1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Önemli Duyuru – Hybrid Mail Çözümü Kullananlar Dikkat!

Önemli Duyuru – Hybrid Mail Çözümü Kullananlar Dikkat!

15 Nisan 2016 tarihinde, Office 365 TLS sertifikaları yenileniyor olacak. Bu yenilenme ile, eğer müşteriler aşağıdaki koşullarda ise Office 365 ve on-prem Exchange Server arasındaki e-posta akışında kesintiler yaşanacaktır.

  • Your on-premises Exchange servers are running Exchange 2013 Cumulative Update 8 (CU8) or lower.
  • You’ve upgraded the Exchange 2013 servers that handle hybrid mailflow to Exchange 2013 CU9 or higher. However, since upgrading to CU9, you HAVE NOT re-run the Hybrid Configuration wizard (either from the Exchange Admin Center or via the direct download link).

 

Yukarıdaki koşullardan biri müşterilerimizde varsa, aşağıdaki adımlar yapılmadığı takdirde 15 Nisan 2016’dan itibaren O365 ve kurum arasındaki hybrid eposta akışı duracak.

Önemli: Bu durum sadece hybrid mailflow’u etkileyecek. Regular mailflow ve TLS encryption etkilenmeyecek.

Hybrid mailflow’un kesilmemesi için aşağıdaki aksiyonların alınması gerek (15 Nisan 2016’ya kadar tamamlanması gerekiyor)

You can use the latest Hybrid Configuration wizard (HCW) to configure your Exchange 2013 servers to work with the new TLS certificate. Just follow these steps:

  1. If the Exchange 2013 servers handling hybrid mailflow are running Exchange 2013 CU8 or lower, follow the instructions in Updates for Exchange 2013 to install the latest cumulative update on at least one server.
  2. After you install the latest cumulative update, download the new HCW application and run the wizard following the instructions here .

Note: For information on which releases of Exchange are supported with Office 365, see Hybrid deployment prerequisites.

Manual update

If you can’t upgrade Exchange 2013 to latest cumulative update right now (although we would like to remind you of our support policy), you can manually configure your servers to work with the new TLS certificate. On each Exchange 2013 server that’s used for hybrid mailflow, open the Exchange Management Shell, and run the following commands:

$rc=Get-ReceiveConnector |where {$_.TlsDomainCapabilities -like “*<I>*”}

Set-ReceiveConnector -Identity $rc.Identity -TlsDomainCapabilities “mail.protection.outlook.com:AcceptCloudServicesMail

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır. Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir. Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar: MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yorum Yap