1. Ana Sayfa
  2. Configuration Manager (SCCM)
  3. SCCM Client Distribution Point Üzerinden İşletim Sistemi İmajı Gönderme

SCCM Client Distribution Point Üzerinden İşletim Sistemi İmajı Gönderme

032519_2052_SCCMClientD5.png

mimarisinde bilindiği gibi (DP) olarak client veya server üzerine DP rolü kurulabilmektedir. Ancak DP olan lokasyonlarda network üzerinden PXE desteği ile imaj dağıtımı yapmak istediğimizde Windows Deployment Service (WDS) rolüne ihtiyaç duyulduğu için ve client işletim sisteminde de bu rol desteklenmediği için sunucu konumlandırmak zorundaydık.

Ancak versiyon ile birlikte gelen özellikle, WDS ‘e ihtiyaç duyulmadan kullanarak da network üzerinden imaj atabilmekteyiz.

Özellikle SCCM tarafında sunucu lisanslama maliyetlerinin core başına hesaplanması, çok fazla uzak lokasyonu bulunan ve DP konumlandırılması gereken kurumlarda, oldukça büyük maliyetlerin çıkmasına neden olmaktadır. Bu maliyetleri minimize etmek ve kar sağlamak amacıyla distribution point olarak sunucu yerine artık client makine kullanabiliriz.

Ayrıca SCCM altyapısında Pull DP mimarisi de kullanılıyorsa, client DP’lerde de bu özellik aktif hale getirilebilmektedir. Ek bilgi olarak bunu da sizlerle paylaşmak istedim.

Şimdi bu özelliği kullanarak client DP üzerinden imaj dağıtımını test edelim. Öncelikle 1806 ile gelen bu özelliğin detaylarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://docs.microsoft.com/en-us/sccm/core/plan-design/changes/whats-new-in-version-1806

Resim-1

Bu özelliği aktif hale getirmek için,örnek bir client makineye Distribution Point kurulumu yaptıktan sonra özellikler kısmına gelelim.

Resim-2

Gelen ekranda PXE menüsüne gelerek “Enable a PXE responder without Windows Deployment Service” seçeneğini seçerek bu özelliği aktif hale getirebiliriz.

Resim-3

Özelliği aktif hale getirdikten sonra DP sunucusunda SMSPXE.log üzerinden durumunu takip edebilirsiniz. Burada bir fark olarak “RemoteInstall” folder’ın DP’de oluşmadığını göreceksiniz.

Ayrıca servislerde “” isimli bir servis oluşuyor. Bu servisinde çalıştığını kontrol edebiliriz.

Resim-4

Son olarak, Client Distribution Point’in kullanıldığı/kullanılacağı lokasyonda varsa eğer PXE ayarları açık olan ’de WDS rolünü kapatıp bir test yaptığımızda ilgili client DP’den aldığını görebilirsiniz.

Resim-5

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org 

TAGs:  SCCM, Distribution Point, Client DP, SCCM 1806, , , ConfigMgr PXE Responder Service, Server DP

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ayhan Aksu, Kocaeli üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği’nden 2010 yılında mezun olmuştur. Üniversite sonrası yaklaşık 6 yıl Sentim Bilişim Teknolojileri A.Ş.’de Microsoft ürünleri ile ilgili Teknik Danışman olarak çalışmış ve özellikle System Center ürünleri ile ilgili birçok projeye imza atmıştır. Şu anda IBTECH’de Sistem Mühendisi olarak çalışmaya devam etmektedir. Bilişim sektörünün içerisinde aktif olarak çalışmalarını sürdüren bir danışman olarak System Center ürün ailesi ve Microsoft Azure platformu ile ilgili danışmanlık hizmetlerine ve eğitimler vermeye devam etmektedir. Sahip olduğu bazı sertifikalar : MS: Implementing Microsoft Azure Infrastructure Solutions MCT: Microsoft Certified Trainer (Since 2013) MCSA: Windows Server MCSE: Cloud Platform and Infrastructure, Private Cloud, Server Infrastructure MCTS: Administering and Deploying System Center Configuration Manager, Designing, Assessing, and Optimizing Software Asset Management (SAM)

Yorum Yap