1. Ana Sayfa
  2. Server 2012
  3. Server 2012’de NIC Teaming – Detaylı Anlatım

Server 2012’de NIC Teaming – Detaylı Anlatım

Bu uygulamamızda Windows Server 2012 üzerinde network Infrastructure Managemenet’a dair incelemeler ile devam ediyoruz. İki kısımdan oluşacak Network Infrastructure Management yazımda ilk kısımda Network (NIC) Teaming, ikinci kısımda DHCP Failover (Highly Available DHCP) incelemesi yapacağım.

Her iki bölümün incelenmesinde de PS ile gelen yenilikleri de(yeni cmdlet’leri) kullanacağım.

Uygulamalar için kullandığım lab ortamım;

  • DC: DC ve ISCSI SAN
  • Server1: Çift NIC’li bir üye sunucu
  • Server2: Çift NIC’li bir üye sunucu
  • DHCPClient: Birden fazla NIC’i olan bir test sunucusu (4 adet NIC)

Server1 ve Server2 ileride Highly Available DHCP Server olarak yapılandırılacak. Öncesinde bu sunucular üzerindeki NIC’lerde Teaming konfigürasyonu yapacağız.

Team’e alacağımız Interface’lerimiz için ve test’lerimiz için DHCP scope’unu oluşturarak başlayacağım.

Bu işlem oldukça basit olduğundan kısaca açıklayıp geçiyorum. DC’ye yönetici olarak giriş yaparak DHCP yönetim konsolundan 192.168.10.0/24 aralığından ip dağıtması için Scope oluşturdum. Scope oluşturma işleminden sonra aktif hale getirmeyi unutmayınız.(ileride dc üzerindeki bu DHCP rolünü devre dışı bırakacağız ve Server1,2 üzerinde yeni fault tolerant bir yapı oluşturacağız)

Not: DC üzerinde DHCP yapılandırmasının ardından Server1’de ve Server2’de oluşturacağımız teamed interface’lere assignment yapabileceğiz.

Şimdi DC üzerinde PS’i açıp, isim çözümlemesi testi yapabiliriz.

Kullanacağımız cmdlet;

Resolve-dnsname Server1 sonucuna bakarak isim çözümlemesinden emin olunuz.Server2 içinde aynı testi yapabilirsiniz.


Resim-1

Server1 ve Server2 deki interface’lerimiz üzerinde Teaming işlemini yapalim. İşlemlerimizi Server1 ve Server2 üzerinde yapacağız ama Server manager’ı DC üzerinden kullanabilirsiniz. Neticede remoting harika bir özellik.


Resim-2

Server Manager’dan Server1’i seçerek devam ediyorum.


Resim-3

Açılan pencerede Server1 status’ünün online halde olduğunu görerek yeni bir team oluşturacağız.


Resim-4

Task’ten yeni team ile devam ediyorum.


Resim-5

Team ismi tercihidir. Yapı sanal olduğundan gelişmiş seçeneklerdeki bir kaç ayar kullanım dışındadır.

Bu işlem sonunda Server Manager bağlantısı takılabilir çünkü Server1’e assign edilmiş IP değişmiş oluyor. DNS tarafındaki register edilmiş name & IP ikilisini de unutmayınız ki isim çözümlemesi sağlıklı çalışmaya devam etsin. Ardından yine shell’i kullanarak DNS Cache’ini temizleyelim.


Resim-6

Ardından tekrar NIC Teaming sihirbazını açınız.

Not: Bu noktada eğer daha önce DC üzerinde DHCP Server Scope’unu yapılandırmadıysanız , team yaptığımız interface’ler IP adresi alamayacağından Server1 sunucusu APIPA’dan IP alacaktır ve Server manager’da status’ü “Host Unmanage” şeklinde görülecektir.

Server1 aşağıdaki gibi DHCP’den IP almıştır (teamed interface – localteam)


Resim-7

DNS’te de ip kayıtlarını düzenlerseniz (A record güncellenecek otomatik olarak ama siz hızlı davranmak isterseniz)Server Manager’dan da Manage edebilir hale gelirsiniz.

Shell’den tekrar bakarsanız;


Resim-8

Yeni IP ve isim atamasının yapılmış olduğunu görebiliriz.

Server Manager’dan da bakmak istersek durum aşağıdaki gibidir.


Resim-9

Gözlendiği üzere Server’deki iki network interface’i teamed hale geldi.

Şimdi aynı işlemleri Server2 için PowerShell ile yapalım.

Yine DC üzerinden PS’i açıyorum. PS2 ile gelen remoting olayı harika bir şey doğrusu. Shell cmdlet’ini çalıştırdıktan sonra Server2 ile bir süreliğine bağlantımız kopacak çünkü teamed interface’lerdeki IP adresi DHCP’den alınacaktır. (Daha önceki DHCP scope’una istinaden)


Resim-10

Bu script block ile işlemimizi bir kaç dakika içinde yapabiliriz. Kontrol amaçlı bir get- cmdlet’i çalıştırabilirsiniz.


Resim-11

Her iki sunucu için de team interface’ler ve ip assignment aşağıdaki gibidir.


Resim-12

Yapıyı test etmek istersek;

Server1’e yada Server2’ye geçelim ve dc’ye –t parametresi ile ping atalım ve bu sırada bir NIC’i devredışı bırakalım.


Resim-13

Eğer ikinci NIC’i de devre dışı bırakırsak doğal olarak ping paketleri kaybolmaya başlayacaktır.


Resim-14

Transmit Failure başladı. Şimdi her ikisini de açarak iletişimi sağlayabilirsiniz. İletişim sağlanması için en az bir tanesini açmanız yeterli olacaktır.

Sonuç olarak NIC Teaming uygulamasını tamamlamış olduk. Uygulamanın devamında Highly Available DHCP yapısı uygulaması ile buluşmak dileğiyle.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1981'de Isparta’da doğdum. Üniversiteye kadar yaşantım Isparta'da devam etti. Lisansımı ve Yüksek Lisansımı Yıldız Teknik Üniversitesinde tamamladım. Windows NT'nin zamanının geçip Windows 2000 Server ve Client tarafının yaygınlaşmaya başladığı dönemlerde Microsoft sertifikasyon eğitimleri ile amatörce ilgilendiğim Bilişim Teknolojileri alanında, profesyonelliğe doğru ilerleyişim başladı. Lisans eğitimimin son zamanlarında ve yüksek lisansım ilk yılında freelance olarak çalıştım. 2006'in ilk çeyreğinden itibaren Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akademisi’nde Microsoft Sertifikasyon eğitimleri vermeye bağladım. Ardından Ankara Kızılay şubesinde 2 yıl Sistem ve Ağ Uzmanlığı departmanında Bölüm Başkan Yardımcılığı yaptım. Bilge Adam Kurumsal’da MS Sistem ve Platform kısmında Danışmanlık ve Eğitim hizmetleri ile Bilge Adam macerama devam ettim. Son 1.5 yıl kurumum adına Savunma Teknolojileri Mühendisliği A.Ş. 'ye MS Sistem ve Platform, Vmware Infrastructure (ESXi, vSphere) , Endpoint Security & Content Gateways (Checkpoint & Websense) , Network Infrastructure (Cisco Systems - Routing & Switching) alanlarında danışmanlık hizmeti verdim. Şu an SYMTURK firmasında Enterprise Vault ve Altiris CMS ürünlerinde danışmanlık hizmetine devam ediyorum. Vakit ayırabildiğim ölçüde eşimle WoW oynuyorum.

Yorum Yap

Yorumlar (1)