1. Ana Sayfa
  2. Configuration Manager (SCCM)
  3. SCCM 2012 R2 Central Administration Site Yapılandırması

SCCM 2012 R2 Central Administration Site Yapılandırması

Bu makalede Central Administration Site (CAS) rolünün özelliklerinden ve yapılandırılmasından bahsedilecektir.

Central Administration Site, SCCM hiyerarşisinin en tepesinde bulunan, hiyerarşinin geneline ait ayarları ve izlemeleri sağlayan site türüdür. Bu site türü hiçbir şekilde client ile iletişime geçmez yani client assigned edilemez. Organizasyonda birden fazla Primary Site düşünülüyorsa kurulması zorunludur. Sites arası Database replikasyonunu yönetir ve bütün organizasyonu içeren raporların alınmasını sağlar.

Bir CAS en fazla 25 Primary site desteklemektedir. Daha fazla Primary site mevcutsa eğer Hiyerarşiyi genişleterek bir başka CAS eklemek gereklidir.

SQL Server Planlanmasını içeren makalede bahsedildiği gibi ortak bir DB havuzu kullanılacaksa mutlaka ayrı bir SQL Instance tanımlanmalıdır.


Resim-1

Yukarıdaki mimariye ulaşabilmek için kurulması gereke ilk site türü CAS’dır. Kurulum öncesi sunucu gereksinimleri hemen hemen bütün site tipleri için aynıdır. Adım adım değinilecektir.

Öncelikle var olan SQL sunucusu üzerine CAS sunucusunun Computer Account hakkı olması gerekmektedir. Bu hak aşağıdaki gibi atanabilir.


Resim-2

SCCM kurulumlarında Windows Server 2012 bileşenleri arasında yüklenilmesi zorunlu olan bazı roller ve özellikler mevcuttur. Bunlar aşağıdaki resimde belirtilmiştir.


Resim-3

Özellikle uzak lokasyonlara gönderilen dosyaların birden fazla parça halinde sıkıştırılarak gönderilmesini sağlayan Remote Differential Compression özelliğinin de kurulu olması gerekiyor.


Resim-4

IIS üzerinde (WEB Server Roles) kurulması gereken rollerin listesi aşağıdadır. Unutulmamalıdır ki SCCM’in, IIS servisi ile hemen hemen her bileşeni ilişkilidir.


Resim-5


Resim-6


Resim-7


Resim-8

Yukarıda seçili olan bileşenlerin kurulumu tamamlandıktan sonra CAS sunucusu üzerinde kurulum gereksinimlerinden eksik olanların listelenmesini sağlayan prereqchk.exe aracı çalıştırılmalıdır.


Resim-9

Komutlar ile ilgili detaylı bilgi için aşağıdaki link kullanılabilir

http://technet.microsoft.com/en-us/library/gg712320.aspx#BKMK_PrerequisiteChecker

Kurulum gereksinimleri yukarıdaki komut ile listelendikten sonra teker teker gereksinimler tamamlanır. İlk gereksinim; Windows Assessment and Deployment Kit. Aşağıdaki bileşenlerin yüklenmesi yeterlidir.


Resim-10

İkinci gereksinim ise Active Directory üzerinde CAS sunucusunun ilgili konteynırda hakkının olmasıdır.


Resim-11

SQL Server üzerinde daha önceki makalede bahsedilen Static Port tanımlaması gerçekleştirildikten sonra kurulum ekranına geçilir.


Resim-12

Kurulum, site türüne göre seçilerek devam edilmelidir.


Resim-13

Gerekli sözleşmeler onaylandıktan sonra kurulum için gerekli olan dosyalar indirilir. İnternet üzerinden indirilebileceği gibi (Download required files) daha önceden indirilmiş olan dosyalarda tanımlanabilir. (Use previously downloaded files)


Resim-14

Konsol, rapor ve agent dili ile ilgili seçimler aşağıdaki ekrandan gerçekleştirilir.


Resim-15

Kurulum için gerekli Site code, Site name, Installation folder tanımlanır. Site code; daha önce tanımlanmamış 3 karakterli site code kullanılması gereklidir.


Resim-16

SQL sunucusu üzerinde tanımlanan CAS instance, kurulum ekranında aşağıdaki yerde tanımlanır.


Resim-17

SQL Server ile ilgili uyarılar Prod ortamında yeteri RAM ile kullanılacağı için alınmayacaktır. SQL Server process memory allocation ile ilgili hatayı ise aşağıdaki ekranda SQL Server properties kısmında maximum Server memory(in MB) kısmı düzenlenerek giderilebilir.


Resim-18


Resim-19

İşlemler tamamlandıktan sonra kurulum tamamlanır.


Resim-20

NOT: Kurulum tamamlansa bile muhakkak kurulum loglarına bakınız 🙂

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Okan Eke, profesyonel olarak Microsoft Sistem ve Altyapı projelerinin uygulanmasında ve Microsoft teknolojilerinin eğitimlerinde aktif olarak görev almaktadır. Bu süre içinde Sistem ve Veri Merkezi yöneticisi, Eğitmen, Danışman olarak görev yapmış ve kurumsal şirketlerde çeşitli projeler geliştirmiş, eğitimler vermiştir. Okan Eke çalışmalarını son dönemde System Center ailesi ve veri merkezi yönetimi üzerine yoğunlaştırmıştır. System Center Configuration Manager, System Center Operations Manager, Orchestrator, System Center Data Protection Manager, System Center Virtual Machine Manager ürünleri ile Türkiye’de çeşitli projeler gerçekleştirmiştir. Okan Eke, çeşitli sistem uzmanlığı sertifikalarının yanı sıra MCT (Microsoft Certified Trainer) unvanına sahiptir. Akademik eğitimini Kimya ve Bilgisayar Mühendisliği alanlarında ayrı ayrı tamamlamıştır. Yazar Türkçe kaynak geliştiren çeşitli platformlarda editör ve konuşmacı olarak rol almaktadır. Birçok blog sayfasında makaleler paylaşmış ve web seminerleri vermiştir. Okan Eke, Aktif Bank bünyesinde Sistem Yönetimi ve İşletim departmanında Müdür Yardımcısı olarak meslek hayatına devam etmektedir.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Avatar

    Teşekkürler.Elinize sağlık.