1. Ana Sayfa
  2. SQL Server
  3. Powershell ile SQL Server 2019 Kurulumu

Powershell ile SQL Server 2019 Kurulumu

sqlserver

Merhabalar,

’in gücünü kullanıp açık kaynak olarak geliştirilen DBaTools modülü ile yönetimini anlatan içerikler hazırlıyorum, bu doğrultuda en temel olan kurulumunu da Powershell kullanarak gerçekleştirelim.

Kurulum aşamasında ben Developer edition kullanacağım için internetten iso dosyasını indirmem gerekiyor. İndirme işlemine geçmeden önce indireceğim yeri belirlemem gerekli, tüm işlemlerim için yönetici olarak bir powershell komut satırını çalıştırıyorum ve C dizini içerisine geliyorum. ( Projenin tüm dosyalarını GitHub adresimde bulabilirsiniz!)

Resim-1

C dizini içerisinde mkdir ile SQLServerDownload isimli klasörü oluşturuyorum.

Resim-2

SQLServerDownload klasörünü oluşturduktan sonra Server 2019 ISO dosyasını powershell kullanarak oluşturduğumuz klasör içerisine aşağıdaki kod parçaları ile indiriyorum.

$folder = “C:\SQLServerDownload”
$url= https://download.microsoft.com/download/D/0/C/D0CCEE78-05BE-4A5E-AE9C-2FDE69F6600D/SQLServerVnextCTP2-x64-ENU.iso
$req = [System.Net.HttpWebRequest]::Create($url)
$req.Method = “HEAD”
$response = $req.GetResponse()
$fUri = $response.ResponseUri
$filename = [System.IO.Path]::GetFileName($fUri.LocalPath);
$response.Close()
$target = join-path $folder $filename
Invoke-WebRequest -Uri $url -OutFile $target

Resim-3

Resimde görüldüğü gibi ISO dosyasını indirmeye başladık. İndirme işlemi tamamlandıktan sonra yapmamız gereken ISO dosyasını açmamız gerekir. Bu işlemi gerçekleştirmek için aşağıdaki kod parçasını kullanıyoruz.

$ImagePath = ‘C:\SQLServerDownload\SQLServerVnextCTP2-x64-ENU.iso’
New-Item -Path C:\SQLServer -ItemType Directory
Copy-Item -Path (Join-Path -Path (Get-PSDrive -Name ((Mount-DiskImage -ImagePath $ImagePath -PassThru) | Get-Volume).DriveLetter).Root -ChildPath ‘*’) -Destination C:\SQLServer\ -Recurse
Dismount-DiskImage -ImagePath $ImagePath

Resim-4

Kod parçasında belirttiğimiz C:\SQLServer dosya yolunu kontrol edip, gerçekleştirdiğimiz işlemi kontrol edelim.

Resim-5

Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi SQL Server indirme ve klasöre çıkartma işlemlerini başarılı bir şekilde tamamladık. Şimdi sırada powershell 4.0 ile gelen dsc yani yapılandırma yöneticisi ile nuget ve sqlserverdsc kurulumlarını gerçekleştirmeliyiz. Bunların kurulumları için aşağıdaki komutları çalıştırmalıyız.

Nuget için;

Get-PackageProvider -Name NuGet –ForceBootstrap

Resim-6

SqlServerDsc için;

Install-Module -Name SqlServerDsc -Force

Resim-7

Sırada SQL Server Kurulumu için hazırladığım konfigürasyon dosyasını çalıştırmaya geldim. Eğer ki aşağıdaki kodların içerisinde gördüğünüz SQLSetup kısımının detaylarını incelemek isterseniz sqlserverdsc nin yardım sayfasından faydalanabilirsiniz.

Configuration SQLServerConfiguration
{
Import-DscResource -ModuleName PSDesiredStateConfiguration
Import-DscResource -ModuleName SqlServerDsc
node localhost
{
WindowsFeature ‘NetFramework45’ {
Name   = ‘NET-Framework-45-Core’
Ensure = ‘Present’
}
SqlSetup ‘InstallDefaultInstance’
{
InstanceName        = ‘MSSQLSERVER’
Features            = ‘SQLENGINE’
SourcePath          = ‘C:\SQLServer’
SQLSysAdminAccounts = @(‘Administrators’)
DependsOn           = ‘[WindowsFeature]NetFramework45’
}
}
}
SQLServerConfiguration

Yukarıdaki kod bloğunu bir powershell dosyası olarak C:\ dizini altına kayıt edelim.

Resim-8

SQLServerConfiguration isiminde kayıt ettiğimiz powershell dosyasını yönetici olarak açtığımız powershell komut satırında çalıştıralım.

Resim-9

Sorgu çalıştıktan sonra C:\ dizini altında SQLServerConfiguration isimli bir klasör oluşturacak, o klasörün içerisinde ise localhost.mof isimli bir dosya oluşacaktır. Artı kurulum için yapılandırma dosyamız da hazır olduğuna göre artık aşağıdaki komut ile kurulumu başlatabiliriz.

Resim-10

Bir süre bekledikten sonra işlem tamamlanacaktır. İşlemin başarılı olup olmadığını ise Get-Service *SQL* komutu ile kontrol edebiliriz.

Resim-11

Gördüğünüz gibi powershell ile sql server kurulumunu başarılı bir şekilde gerçekleştirdik ve servis şuan çalışmaktadır.

Bol otomasyonlu, bol powershelli ve SQL’li günler dilerim!

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz. Ayrıca örneğin kodlarını GitHub adresimde bulabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: , , powershell, , sql, , , SQL Server, SQL Server 2019

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Milenyumdan beri ilginç bir merak duygusu ile başlayan bilgisayar ve teknoloji dünyası merakı sayesinde eğitim yaşantımı doğup büyüdüğüm Düzce'de geçirdim. Sonrasında Düzce'nin kendimi geliştirmek adına yeterli imkanlara sahip olmadığından İstanbul'a gelip Bilge Adam Eğitim Kurumlarından Yazılım ve Veritabanı eğitimi aldım. Eğitimimi tamamlarken çeşitli Windows ve Web uygulamaları geliştirdim. Sırası ile Sentez Yazılım, Nebim Yazılım, Ciceksepeti, Doğan Holding, Kariyer.Net, TurkNet gibi firmalarında Yönetici / Müdür pozisyonlarında farklı ünvanlarda ( Yazılım Geliştirici / Raporlama ve Veritabanı Yöneticisi gibi) görev aldım. Şimdilerde ise DMC Bilgi Teknolojileri firmasının Kurucu Ortaklığını ve Veritabanı Danışmalığı Hizmeti vermekteyim.

Yorum Yap