss prevention – Policy – Creat a Policy – Custom – Custom Policy adımlarını takip ederek, hassa bilgi penceresi açılır.


Resim-4

Kural oluştururken Sensitive İnfo Types bölümünde powershell ile import ettiğimiz kuralı seçip, oluşturuyoruz. Ardından kural içindeki belli başlı ayarları düzenleyip,kuralı devreye aldığımızda, xml içinde terimlerin geçtiği her maili dlp sistemi engeleyecektir.


Resim-5

Xlm formasında yazdığınız kurallara takılan maillerin geri dönüş bilgilendirmesi yukarıdaki ekran görüntüsünde sunulmaktadır.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs:Office 365 Custom DLP,,, , ,,Office 365 Security,,Regex Komutları

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İSS, Global-BT, BilgeAdam firmalarında Teknik Destek Uzmanlığı, IT Danışmanlığı ve Sistem yöneticiliği yaptım. Bu sektöre gönül vermiş biri olarak en iyi yerlerde olmayı hedefliyorum. O yüzden "DAHA İYİSİ OLABİLİR" kelimesini hayatımdan çıkartmıyorum. Şuan ise PeakUp Information Technologies firmasından Cloud Technologies Consultant olarak çalışmaktayım. İlgilendiklerim ve üzerinde çalıştıklarım; MS Windows Server Ailesi, Sanallaştırma Platformları, Active Directory, Exchange Server, System Center ürünleri, Microsoft Cloud Çözümleri (OFFİCE 365, Azure ve OMS).

Yorum Yap