1. Ana Sayfa
  2. Configuration Manager (SCCM)
  3. SCCM 2012 RC’den SCCM 2012 RTM’e Geçiş

SCCM 2012 RC’den SCCM 2012 RTM’e Geçiş

Yeni nesil ailesi için fazla söze gerek yok. İyi bir paket ürün. Paket içindeki Configuration Manager ise Client ve Server Management Suit olarak tüm paket içinde en az %40’lık bir paya sahip. Paket dağıtımından, mobil cihaz yönetimine kadar her noktada yeni geliştirmeler ile karşımızda. Artık RTM’e geçme zamanı gelmişti ki bu yazıyı yazmaya karar verdim. İndirdiğim Suit paketi ile devam ediyorum ve (SCOM yükseltmemde olduğu gibi) burada da yükseltme uyarısında bulunuyor. Yükseltme işinin %100 desteklenip desteklenmediği hakkında Microsoft tarafından şimdilik yayınlanmış bir yazı bulunmadığını da hatırlatmak isterim.

Ama sihirbaza bakacak olursak durum olumlu görünüyor.


Resim-1

Yükseltme seçeneğiyle devam ediyorum.


Resim-2

Ürün anahtarı yada deneme sürümü.


Resim-3

Anlaşma kabul işlemleri.


Resim-4

Gereken dosyalarımı download ediyorum, zaman alıcı bir aktivite.

Resim-5

Download işleminden sonra upgrade ile işimize devam ediyoruz.


Resim-6

Uyarılarda bulunuyor. Devam ediyorum. Sonraki aşamada yükseltme bağlıyor. İşlem süresince view logs butonuna basarak cmtrace ile olanı biteni gözleyebilirsiniz.


Resim-7

Ben daha önce SCCM veritabanını tutan sunucu sql Server 2012’ye yükseltmiştim , şimdi SCCM yükseltmesinde sorun yaşayacak mıyım merak ediyorum. CMTrace’den bir örnek aşağıdaki gibi;


Resim-8

Veritabanı hazırlandıktan sonra SCCM yükseltme işlemleri ile devam ediyor sihirbaz. Burada SCOM’daki süreye göre işleyiş fazlaca uzun sürecek. Yapımda bir sürü paket, uygulama, işletim sistemi mevcuttu.


Resim-9

Yine log’lar takip edin işleyişi izlemek keyifli.

Resim-10

Yaklaşık 1 saatte tamamlandı.


Resim-11

Olası kurulum sonrası işlemler için http://technet.microsoft.com/library/gg712682.aspx link’inden faydalanabilirsiniz. Ürün sürümü 5.0.7711.0 oldu. Her şey normal görünüyor. Agent’larınızı kontrol etme zamanı ve bir miktar test iyi olacaktır.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

http://technet.microsoft.com/library/gg712682.aspx

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1981'de Isparta’da doğdum. Üniversiteye kadar yaşantım Isparta'da devam etti. Lisansımı ve Yüksek Lisansımı Yıldız Teknik Üniversitesinde tamamladım. Windows NT'nin zamanının geçip Windows 2000 Server ve Client tarafının yaygınlaşmaya başladığı dönemlerde Microsoft sertifikasyon eğitimleri ile amatörce ilgilendiğim Bilişim Teknolojileri alanında, profesyonelliğe doğru ilerleyişim başladı. Lisans eğitimimin son zamanlarında ve yüksek lisansım ilk yılında freelance olarak çalıştım. 2006'in ilk çeyreğinden itibaren Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akademisi’nde Microsoft Sertifikasyon eğitimleri vermeye bağladım. Ardından Ankara Kızılay şubesinde 2 yıl Sistem ve Ağ Uzmanlığı departmanında Bölüm Başkan Yardımcılığı yaptım. Bilge Adam Kurumsal’da MS Sistem ve Platform kısmında Danışmanlık ve Eğitim hizmetleri ile Bilge Adam macerama devam ettim. Son 1.5 yıl kurumum adına Savunma Teknolojileri Mühendisliği A.Ş. 'ye MS Sistem ve Platform, Vmware Infrastructure (ESXi, vSphere) , Endpoint Security & Content Gateways (Checkpoint & Websense) , Network Infrastructure (Cisco Systems - Routing & Switching) alanlarında danışmanlık hizmeti verdim. Şu an SYMTURK firmasında Enterprise Vault ve Altiris CMS ürünlerinde danışmanlık hizmetine devam ediyorum. Vakit ayırabildiğim ölçüde eşimle WoW oynuyorum.

Yorum Yap