İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Configuration Manager (SCCM)
 3. SCCM Üzerinde Dashboard İle Custom Dashboard’lar Oluşturmak

SCCM Üzerinde Dashboard İle Custom Dashboard’lar Oluşturmak

Öncelikle Windows SharePoint Service 3.0 with SP2 ve ürünlerini indiriyoruz.(Sunucunuz Windows Server 2008 R2 ise SharePoint Service 3. SP2’li olmalı.)

Bu ürünleri dilerseniz SCCM Site Server’ınızın üzerine kurabilirsiniz. Ancak üzerinde kurulu olan IIS ile portlar çakışacağından tavsiye edilen ayrı bir sunucu üzerine kurmanızdır. Ayrı bir sunucu üzerine önce IIS’i yapılandırdıktan sonra gerekli adımlara başlayabilirsiniz.

SharePoint kurulum dosyasını çalıştırdığınızda ilk gelen ekranı Next ile geçtikten sonra ekrana gelen lisans anlaşmasını kabul ediyoruz.


Resim-1

Sonraki ekranda Basic Modu seçip kurulumu başlatıyoruz.


Resim-2

Kurulum bittikten sonra check box’ı temizlemeden Close butonuna basıyoruz ve SharePoint Configuration Wizard başlıyor.


Resim-3

SharePoint Configuration Wizard kurulumu da bittikten sonra SharePoint Servisimiz kurulmuş ve yapılandırılmış olacaktır. Artık SCCM Dashboard uygulamasını kurabiliriz.

SCCM Dashboard kurulum dosyasını çalıştırıyoruz.(işletim sistemi versiyonunuza göre x86 veya x64 seçiniz.)

Karşımıza gelen ekranda Next butonuna basıyoruz.


Resim-4

Lisans anlaşmasını kabul edip devam ediyoruz.


Resim-5

Bu ekranda Configuration Manager sunucumuza bağlanabilmemiz için gerekli olan yetkili bir domain kullanıcısı ve onun parolasını belirtmemiz gerekmektedir. Ardından Configuration Manager Database Server adını ve Database adını yazarak devam ediyoruz.


Resim-6

Bu ekranda SharePoint serviste tanımlı olan ve oluşacak Dashboard Site’ımız için yetkili bir domain kullanıcımızı belirtiyoruz. Site yetkilisinin e-mail adresini, SharePoint Database Server ve Database adlarını belirtiyoruz. Dikkat ederseniz resmin alt tarafında Dashboard Site’tınıza bağlanacağınız link verilmiştir. Default portunuz 12345’dir.


Resim-7

Kurulum işlemi bittikten sonra Web browser açılır ve Dashboard Site’tınıza bağlanılır.


Resim-8

Eğer daha önceden SCCM sunucunuz üzerinde bazı işlemler yaptıysanız dashboardunuzun hazır grafiklerle geldiğini görebilirsiniz. SCCM Dashboard Defaultta 6 adet hazır grafik ile gelir. Bunlar:

 • Client Health State
 • Client Operating System
 • Desired Configuration Manager
 • OS Deployment
 • Software Deployment
 • Software Update Management

Bu hazır gelen grafiklerinizi de dilediğiniz gibi değiştirmek mümkündür.

Bu konuyla ilgili sorularınızı Http://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.technet.com

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1980 yılında doğdum. Başkent Üniversitesi Turizm ve Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olduktan sonra IT sektöründe çalışmaya başladım. Uzun yıllar boyunca Microsoft teknolojilerinde eğitimler verdim ve kurumsal danışmanlıklar yaptım. Son olarak Ergo Group İrlanda, Dublin’de Senior Cloud Consultant olarak görev yapmaktayım. MCTS, MCSA, MCSE, MCITP , MCSE:Private Cloud ve MCT sertifikalarına sahibim. 2013 senesinden beri Microsoft Azure MVP ünvanına sahibim. Uzmanlık alanım Microsoft System Center ürün ailesi ve Microsoft Azure teknolojisidir.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. Avatar

  Ellerine sağlık hocam