1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Office 365
  3. Onedrive İş İçin Depolama Planları Güncellemesi Ve Yeni Nesil Sync İstemcisi

Onedrive İş İçin Depolama Planları Güncellemesi Ve Yeni Nesil Sync İstemcisi

Mac için Yeni Nesil Sync İstemcisi, Mac App Store’da sunulmaya başlandı. Mağazada ayrıca çevrimdışı dosya desteği sağlayan iOS uygulama güncelleştirmesini de bulacaksınız.

Bugün sizlerle OneDrive İş depolama planları, Yeni Nesil Sync İstemcimizin yayınlanması ve Aralık ayı güncellemelerimizle sunduğumuz bazı yeni yetenekleri paylaşmak istiyorum.

Depolama planları

Premium Kurumsal, Devlet ve Eğitim planlarımız kapsamındaki Office 365 müşterileri, sınırsız OneDrive İş depolamasına sahip olacaklar. Bunun, beşten fazla çalışanıyla aşağıdaki planlardan birine abone olan kuruluşlardaki kişiler için sınırsız depolamayı kapsadığını özellikle belirtmek isterim:

  • Office 365 Kurumsal E3, E4, E5
  • Office 365 Devlet E3, E4, E5
  • Office 365 Eğitim
  • OneDrive İş Plan 2 ve SharePoint Online Plan 2

Bu ayın sonuna kadar bu müşterilerimize artırılmış depolama sağlamaya başlayacak, öncelikle kullanıcı başına 1 TB’den 5 TB’ye otomatik bir artış sunacağız. Bu sürecin Mart 2016 sonuna kadar tamamlanmasını öngörüyoruz. Bu noktadan sonra ek depolama alanı isteyen müşteriler Microsoft destek ile iletişime geçerek gereksinimlerine göre talepte bulunabilirler.

OneDrive İş’i içeren diğer Office 365 Kurumsal, İş ve tek başına planları bulunan müşteriler, kullanıcı başına 1 TB depolama kullanmaya devam edecekler. Bu planlarda bulunan müşteriler sınırsız avantajın tamamına sahip olmayacaklar, ancak bunun kullanıcıların büyük çoğunluğunun ihtiyacını karşılayacağını tahmin ediyoruz. Şu anda OneDrive İş kullanıcılarının çoğu 1 TB’tan çok daha az bir alan kullanmakta.

Genele baktığımızda, OneDrive İş çevresindeki depolama planlarımız için güncelleme sunmamız epey zaman aldı. Office 365 planlarının hepsinde sınırsız depolama beklentisi olan müşterilerimize hayalkırıklığı yaşattığımızın da farkındayız; beklentilerini karşılayamadığımız için bu müşterilerimizden özür dilemek isterim. Bizimle çalışmanızı günden güne hak etmeye, bunun için de yüksek üretkenlik ve işbirliği hizmeti sağlamaya, iletişim yaklaşımımızı geliştirmeye önem veriyoruz.

Windows ve Mac için Yeni Nesil Sync İstemcisi

Başarılı bir önizleme programının ardından şimdi OneDrive İş için Yeni Nesil Sync İstemcisinin kuruluma hazır olduğunu duyurmaktan mutluyuz. Bu yayında başta gelen önceliklerimizden biri, iyileştirilmiş güvenilirlik ve performans, yanı sıra, seçmeli eşitleme, 10 GB’a kadar büyük boyutlu dosyalar için destek, 20.000 dosyalık eşitleme sınırını kaldırmak gibi temel yetenekleri sağlamak oldu. BT profesyonelleri için, son kullanıcılarınız adına istemciyi sessizce kurma ve yapılandırma yeteneğini sağladık. OneDrive İş Yeni Nesil Sync İstemcisi, Windows 7, 8 ve 10 (8.1 desteği 2016’nın ilk çeyreğinde eklenecek) ile Mac OSX 10.9 ve üzeri için sunuldu. Windows istemcisi bugün, Aralık 2015 sonuna kadar sunumda olacak Mac istemciyle birlikte kullanılabilecek.

Bu ilk yayınla Yeni Nesil Sync İstemcisi yalnız OneDrive İş’i desteklemekte, ancak gelecek yayınlarda SharePoint belge kitaplıkları desteğini de ekleyeceğiz. Bu arada müşterilerin hem OneDrive İş hem de SharePoint belge kitaplıklarına gereksinim duymaları halinde, Yeni Nesil Sync İstemcisi, mevcut sync istemcisiyle yan yana çalışacak biçimde geliştirilmiştir.

Ayrıca, birlikte belge yazma ve senaryo paylaşma desteği için Office entegrasyonu (2016’nın ikinci çeyreğine planlandı), yanı sıra mevcut sync istemcilerinden geçiş yapan kullanıcılar için daha akıcı bir deneyim (2016’nın birinci çeyreğine planlandı) gibi başka önemli özellikler üzerinde de etkin biçimde çalışıyoruz. Daha fazla bilgi edinmek ve başlamak için burayı ziyaret edin.

Mobil güncellemeler

Masaüstü tekliflerimizdeki güncellemelere ek olarak mobil uygulamalarımız için de bazı iyileştirmelerimiz var. Öncelikle, kısa bir süre önce Windows 10 Mobile için yeni bir OneDrive uygulaması yayınladık. Bu uygulama, hem kişisel OneDrive hizmetinde hem de OneDrive İş depolama hizmetinde dosyalarınızı görüntüleme, düzenleme, silme, paylaşma ve yüklemeniz için gerekli tüm yetenekleri sunuyor.

iOS uygulaması için OneDrive’ın çevrimdışı depolamayı desteklediğini duyurmaktan da mutluyuz. Yerel kullanılabilirlik için seçeceğiniz dosyalara bayrak koyabilir, bağlantınız yokken bu dosyaları açabilirsiniz. Güncelleştirilmiş uygulama Aralık 2015 sonundan önce sunulacak. Android üzerinde çevrimdışı depolamayı ilk kez Eylül 2015’te yayınladık. 2016’nın ikinci çeyreğinde bu yeteneği Windows 10 Mobile’a taşıyacağız.

Son olarak da, iOS için Office Lens şimdi içeriklerinizi doğrudan OneDrive İş ortamınıza yüklemenizi destekliyor. Office Lens, temelde, resimleri otomatik kırpma, kesme ve arama işlevleriyle basılı belgelerinizin, kartvizitlerin, gider belgelerinin, hatta beyaz tahtaların görüntüsünü almanızı sağlayan bir mobil tarayıcı. 2016’nın birinci çeyreğinde Android ve Windows 10 Mobile’a OneDrive İş desteği ekleyeceğiz.

Geliştiriciler için yeni yetenekler

Geliştiriciler için de heyecan verici yeni değerler yayınlıyoruz. Öncelikle, geliştiricilere OneDrive İş dosyalarına programlamayla erişim sağlayan yeni bir OneDrive İş API’si hazırladık. API, küçük resim, arama, büyük dosya yükleme ve değişiklikleri eşitleme desteği içeriyor. Geliştiriciler doğrudan OneDrive İş API’si üzerine yazabilir ya da Microsoft Graph üzerinden erişebilirler. Ayrıca, Evrensel Windows, iOS ve Android için, OneDrive İş içeriğinin içe veya dışa aktarılmasını mümkün kılan basit “dosya seçici” entegrasyonu desteği gibi yeni araç ve SDK’leri de sağladık. Son olarak da, web uygulaması dosya yönetimi için bir JavaScript Seçici SDK’sinin güncelleştirilmiş bir önizlemesini yayınladık. Tüm geliştirici araçları ile dokümantasyonu OneDrive geliştirici portalında bulabilirsiniz.

OneDrive İş kullandığınız için teşekkür eder, bu yeni yeteneklerden zevkle faydalanacağınızı umarız. Her zamanki gibi, UserVoice üzerinden geri bildirimlerinizi almak isteriz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

http://blog.microsoft.com.tr

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır. Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir. Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar: MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yorum Yap