1. Ana Sayfa
  2. Configuration Manager (SCCM)
  3. SCCM 2012 ile İşletim Sistemi Dağıtımı – Bölüm 2 – Flash Disk veya ISO Export İşlemleri

SCCM 2012 ile İşletim Sistemi Dağıtımı – Bölüm 2 – Flash Disk veya ISO Export İşlemleri

Bu makalemizde ile hazırlamış olduğumuz imajın DVD Media’sı veya Removable Disk üzerine alınması ve bizim belirlediğimiz politikalar ile uzak lokasyona kurulumların gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır.

Özellikle Networkten yoksun veya kısıtlı bant genişliğinin olduğu ortamlarda işletim sistemi kurulumlarını SCCM üzerinden gerçekleştirmek hemen hemen imkansız sayılır. Ancak bunları da Merkezde belirlediğiniz kriterlere uygun kurulumlar gerçekleştirmek isteyebilirsiniz. Bunun için SCCM üzerinde “Standalone Media” özelliğini kullanarak uç noktalardaki client’larınızın kurulumlarını gerçekleştirebilirsiniz.

SCCM 2012 ile imaj hazırlama ve dağıtımı konusuna bu makalede yer verilmeyecektir. Bu konu hakkında daha önce yayınlanmış olan makaleden faydalanabilirsiniz.

İmaj hazırlandıktan sonra aşağıdaki yönerge takip edilerek media seçenekleri görüntülenir


Resim-1

butonu seçilerek işleme devam edilir. Hatırlatmak gerekirse daha önce burada ki seçeneği ile referans bilgisayarın imajını almıştık.


Resim-2

Burada ki seçenekleri kullanarak hangi tür CD’ye göre imaj media’sı oluşturmak isteniyorsa seçilir. Ayrıca Flash drive sekmesi ile imajı UBS belleğe de yazmak mümkün. Sonra ki adımlarda imajın hangi Distribution Point aracılığı ile alınacağı ve hangi task’lerin kullanılacağı seçildikten sonra hazırlanmış olan media gerekli yerlere iletilir. Kamu kuruluşlarının birçoğuna ve sınır karakollarına bu sistem ile kurulum yapmak mümkündür.


Resim-3

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Okan Eke, profesyonel olarak Microsoft Sistem ve Altyapı projelerinin uygulanmasında ve Microsoft teknolojilerinin eğitimlerinde aktif olarak görev almaktadır. Bu süre içinde Sistem ve Veri Merkezi yöneticisi, Eğitmen, Danışman olarak görev yapmış ve kurumsal şirketlerde çeşitli projeler geliştirmiş, eğitimler vermiştir. Okan Eke çalışmalarını son dönemde System Center ailesi ve veri merkezi yönetimi üzerine yoğunlaştırmıştır. System Center Configuration Manager, System Center Operations Manager, Orchestrator, System Center Data Protection Manager, System Center Virtual Machine Manager ürünleri ile Türkiye’de çeşitli projeler gerçekleştirmiştir. Okan Eke, çeşitli sistem uzmanlığı sertifikalarının yanı sıra MCT (Microsoft Certified Trainer) unvanına sahiptir. Akademik eğitimini Kimya ve Bilgisayar Mühendisliği alanlarında ayrı ayrı tamamlamıştır. Yazar Türkçe kaynak geliştiren çeşitli platformlarda editör ve konuşmacı olarak rol almaktadır. Birçok blog sayfasında makaleler paylaşmış ve web seminerleri vermiştir. Okan Eke, Aktif Bank bünyesinde Sistem Yönetimi ve İşletim departmanında Müdür Yardımcısı olarak meslek hayatına devam etmektedir.

Yorum Yap