1. Ana Sayfa
  2. Cloud Hizmetleri (Bulut Bilişim)
  3. Office 365 Hybrid Deployment Nasıl Yapılır Bölüm-6

Office 365 Hybrid Deployment Nasıl Yapılır Bölüm-6

061519_0728_Office365Hy8.jpg

Hybrid Configuration adımlarını başarılı bir şekilde tamamlamıştık. Bu serimizde ise HCW kurulum, sonrası On-prem Exchange ve tarafında kontrol edilmesi gereken bölümleri inceliyor olacağız. İlk olarak On-prem Exchange sunucumuzda Exchange Admin Console (EAC) açıyoruz.

Resim-1

Exchange Admin Console – Organization – Sharing altında, On-prem Exchange ve Online tarafa bir paylaşımın eklendiğini görüyoruz. Oluşan bu paylaşım sayesinde her iki platform birbirlerine takvimlerini paylaşabileceklerdir.

Resim-2

Exchange Admin Console – Mail Flow – Accepted Domain altına cloudem.mail.onmicrosoft.com adındaki domainimizin eklendiğini görebiliriz.

Resim-3

Aynı menü üzerinde Mail Flow – email address policy bölümünde ise default policy ayarlarında ikincil smtp address olarak Exchange online’ a tanımlı olan cloudem.mail.onmicrosoft.com adresi eklenir. Smtp address olarak eklemeyen kullanıcılarda geçiş işlemi sırasında hata alınacaktır. Bunu tek tek kendiniz yazarakta ekleyebilirsiniz.

Resim-4

Bir kullanıcının email address kısmını incelediğimizde, ikincil smtp address olarak eklendiğini görebilirsiniz.

Resim-5

On-prem Exchange üzerinde bulunan kullanıcıların, Exchange Online’a taşınan kullanıcılara mail gönderebilmesi adına Mail Flow – Send Connectors sekmesine geldiğimiz de, Outbound isminde bir yeni bir connector’un eklediğini görebilirsiniz.

Resim-6

Yeni oluşan Outbound to Office 365 Connector’in altında scoping sekmesine cloudem.mail.onmicrosoft.com smtp adresinin tanımlandığı görülmektedir.

Resim-7

Hybrid configuration sonrasında Virtual Directory – EWS için MRS proxy
endpoint Enable olarak gelir. Eğer hybrid kurulumu sonrası Enable olarak güncellenmemiş ise manuel olarak girilip, düzeltilmesi gerekir. On-prem taraftaki iletişim bu proxy üzerinden gerçekleştirilir.

Hybrid kurulumu sonrası On-prem Exchange tarafını inceleyerek gerekli kontrollerimizi sağladık, şimdi ise Exchange online bölümünde hangi alanları kontrol etmemiz gerektiğine değiniyor olacağız.

Resim-8

Microsoft 365 Admin Center bölümünden Exchange alanına tıklıyoruz.

Resim-9

Accepted Domain altında lab58884.o365ready.com alan adının eklendiğini görebiliriz.

Resim-10

Burada On-prem Exchange ve Exchange Online için iki adet connector oluşur.
Bu connector’lerin biri On-prem Exchange yapısına mail göndermek için, diğer ise On-prem Exchange yapısından mail almak için kullanılır.

Resim-11

Sharing tabını da kontrol ettiğimizde, burada iki yapı arasında ki free/busy paylaşımları gözükür.

Böylece Hybrid kurulumu sonrasında On-prem Exchange ve Exchange Online tarafındaki gerekli kontrolleri tamamlanmış oluyoruz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı http://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: , Office 365 nasıl yapılır-Part1, Office 365, Office 365 , , , , Exchange Online, ,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İSS, Global-BT, BilgeAdam firmalarında Teknik Destek Uzmanlığı, IT Danışmanlığı ve Sistem yöneticiliği yaptım. Bu sektöre gönül vermiş biri olarak en iyi yerlerde olmayı hedefliyorum. O yüzden "DAHA İYİSİ OLABİLİR" kelimesini hayatımdan çıkartmıyorum. Şuan ise PeakUp Information Technologies firmasından Cloud Technologies Consultant olarak çalışmaktayım. İlgilendiklerim ve üzerinde çalıştıklarım; MS Windows Server Ailesi, Sanallaştırma Platformları, Active Directory, Exchange Server, System Center ürünleri, Microsoft Cloud Çözümleri (OFFİCE 365, Azure ve OMS).

Yorum Yap