1. Ana Sayfa
  2. Configuration Manager (SCCM)
  3. SCCM 1806 Sürümü ile Üçüncü Parti Yama Yönetimi Geliyor – Bölüm 3

SCCM 1806 Sürümü ile Üçüncü Parti Yama Yönetimi Geliyor – Bölüm 3

072518_1222_SCCM1806Srm1.jpg

Önceki makalelerde genel ayarlar ve konfigürasyonları yaparak, uygulamaların güncel versiyonlarının WSUS ile sync işlemi sonrasında ’a gelmelerini sağladık.

Şimdi de kalan son işlemleri birlikte gerçekleştirelim. Bunun için öncelikle console’a gelen uygulamaları publish etmek ve aktif hale getirmemiz gerekiyor. Örnek olarak Chrome’u ele alalım. Sağ click yapıp “ ” diyerek devam ediyoruz.

Resim-1

İşlemin sonuçlarını yine SMS_ISVUPDATES_SYNCAGENT.log’dan takip edebiliriz.

Resim-2

Publish işlemi sonrasında ilgili uygulamanın icon’unun değiştiğini görebiliriz. Artık sıra download ve deploy işlemlerine geldi. Bundan sonrası aslında bildiğimiz normal Windows update’lerdeki sürecin birebir aynısı aslında.

Resim-3

Uygulama/uygulamalara sağ click download diyerek önce shared bir folder’a indiriyoruz. Ama bunun öncesinde tavsiyem, software update group oluşturmak ve ondan sonra download işlemini gerçekleştirmek.

Bu arada agent yüklü client makinelerden bu uygulamalarla ilgili required bilgiler de geliyor olacak.

Download işlemini başlatmak için, Chrome son versiyon’a sağ click yaparak Download seçeneği seçiyor ve devam ediyoruz.

Resim-4

Gelen Deployment Package adımında, Chrome için oluşturulacak olan package’in ismini ve hangi folder’a download edeceğimizi belirliyoruz. Sonrasında Next butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

Resim-5

Distribution Points adımında, Chrome paketinin hangi Distribution Point’lere gönderilmesini istiyorsak seçiyor ve Next diyerek devam ediyoruz.

Resim-6

Distribution Settings adımında, tüm dp’lere nasıl gönderileceği ile ilgili ayarları yapıyoruz. Priority değerini Medium olarak belirleyip “Manuel copy the content in this package to the distribution points” seçeneğini seçerek devam edebiliriz.


Resim-7

Download Location adımında, içeriğin nereden download edileceği bize sorulmaktadır. İnternetten download edeceğimizi için “Download Software Updates from the Internet” seçeneğini seçiyor ve Next butonu ile devam ediyoruz.

Not: Eğer daha önceden download edilmişse, network üzerindeki paylaşımlı bir folder’ı da gösterebilir ve bu source folder’dan almasını sağlamak için diğer seçeneği seçebiliriz.

Resim-8

Language Selection ekranında, Chrome’un hangi dillerde download edimesi isteniyorsa işaretliyor ve Next ile devam ediyoruz.

Resim-9

Summary ekranında yaptığımız ayarları görebilir ve kontrol edebiliriz. Sonrasında Next butonuna tıklayarak download işlemini başlatıyor ve tamamlıyoruz.

Resim-10

Bundan sonra da ilgili uygulamaları hangi makinelere gönderecekseniz ona göre collectionları belirleyip deployment yapabilirsiniz. Sıfır kurulum yapacaksanız uygulamayı package veya application şeklinde oluşturup gönderebilir, sonrasında da güncel versiyonları özelliği ile yönetebilirsiniz.

Son olarak catalogların bu konfigürasyonla otomatik olarak güncelleneceğini ve yeni versiyonları bu sayede SCCM Console’dan yönetebileceğimizi söyleyebilirim.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: third-party, third-party patch management, , , SCCM Console, Publish Third-Party Software Update Content

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ayhan Aksu, Kocaeli üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği’nden 2010 yılında mezun olmuştur. Üniversite sonrası yaklaşık 6 yıl Sentim Bilişim Teknolojileri A.Ş.’de Microsoft ürünleri ile ilgili Teknik Danışman olarak çalışmış ve özellikle System Center ürünleri ile ilgili birçok projeye imza atmıştır. Şu anda IBTECH’de Sistem Mühendisi olarak çalışmaya devam etmektedir. Bilişim sektörünün içerisinde aktif olarak çalışmalarını sürdüren bir danışman olarak System Center ürün ailesi ve Microsoft Azure platformu ile ilgili danışmanlık hizmetlerine ve eğitimler vermeye devam etmektedir. Sahip olduğu bazı sertifikalar : MS: Implementing Microsoft Azure Infrastructure Solutions MCT: Microsoft Certified Trainer (Since 2013) MCSA: Windows Server MCSE: Cloud Platform and Infrastructure, Private Cloud, Server Infrastructure MCTS: Administering and Deploying System Center Configuration Manager, Designing, Assessing, and Optimizing Software Asset Management (SAM)

Yorum Yap