1. Ana Sayfa
  2. Configuration Manager (SCCM)
  3. SCCM 1806 Sürümü ile Üçüncü Parti Yama Yönetimi Geliyor – Bölüm 1

SCCM 1806 Sürümü ile Üçüncü Parti Yama Yönetimi Geliyor – Bölüm 1

072518_0926_SCCM1806Srm1.jpg

SCCM ile Windows güncelleştirmelerin dağıtımının yanı sıra third-party uygulamaların da güncelleştirmelerini yapmak istediğimizde, ya SCUP (System Center Update Publisher) ya da başka bir ürün kullanmak durumunda kalıyorduk. Kalıyorduk diyorum çünkü Microsoft SCCM 1806 TP version’u ile birlikte güzel haberi nihayet verdi ve artık 1806 sürümü ile birlikte SCCM Console üzerinden Third-Party ürünlerin de güncelleştirmelerinin yönetimini yapabileceğimizi bizlere bildirdi.

Ben de bir an önce bu özelliği test etmek ve sizlerle paylaşabilmek adına hemen yeni bir 1806 TP version SCCM kurdum ve detayları sizlerle paylaşıyor olacağım. Ama öncesinde neden buna ihtiyacımız var? Bu konu hakkında yorumumu sizlerle paylaşmak istiyorum.

Hemen hemen bütün kurumlarda third-party uygulamalar (örn: Chrome, FileZilla, Flash Player, Java vs.) kullanılmaktadır. Gelişen teknoloji ile birlikte siber saldırıların ne kadar arttığını hepimiz çok iyi biliyoruz ve yapılan araştırmalarda özellikle third-party ürünlerde fark edilen açıklardan yararlanarak da saldırılar gerçekleştirildiği belirtilmektedir. Dolayısı ile nasıl olsa çalışıyor diyerek eski tarihlerde kurulan ve yeni sürüm geçişi yapılmayan ürünlerin büyük bir risk teşkil ettiğini unutmamak gerektiğini düşünüyorum.

Şimdi bu özelliğin nasıl yapılandırıldığına birlikte bakalım:

Öncelikle third-party patch management özelliğinin disable olarak geldiğini ve öncesinde Software Update rolünün yapılandırılması gerektiğini belirteyim. Bu işlemlerin tamamlanması sonrasında Administration-> Site Configuration->Sites altında üst menüden veya ilgili site’a sağ tıklayarak Software Update Point özelliklerini açıyoruz.

Not: Ürünlerle ilgili catalog’lar otomatik gelmiyor maalesef. Bizim catalogları bir şekilde elde etmemiz lazım (free ya da satın alma). Bu konu ile ilgili 2. makalede detayları paylaşıyor olacağım.

Resim-1

Baktığımızda eski versiyonlardan farklı olarak Third Party Updates menüsünün geldiğini görebiliriz ve enable ederek özelliği aktif hale getirebiliriz. Burada WSUS ile connection sırasında kullanılan sertifika kısmı önemli bir konu. 2 seçeneğimiz var.

  1. Manuel olarak sertifika yönetimi yapılabilir.
  2. Bu işi SCCM’e bırakıp kendisinin yönetmesini sağlayabiliriz.

Biz ilk olarak sertifika işini SCCM’e bırakıyor ve devam ediyoruz.

Resim-2

Seçenekleri seçtikten sonra OK diyerek devam ediyoruz ve özelliği aktif hale getiriyoruz. Log’lardan da durumu takip edebiliriz. Bu özellik için bakacağımız log’da SMS_ISVUPDATES_SYNCAGENT.log

Resim-3

Software Library-> Software Updates altında Third-Party Software Updates Catalogs menüsünden işlemlere devam ediyoruz. 1806 TP versiyonda MS, default olarak HP Client Updates Catalog’unu eklemiş durumda ancak biz yeni bir catalog eklemek istersek, üst menüden Add Custom Catalog diyerek ekleyebiliriz.

Resim-4

Yeni catalog ekleyeceğim fakat öncesinde varolan üzerinden devam edecek olursak,

Sağ tıklayıp “Subscribe to Catalog” diyoruz ve catalog içerisinde olan driver,update vs. WSUS’a import edilmesini sağlıyoruz.

Resim-5

Gelen ekranda catalog’un download linki görülmektedir. Next ile devam ediyoruz.

Resim-6

Resim-7

Resim-8

Gelen “Review and Approve” ekranında mevcut cataloga ait sertifikayı “View Certificate” diyerek görebiliriz. Seçeneği işaretleyerek devam ediyoruz.

Resim-9

Resim-10

Diğer adımları da Next diyerek ilerletiyor ve download işlemini başlatıyoruz.

Resim-11

İşlem sonrasında catalog içerisindeki bileşenler ,WSUS’a import edilmiş olacak. Sonrasında da bu bileşenleri SCCM Console’a getirmek için gerekli ayarları yapacağız.

Resim-12

Konuya serinin ikinci makalesine devam edeceğiz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: third-party, third-party patch management, System Center Update Publisher, SCCM 1806 TP version, Chrome,FileZilla, Flash Player,Java, WSUS

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ayhan Aksu, Kocaeli üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği’nden 2010 yılında mezun olmuştur. Üniversite sonrası yaklaşık 6 yıl Sentim Bilişim Teknolojileri A.Ş.’de Microsoft ürünleri ile ilgili Teknik Danışman olarak çalışmış ve özellikle System Center ürünleri ile ilgili birçok projeye imza atmıştır. Şu anda IBTECH’de Sistem Mühendisi olarak çalışmaya devam etmektedir. Bilişim sektörünün içerisinde aktif olarak çalışmalarını sürdüren bir danışman olarak System Center ürün ailesi ve Microsoft Azure platformu ile ilgili danışmanlık hizmetlerine ve eğitimler vermeye devam etmektedir. Sahip olduğu bazı sertifikalar : MS: Implementing Microsoft Azure Infrastructure Solutions MCT: Microsoft Certified Trainer (Since 2013) MCSA: Windows Server MCSE: Cloud Platform and Infrastructure, Private Cloud, Server Infrastructure MCTS: Administering and Deploying System Center Configuration Manager, Designing, Assessing, and Optimizing Software Asset Management (SAM)

Yorum Yap