İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Configuration Manager (SCCM)
  3. SCCM 2012 ile Birazda Linux Sunucuları Yönetelim!

SCCM 2012 ile Birazda Linux Sunucuları Yönetelim!

SCCM ile Linux sunucular da yönetilir mi 🙂 sorusuna yıllardır rastlıyoruz. Öyle ki System Center ürünlerinin sadece Microsoft ürünlerine özel olduğunu düşünen büyük bir kitle var. Peki gerçekten böyle mi? Tabi ki koskoca bir hayırrrr!

Bu yazıda Linux sunuculara Agent kurulumundan bahsedilecektir. Kurulumdan sonra Linux sunucular üzerinde aşağıda listelediğim yönetim kabiliyetlerine sahip olacağız.

  • Hardware Inventory
  • Software Inventory
  • Hardware Inventory
  • Software Distribution
  • Endpoint Protection (Linux Systems)
  • Unified Reporting
  • Maintenance Windows

Öncelikle güncel Agent paketinin  indirilmesi için System Center 2012 R2 Configuration Manager medyası içerisinden paketlerin olduğu linke ulaşıyoruz.


Resim-1

Yukarıdaki link bizi paketlerin olduğu Microsoft Download Center’a yönlendirecektir.


Resim-2

RHEL 4,5,6 ; Solaris 9,10,11 ; SuSe 9,10,11; Centos 5,6; Debian 5,6,7; Orcacle Linux 5,6 gibi sürümlere desteği mevcuttur. Desteklenen konfigürasyon ile ilgili güncel bilgi için aşağıdaki link incelenebilir.

http://technet.microsoft.com/en-us/library/gg682077.aspx#BKMK_SupConfigLnUClientReq

Dosyaları indirdikten sonra Linux sunucu üzerine kopyalamaları gerçekleştiriyoruz.


Resim-3

Secure copy komutu ile Agent dosyasını Linux sunucunun tmp dizinine kopyalıyoruz. Winscp ile de kopyalama yapabilirsiniz.


Resim-4

Pwd yani Work Directory komutu ile komutları nerede çalıştırdığımıza dikkat ediniz. Install dedikten sonra gerekli parametrelerin listesine yukarıdaki resimden ulaşabiliriz.


Resim-5

./Install -mp <MP FQDN adresi> -sitecode <bağlamak istenilen Site Code> paketin ismi yukarıdaki komut ile Agent kurulumunu başlatabilirsiniz.


Resim-6

Configuration Manager konsolundan Agent kurulumu tamamlanan Linux sunucu Approve edilir.


Resim-7

Envanter bilgisi Configuration Manager üzerine geldi bile 🙂

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Okan Eke, profesyonel olarak Microsoft Sistem ve Altyapı projelerinin uygulanmasında ve Microsoft teknolojilerinin eğitimlerinde aktif olarak görev almaktadır. Bu süre içinde Sistem ve Veri Merkezi yöneticisi, Eğitmen, Danışman olarak görev yapmış ve kurumsal şirketlerde çeşitli projeler geliştirmiş, eğitimler vermiştir. Okan Eke çalışmalarını son dönemde System Center ailesi ve veri merkezi yönetimi üzerine yoğunlaştırmıştır. System Center Configuration Manager, System Center Operations Manager, Orchestrator, System Center Data Protection Manager, System Center Virtual Machine Manager ürünleri ile Türkiye’de çeşitli projeler gerçekleştirmiştir. Okan Eke, çeşitli sistem uzmanlığı sertifikalarının yanı sıra MCT (Microsoft Certified Trainer) unvanına sahiptir. Akademik eğitimini Kimya ve Bilgisayar Mühendisliği alanlarında ayrı ayrı tamamlamıştır. Yazar Türkçe kaynak geliştiren çeşitli platformlarda editör ve konuşmacı olarak rol almaktadır. Birçok blog sayfasında makaleler paylaşmış ve web seminerleri vermiştir. Okan Eke, Aktif Bank bünyesinde Sistem Yönetimi ve İşletim departmanında Müdür Yardımcısı olarak meslek hayatına devam etmektedir.

Yorum Yap