1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Office 365
  3. Office 365’te Hybrid Deployment için Gereksinimler, Açılması Gereken Portlar ve Check List Oluşturmak

Office 365’te Hybrid Deployment için Gereksinimler, Açılması Gereken Portlar ve Check List Oluşturmak

Hybrid deployment’a başlamadan önce On-Premise yapınızın bazı gereksinimleri karşılıyor olması gerekir. Bu yazıda yapınız için ön şartların neler olduğuna bakıyor olacağız.

On-premises Exchange Yapısı

Hybrid senaryo sadece On-Premise Exchange 2007 ve sonrasının bulunduğu ortamlar için uygulanabilir. Ve bu ortamlar en az bir tane Exchange 2013 Client Access Server (CAS) ve en az bir adet Exchange 2013 Mailbox Server (MB) bulundurmalıdır. Bu iki rolü tek sunucu üzerine kurarak tüm işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Tüm Exchange 2013 sunucularında en azından CU1 yüklü olmalıdır.

Tam liste aşağıdaki gibi.


Resim-1

Office 365

Office 365 Small Business and Home paketleri dışındaki tüm Office 365 paketleri Hybrid geçiş için kullanılabilir. Tek gereksinim Azure Active Directory Sync’tir.

Custom Domain

İstediğiniz custom domaini bu işlemler esnasında kullanabilirsiniz.

Active Directory Sync

Kullanımı gereklidir.

Autodiscover DNS Kayıdı

Autodiscover kaydı ya da kayıtları sizin On-Premise yapınızdaki Exchange 2013 CAS sunucunuzu göstermelidir.

Office 365 Bağlantısı

Office 365 bağlantı kısayolu On-Premise yapınıza kuracağınız Exchange Server Admin Panele otomatik olarak gelecektir. Hybrid Configuration Wizard’ı çalıştırmadan önce bu kısayolu varolan Office 365 paketinize bağlamanızı öneririm. Bu şekilde hem On-Premise yapınızı hem de Office 365 Exchange Online’ı tek konsoldan yönetme şansınız olacak.

Sertifika

self-Signed sertifikalar On-Premise yapımızda kullanılabilir fakat Hybrid geçiş esnasında kullanımı çokta mümkün değil. Sertifika konusunun canınızı sıkmaması için aşağıdaki yazıyı mutlaka okumanızı öneririm.

Certificate requirements for hybrid deployments.

EdgeSync

Edge Transport Server’larınız varsa ve yeni yapınızda kullanmaya devam etmek istiyorsanız EdgeSync’i konfigüre etmelisiniz.

Hybrid Deployment Senaryosunda, Protokoller, Portlar ve Endpoint’ler

Tabi ki b ukadar çok bileşenin olduğu bir senaryoda kim nerden hangi porttan gelip nereye hangi porttan gidecek sorusu da akıllara geliyor. İşte bunun hızlıca cevabını da aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz.


Resim-2

Gerekli Araçlar ve Servisler

Geçiş esnasında işinizi kolaylaştırabilecek bazı araçlar ve servisler ise aşağıdaki gibidir.

Exchange Server Deployment Assistant

Geçiş için kullanılabilecek web tabanlı bir araçtır. Size bazı basit sorular sorup sonrasında geçiş için kullanabileceğiniz bir checklist’i size sunar.

Remote Connectivity Analyzer Tool

On-Premise yapınızın external bağlantılarını kontrol eder ve geçiş için hazır olup olmadığınızı size iletir.

Single Sing-On

Bir gereksinim değildir fakat kullnıcı tarafında sağladığı kolaylıklardan dolayı olsa iyi olur diyebileceğim servistir.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır. Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir. Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar: MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yorum Yap

Yorumlar (2)