İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Redhat
  3. Red Hat 8 Network Ayarları

Red Hat 8 Network Ayarları

redhat kapak

Bir önceki yazıda kurulumdan bahsetmiştik ve network aktif etmediğinizde kurulum sonrası nasıl aktif  hale getirilir bunu göstereceğim.ip addr komutu ile ip almış mı kontrol ettim ve almadığını görüyorum ens33’ü bir önceki kurulumdan hatırlarsınız.

“Bu ekrana nasıl bağlanıcaz? Arayüz kurduysanız menüden Terminali açın GUI yok ise kara ekrandan root ile login olup direk komutu  çalıştırın”

Resim-1

Terminale alışkın olmayanlar için ssh bağlantısında bile çalışan nmtui denen bir arkadaşımız var birinci metot olarak nmtui kullanarak yapacağız.

Resim-2
Edit a connection diyerek giriyoruz.

Resim-3
ens33’ü seçiyoruz.


Resim-4
Bu ekranda dilerseniz manuel ip verebilir dns ve diğer değişiklikleri yapabilirsiniz.


Resim-5
Automatically connect seçeneği yukarıda gördüğünüz gibi işaretli değildi aşağıdaki gibi işaretleyip ok ile çıkabilirsiniz böylelikle yeniden başladığında da otomatik bağlanacaktır.


Resim-6
Komutu yine çalıştırıyorum ve ip addr çıktısında bir ip adresi göremedim
“systemctl restart NetworkManager” komutu ile restart ettikten sonra tekrar kontrol ettiğimde ip aldığını görüyorum DHCP’den.


Resim-7
Bir diğer yol ise settings’den networke girip on konumuna getirmek.

Resim-8
Yandaki çarka tıklayıp detaylara  girebiliriz ve connect automatically kutusunu işaretleyelim ve manuel ip verme kısmını devam eden sekmelerden yapabilirsiniz. Bitirdikten sonra Apply diyerek çıkabiliriz.

Resim-9
Ve en sevilmeyen ve genelde nmuti’yi bilmeyenlerin mecbur kaldığı  metot.
vi /etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-ens33 komutu ile düzenliyoruz.

Resim-10
Kırmızı çerçeve içine aldığım kısmı manuel ip adresi için ekleyebilirsiniz son satırdaki ONBOOT=yes ise grafik arayüzde işaretlediğimiz connect auto. seçeneği.
“Eğer vi ediörünü kullanmayı bilmiyorsanız ilk çalıştırdıktan sonra a komutuna basın ve yazabildiğinizi kontrol edin düzenlemi bitirdikten sonra esc’ye bastıktan sonra :wq! yazarak kaydedip çıkın.
etkili olması için systemctl restart NetworkManager komutunu çalıştırmayı ya da reboot etmeyi unutmayın.

Resim-11
-Ömer Taşkın
Cheers..

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: redhat installation,red hat nasıl kurulur ?,red hat yapılandırma,red hat nedir?,, networkk settings, network ayarları, network aktif etme,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1993 yılında İstanbul'da doğdum. Üniversiteyi bitirdikten sonra çeşitli eğitimler aldım ve almaya devam ediyorum bugüne kadar DHL, Erdem Hastanesi, Netaş ve Glasshouse'da çalıştım. Şimdiler ise Vakıf Emeklilik'de sigorta sektöründe güvenlik ürünleri üzerine çalışıyorum. Hiç bir zaman hırslı bir insan olmadım her şey yalnızca eğlence için hobilerimin arasında yemek yapmak, balık tutmak bir şeyler okumak ve bilgili insanları dinlemek var. Linux'u ve yardımlaşmayı seviyorum Linux'da pek iyi değilim çünkü Linux çok geniş bir alan yazdıklarımla ya da Linux ile alakalı konuşmak ya da soru sormak isterseniz bash'ımla beraber. -Cheeers

Yorum Yap