İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2013
  3. On-premises Lync Server 2013 ve Exchange Online Entegrasyonu

On-premises Lync Server 2013 ve Exchange Online Entegrasyonu

On-Premises de Lync kullanıyorum, Exchange sunucum da On-Premises de yer alıyor. Bu şekilde çalışan bir sisteminiz varsa herşey güllük gülistanlık demektir J taki Exchange’inizi Exchange Online ‘a taşımaya karar verene kadar.

Lync ve Exchange’inizi buluta taşıma sırasında, karmaşıklığa yer vermemek adına kademeli olarak geçmek isteyebilirsiniz.

Exchange Online Migration yaptığınızda, buluta taşıdığınız kullanıcılar, Outlook Webapp üzerinde IM kullanamayacaktır. Hyprid yapılarda buluta taşınma süreciniz uzaya bilir. Bu süre boyunca da kullanıcıların on-premises de ki Lync e log on olamaması sıkıntı yaratacaktır.

Konu başlığında da bahsettiğimiz gibi, bulutta ki kullanıcının on-premises de ki Lync 2013 ü kullanabilmesi için bazı değişiklikler yapmamız gerekiyor;

  • Shared SIP address Konfigurasyonu
  • Edge Server Üzerinde Hoting Provider Konfigurasyonu
  • Update Central Management Stor un Replikasyon durumunun kontrolü.

Shared SIP address Konfigurasyonu

Kurum içinde kullanılan Lync Server ile bulutta ki Exchange Online’ın birlikte çalışması için Shared SIP kullanılmalıdır. Paylaşımlı sip adresiniz yani Lync e logon olurken kullandırınız domain ile Exchange Online servisi üzerinde kullandığınız domain adı aynı olmalıdır. Kurum içindeki Lync ile Buluttaki Exchange Online ‘ı birlikte kullanmak bu şekilde desteklenebilir.

Edge Sunucunuz üzerinde, Management Shell üzerinden aşağıdaki komutu çalıştırmanız gerekiyor. Bu komut ile kullanıcılarınızın federe edilmiş kullanıcılar ile bağlantı sağlamasına izin verir. Eğer yapınızda dışarıdaki kullanıcıları ekleyebiliyorsunuz. Bu değer zaten True olabilir. Önceden Get ile kontrol etmekte de fayda var.

Set-CsAccessEdgeConfiguration -AllowFederatedUsers $True

Bu durumu Get ile de kontrol edebilirsiniz.

Get-CsAccessEdgeConfiguration | fl AllowFederated*

Edge Server Üzerinde Hoting Provider Konfigurasyonu

Hosting Provider Konfigürasyonu için Edge Sunucu üzerinde aşağıdaki komut satırını çalıştırmamız gerekiyor.

New-CsHostingProvider -Identity “Exchange Online” -Enabled $True -EnabledSharedAddressSpace $True -HostsOCSUsers $False -ProxyFqdn “exap.um.outlook.com” -IsLocal $False -VerificationLevel UseSourceVerification

Identity: Örnekte Exchange Online olarak yazılan identity, Hosting Provider için verilen bir isimdir. Önceki hosting provider isimlerinden farklı olmalıdır. Boşluk içeren isimlerde çift tırnak kullanılmalıdır.

Enabled: sizin etki alanınız ile hosting provider arasındaki bağlantının etkinliğinden bahsediyor. Bu true olmalıdır.

EnabledSharedAddressSpace: Hosting Provider’ın shared SIP adresini kullanacağını gösterir. Bu true olarak ayarlanmış olmalıdır ki provider bu adresini kullanabilsin.

HostsOCSUsers: Hosting Provider’ın Lync Server’ı kullanması için belirlenen bir değerdir. False olarak ayarlayarak bu durumu esnetmiş oluyoruz.

ProxyFQDN: Hosting Provider’ın kullanacağı FQDN adresidir. Exchange Online ‘a bağlanması için örnekteki şekilde girilmelidir.

IsLocal: Hostin Provider tarafından kullanılan Proxy Sunucusunun, Lync topolojiniz içerisinde olup olmadığını gösteren değerdir. Biz Exchange Online kullanıyoruz yani topolojimizde olmayan bir sunucu bu nedenle False olarak set ediyoruz.

VerificationLevel: IM sırasında iletilerin gönderilip alınması ile ilgili doğrulama seviyesidir. Hosting provider ile yaptığınız bağlantılar doğrulama seviyesine dayalıdır. Bu seviye belirtilmezse, İleti Doğrulanamadı diye red edilecektir.

Get ile oluşturduğunuz kaydı kontrol edebilirsiniz.

Get-CsHostingProvider -Identity “Exchange Online”

Update Central Management Stor un Replikasyon durumunun kontrolü.

Yukarıdaki değişiklikleriniz birkaç dakika içerisinde aktif olacaktır. Dilerseniz bu durumun güncelliğini aşağıdaki satır ile doğrulayabilirsiniz.

Replication Update durumu için Lync Sunucunuz üzerinde aşağıdaki satırı çalıştırınız; dlet:

Get-CsManagementStoreReplicationStatus

Değişikliklerin uygulandığınız doğrulamak için Edge Sunucunuz üzerinde aşağıdaki satırı çalıştırınız.

Get-CsHostingProvider -LocalStore

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Güven Yıldız, 1987 İstanbul doğumluyum. Sektördeki çeşitli iş ortaklarında; Sistem Uzmanı, Proje Mühendisi unvanları ile saha deneyimi kazandım. şu anda Kurumsal Bir Şirketin Proje Yöneticisi olarak görev almaktayım. Satış öncesi ve satış sonrası proje yönetimini sağlayarak, teknoloji danışmanlığı yapmaktayım. Sektörün Lider Markalarında çeşitli sertifikasyonlara sahibim.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Avatar

    Güzel makale olmuş emeğine sağlık Güven