1. Ana Sayfa
  2. Configuration Manager (SCCM)
  3. SCCM Software Distribution – Branch Distribution Point Konfigürasyonu

SCCM Software Distribution – Branch Distribution Point Konfigürasyonu

Software Distribution makale serimize kaldığımız yerden devam ediyoruz.Bu makalemizde Branch Distribution konfigurasyonuna değineceğiz.

System Center Configuration Manager 2007 içerisindeki Distribution Point çeşitlerinden biriside Branch Distribution Point’tir.BDP sayesinde client sayısının düşük olduğu aradaki wan bağlantısının yavaş olduğu uzak ofisler için program dağıtımı sırasında yük dağılımı özelliğini kullanabilmek adına yeni bir primary site server yada secondary site server kurmak yerine herhangi bir workstationu paketleri barındırmak için konfigure edebilirsiniz.

Yeni bir Branch Distribution point eklemek için öncesinde bu bilgisayarın Windows 2000 işletim sistemine sahip olmaması,workgroup olmaması ve internet-based bir maagement point üzerinden approve edilmiş olmaması gerekmektedir.

Eğer bu kısa ön gereksinimleri sağlıyorsanız yapınıza aşağıdaki yönergeleri kullanarak yeni bir branch distribution point ekleyebilirsiniz.

Site Database / Site Management / sitename / Site Settings /Site Systems altından New-Server seçeneğini seçin.


Resim-1

Karşınıza New Site System Server sihirbazı gelecektir.


Resim-2

Bu pencerede oluşturduğunuz BDP için bir isim belirledikten sonra intranet FQDN bilgisini girmeniz gerekmektedir.Bu bilgiyi clientlar paketleri download etmek istediklerinde kullanacaklardır.Bu bilgiyide clientlara site server üzerindeki management point iletecektir.


Resim-3

Bu kısımda Branch Distribution Point olarak ayrı bir rolünüz bulunmamaktadır.Rol seçim ekranında Distribution point seçerek devam edebilirsiniz.


Resim-4

Distribituon Point seçiminden sonra bu pencerede Enable as branch distribution point seçeneğini seçiniz.

Opsiyonel olarak paket dağıtımı için kullanılmasını istediğiniz drive seçebilirsiniz.

Multicast ve Virtual Application sayfalarını default ayarlarında bırakarak sihirbazı bitirebilirsiniz.

Artık oluşturduğunuz distribution point özelliklerine geldiğinizde gerçekleştirdiğiniz BDP konfigurasyonunu görüntüleyebilirsiniz.


Resim-5

Aynı zamanda varolan Standart DPlerinde özellikler penceresini açarak BDP şeklinde konfigure edebilirsiniz.

Branch Distribution Pointlerin yedeklerinin alınması ve restore edilmesi:

Eğer yapınızda birçok branch distribution point var ise ve içerisindeki paketler sizin için önemliyse bunların yedeklerini alabilmek ve gerektiğinde başarılı bir şekilde dönebilmek sizin için önemli bir noktadır.

Varolan Branch Distribution Point üzerindeki paketlerin yedeğini alabilmek için tek yapmanız gereken varolan kullanıcıları SMSPKG paylaşımından disconnect etmek ve içeriğini backup medyanıza kopyalamaktır.

Restore işlemi için eğer gerekliyse Configuration Manager client’ını BDP üzerine tekrardan kurarak BDP olarak konfigure edebilirsiniz.Eğer eski paylaşım yerinde durmuyosa bunu tekrardan oluşturmanız gerekmektedir.

Ardından aldığınız backup dosyalarını bu paylaşımın içerisine kopyalayabilirsiniz.Son olarak yapmanız gereken verifying işlemidir.Bunun için

  • Denetim masası altından Configuration Manager simgesine çift tıklayın.
  • Actions bölümünde “Branch Distribution Point Maintenance Task” bölümünü seçerek “Inıtiate Action” ‘ı tıklayın.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Anıl ERDURAN, Istanbul'da dogdu. Profesyonel olarak 6 senedir, toplamda 8 senedir bilişim sektöründe çalısmaktadır. Üniversite egitimiyle birlikte sektörde çesitli kurumlarda sistem uzmanı pozisyonlarında görev yaptı. Halen Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akademisi'nde Sistem/Network eğitmeni olarak çalışmaktadır. Microsoft ürün ailesi ve network altyapıları ile ilgili çeşitli community ve basılı yayında how-to belgeleri hazırlamaktadır. Sahip olduğu sertifikalar MCSE+S+M 2003 CISCO CCNA JUNIPER JNCIA-ER MCITP MCT

Yorum Yap