1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Office 365
  3. Office 365 ProPlus Tam Paket Nasıl İndirilir ve Dağıtım Nasıl Otomatikleştirilir

Office 365 ProPlus Tam Paket Nasıl İndirilir ve Dağıtım Nasıl Otomatikleştirilir

Office 365 ProPlus Tam Paket Nasıl İndirilir ve Dağıtım Nasıl Otomatikleştirilir. Office 365’e Migration planlarınız bulunuyor ve bu kapsamda temel unsurlardan bir tanesi olan Client’larınızdaki Office uygulamalarını da Office 365 ProPlus’a geçirmek amacındasınız. Fakat tek tek PC’leri gezerek ve sürekli portal.office.com’dan Download başlatarak bu iş yıllarınızı alabilir. Bu yazıda bu işlemin nasıl otomatikleştirilebileceğini göreceksiniz.

Office 365’e geçen birçok yerde karşıma çıkan sorunlardan bir tanesi Client’lara Office 365 ProPlus’ın nasıl kolayca dağıtılabileceği. Genelde en sık yapılan hata ise her PC’de tekrar tekrar Download işlemi başlatmak. Oysaki Office 365 ProPlus paketini sadece bir defa Download edip sonrasında tüm Client’larınızda bu indirdiğiniz paketi kullanabilirsiniz.

İndirme ve yükleme esnasında kullanmanız gereken cevap dosyalarını oluşturmak için https://officedev.github.io/Office-IT-Pro-Deployment-Scripts/XmlEditor.html adresinden ulaşabileceğiniz Configuration XML Editor’ü de kullanabilirsiniz.


Resim-1

Tool’u kullanarak önce bir Download işi için cevap dosyası sonrasında ise yükleme için yine bir cevap dosyası oluşturarak işe başlayabilirsiniz.

Örneğin Download için aşağıdakine benzer bir dosya oluşturabilirsiniz. Aşağıdaki örnek cevap dosyası, 32 bit Office365 ProPlus’ı, Visio’yu, Project’i ve Sharepoint Designer’ı download edecek biçimde ayarlanmış durumda.

Cevap Dosyası (Download.xml) İçeriği

<Configuration>

<Add OfficeClientEdition=”32″>

<Product ID=”O365ProPlusRetail”>

<Language ID=”tr-tr” />

     <Language ID=”en-us” />

</Product>

    <Product ID=”VisioProRetail” >

<Language ID=”tr-tr” />

<Language ID=”en-us” />

</Product>

    <Product ID=”ProjectProRetail” >

<Language ID=”tr-tr” />

<Language ID=”en-us” />

</Product>

    <Product ID=”SPDRetail” >

<Language ID=”tr-tr” />

<Language ID=”en-us” />

</Product>

</Add>

<!– <Updates Enabled=”TRUE” –>

<!– <Display Level=”None” AcceptEULA=”TRUE” /> –>

<!– <Logging Level=”Standard” Path=”%temp%” /> –>

<!– <Property Name=”AUTOACTIVATE” Value=”1″ /> –>

</Configuration>


Resim-2

Bu cevap dosyasını oluşturduktan sonra indirme işlemini başlatmak için ise Office 365 ProPlus’ın Click-to-Run’ına ihtiyacınız bulunuyor. Bu dosyayı kendi Office 365 panelinize ulaşıp Install Office 365 ProPlus linkine tıklayarak edinebilirsiniz.

Şimdi Office 365 ProPlus’ı indirmeye başlamak için aşağıdaki komutu yukarıdaki cevap dosyası ile kullanın.

setup.exe /download download.xml

Bu işlemlerden sonra Full paketi (Yaklaşık 1.2 GB) artık edinmiş durumdasınız. Bu biçimde önce full paketi indirdik ve sonrasında yine bir cevap dosyası ile Client’lara bu paketi kurma noktasına geldiniz. Bu aşamada aşağıdaki komutu kullanarak kurulumu başlatabilirsiniz.

setup.exe /configure configure.xml

Cevap Dosyası (Configure.xml) İçeriği

<Configuration>

<Add OfficeClientEdition=”32″>

<Product ID=”O365ProPlusRetail”>

<Language ID=”tr-tr” />

</Product>

</Add>

<!– <Updates Enabled=”TRUE” /> –>

<!– <Display Level=”None” AcceptEULA=”TRUE” /> –>

<!– <Logging Level=”Standard” Path=”%temp%” /> –>

<!– <Property Name=”AUTOACTIVATE” Value=”1″ /> –>

</Configuration>


Resim-3

Configure.xml dosyası yukarıdaki Github linkinden ürettiğiniz yukarıdaki cevap dosyası.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

 

TAGs : Office 365, Office 365 kurulumu, , , Office 365 tam paket indir, , , , Office 365 proplus deployment, office 365 proplus indir, , , , , , Office 365 configuration.xml, Office 365 download.xml, , office 365 toplu kurulum

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır. Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir. Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar: MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yorum Yap