1. Ana Sayfa
 2. Configuration Manager (SCCM)
 3. SCCM 2007 – Software Distribution Yöntemi ile Office 2007 Dağıtımı – Bölüm 1

SCCM 2007 – Software Distribution Yöntemi ile Office 2007 Dağıtımı – Bölüm 1

Önceki makalelerimizde 2007 temel konfigurasyonları ve client yönetemini inceledik. Artık yavaş yavaş 2007 ile birlikte organizasyonunuzda kullanabileceğiniz özellikleri inceleyeceğiz. Bunlardan bir tanesi de Software yani yazılım dağıtımıdır. SCCM 2007’yi kullanarak yönetebildiğiniz clientlara uzaktan program dağıtımı yapabilme şansınız var. Bu makale serisinde SCCM 2007 ile birlikte clientlarımıza Office 2007 dağıtımını inceleyeceğiz.Adımlara geçmeden once SCCM 2007 içerisindeki software ile ilgili terimleri inceleyecelim. Bu terimlerin herbirini makaleler içerisinde kullanacağız.

Collections:

Collections SCCM 2007 içerisinde sürekli kullanacağınız bir terim.SCCM içerisindeki kaynakları,kullanıcıları , bilgisayarları bir arada toplayan gruplardır.Yazılım dağıtımı içerisindeki görevi ise,yazılım paketlerinizi hazırladıktan sonra bunları varolan yada sonradan oluşturacağınız collectionlara(yani yapınızadaki clientlara) dağıtacaksınız.Burada Office 2007 yazılımını dağıtacağınız bilgisayar grupları için bir collection oluşturup dağıtım işlemini gerçekleştireceğiz.

Packages:

SCCM’in yönetebildiği ve dağıtabildiği yazılımların kaynak yükleme dosyalarını barındıran paketlerdir.Yazılımı dağıtmadan once bu yazılımla ilgili bir paket oluşturmanız gereklidir.Biz office 2007 yazılımımız için kaynak olarak CD içeriğini yada network üzerindeki bir paylaşımı gösterebiliriz.

Programs:

Oluşturulan paketler için ayrıntılı konfigurasyonların yapıldığı yerdir.Setup.exe çalıştırılabilir dosyası programs altında belirtilir.Burada tabiki setup.exe için parametreler belirtebilme şansınız bulunuyor.Bunun dışında yükleme sonrası yapılacak işlemleri,yönetici haklarını yada yazılım için işletim sistemi  gereksinimlerini burada belirtebiliyorsunuz.

Advertisements:

Advertisements sayesinde oluşturulan paketler ve programlar önceden varolan collectionlara atanabilir.Burada schedule belirleme şansınız bulunuyor.

Distribution Points:

Konfigurasyonu gerçekleştirilen paketleri barındıran lokasyonlardır.Client bir program alması gerektiğini anladığında SCCM üzerinde varolan bir distribution point ile iletişime geçip gerekli dosyaları download etmeye başlar. Şimdi adım adım SCCM 2007 içerisinde software distribution için gerekli olan adımları inceleyelim.

İlk gerçekleştirmeniz gereken konfigurasyon bir package oluşturmaktır.Bu noktada karar vermeniz gereken nokta yükleme kaynak dosyalarını tuttuğunuz dizin.Biz makalemizde F:\Office2007 isimli dizin oluşturup office 2007 kurulum dosyalarını buraya kopyaladık. Paket oluşturma işlemi sırasında kaynak olarak burayı göstereceğiz. SCCM içerisinde Package oluşturmak için;

1. Site Database / Computer Management / Software Distribution / Packages dizinine inip sağ tıklayarak new package ‘i seçin.


Resim-1

2. Karşınıza bir sihirbaz gelecektir.İlk bölümde oluşturacağınız paket için bir isim , versiyon bilgisi ,  üretici ve dil bilgilerini girebilirsiniz.Ardından next ile devam edin.


Resim-2

3. Bu kısımda kaynak dosyalarının yerini belirtebilirsiniz.Set  butonuna bastığınızda önceden locale kopyaladığınız office 2007 kurulum dosyalarının yerini belirtin.


Resim-3

4. Yeri belirttikten sonra aynı pencerede “Use a compressed copy of the source directory” kutucuğunu işaretlediğinizde SCCM 2007 site server üzerindeki kaynak dosyalarının sıkıştırılmış versiyonunu oluşturur.Eğer bu kutucuk işaretliyse sıkıştırılmış versiyon açılacak ve distribution point altına kopyalanacaktır.Bu seçeneği genelde kaynak dosyalarınız kaldırılmış olabildiğinde ( örneğin CD) kullanabilirsiniz.Böylece direk orjinal kaynaktan kopyalama yerine önceden oluşturulan sıkıştırılmış versiyondan kopyalanacaktır.

 • Always obtain files from the source directory” kutucuğunu işaretlediğinizde sccm 2007 paket kaynak dosyalarını “source directory” kutucuğunda belirtilen dizinde arayacak ve kopyalayacaktır.
 • Update distribution points on schedule” kutucuğunu seçtiğinizde paket için belirtilen kaynak dosyaları belirtilen zamanlarda distribution noktaları üzerinde güncellenecektir.
 • Persist content in the client cache” kutucuğu seçili olduğunda içerik çalışmasına rağmen client bilgisayarın belleğinde saklanır.Buda bazı update gereken programlarda işinizi kolaylaştırabilir çünkü update edilebilmesi için client bilgisayarda içeriğin bellekte tutulması gereklidir.
 • Enable binary diiferential replication” kutucuğu ise distribution manager’ın sadece dosyanın değişen kısmının clientlara gönderilmesini sağlayacaktır.Özellikle paket kaynak dosyaları değiştiğinde bant genişliği optimizasyonunu sağlayabilirsiniz. Gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra next ile devam edebilirsiniz.


Resim-4

5. Bu ekranda ilk seçeneği seçtiğiniz takdirde SCCM 2007 yükleme dosyaları için varsayılan olarak bir paylaşım oluşturacaktır. ( SMSPKGx$)
6. İsterseniz ikinci seçeneği seçerek manuel olarak bir paylaşım ismi atayabilirsiniz.
7. Disconnect users from distribution points kutucuğunu seçtiğinizde SCCM 2007 paketleri update ederken kullanıcıların distribution pointlere olan bağlantılarını kesecektir. Next ile devam edebilirsiniz.


Resim-5

8. Distribution Settings ekranında öncelikleri belirleyebilirsiniz.Burada seçeceğiniz sending priority değeri birden fazla paketiniz var ise geçerli olacaktır.Yüksek öncelikli olan paketler daha once gönderilecektir.Aynı zamanda bu ekranda paketin kopyalama ayarlarınıda gerçekleştirebilirsiniz. Varsayılan olarak Automatically download content when packages are assigned to branch distribution points seçeneği seçilidir. Bu seçili iken paket otomatik olarak atanan distribution noktalarına kopyalanacaktır. Administrator manually copies this package to branch distribution points seçeneğini seçerseniz bu işlemi manuel olarak gerçekleştirmeden clientlar download işlemine geçmeyecektir. Next ile devam edebilirsiniz.


Resim-6

9. Bu ekranda clientlar tarafından üretilen Management Information Format dosyalarının nasıl üretileceğini seçebilirsiniz.


Resim-7

10. Security ekranında class ve instance bazında güvenlik izinlerini belirleyebilirsiniz. Class Security Rights altında belirlediğiniz kullanıcıya atadığınız haklar “software distribution “ altındaki tüm paketlere etki edecektir.”Instance security rights” bölümüden belirlediğiniz haklar ise sadece bu paket üzerinde etkili olacaktır. Bu ekranda sadece bu paket için yada tüm paketler için okuma, değiştirme, dağıtma gibi hakları kullanıcılarınıza atayabilirsiniz. Next ile devam edebilirsiniz.


Resim-8

11. Şimdiye kadar gerçekleştirdiğiniz konfigurasyonların bir özetini görüyorsunuz. Next ile sihirbazı bitirebilirsiniz.Artık konsol ağacı altında oluşturduğunuz paketi görebilirsiniz.


Resim-9

Makale serimizin ikinci kısmında Program ve distribution point oluşturma işlemlerine değineceğiz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

Desktop Deployment Center – Office 2007 Deployment: Overview

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Anıl ERDURAN, Istanbul'da dogdu. Profesyonel olarak 6 senedir, toplamda 8 senedir bilişim sektöründe çalısmaktadır. Üniversite egitimiyle birlikte sektörde çesitli kurumlarda sistem uzmanı pozisyonlarında görev yaptı. Halen Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akademisi'nde Sistem/Network eğitmeni olarak çalışmaktadır. Microsoft ürün ailesi ve network altyapıları ile ilgili çeşitli community ve basılı yayında how-to belgeleri hazırlamaktadır. Sahip olduğu sertifikalar MCSE+S+M 2003 CISCO CCNA JUNIPER JNCIA-ER MCITP MCT

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. Avatar
  9 sene önce

  Makale çok güzel yazılmış, teşekkür ederiz Anıl Bey